Merhaba,

2010 - 2015 arası yurtdışında çalıştım. Eylül 2014 ayında 6.000€ ödedim ve dövizli askerlik işlemlerini başlattım. Bugün askerlik şubesini aradım sistemde Ekim 2014'ten beri askerlikten muaf görünüyorum. Eylül 2014 ayında dövizi ödemeden 3 gün önce ameliyat oldum ve polisler sabaha karşı hastaneye gelerek bakaya düştüğüm için tebligat verdiler. Ameliyattan sonra dövizi yatırıp dekontla askerlik şubesine gittim. Dövizi ödediğimi söyledim dekontu verdim. Kontrol ettiler. Sorun olmaz dediler ve 1 hafta sonra ben yurtdışına tekrar çıktım. 18 Mayıs 2015'te askerlik şubesinden 2.469 TL ceza geldi. Mart - Eylül 2014 arasında bakaya olduğumu ve yakalandığımı belirtmişler. "Bu eylemden sonra askerlik şubesince ilk sevk edildiği kıtaya gecikmeksizin katılması halinde hakkında verilen idari para cezasının yarısının ödenmesine" diye bir ifade var. Halbuki ben 'kim 2014'ten beri askerlikten muafım.

Sonuç olarak ben 15 gün içinde mahkemeye gitme hakkım var. Bunu kullanmamın bana bit katkısı olabilir mi? Yurtdışında olduğum dönemde bakaya düştüm ve bana tebliğ edildikten sonra 2 hafta içinde 6.000€ döviz ödemesini gercekleştirdim ve birkaç hafta sonra da askerlikten muaf oldum. Bunları nasıl kanıtlayabilirim? Kanıtlasam cezadan muaf olabilir miyim?