Merhabalar.

Yaklaşık 2 yıldır bir akaryakıt firmasının kendi işlettiği akaryakıt istasyonunda çalışmaktayım.1 sene market personeli olarak işime devam ettim.Sonrasında bana sorulmaksızın ön sahaya akaryakıt dolumuna alındım.

2 yıldır izin kullanmamama rağmen izin verilmedi.Firmamdan defalarca yıllık izin istedim ''personel eksik izin veremiyoruz'' dendi.
Yıllık izinlerim gün içi yemek molası verilmediği ve gece çalışma saati süresinin yasal olmadığını 9 saat olduğunu bildirerek iş teftiş kurulu başkanlığına şikayette bulundum.
Firmada bu olaydan yaklaşık 3 hafta sonra bana noterden ihtar çekerek savunma talebinde bulundu.

Aylar öncesinde müşteriyle olan ve daha önce savunmamı verdiğim olayla ilgili ayrıca mesai saati dışında o an çalıştığım yerde müşteri olarak bulunduğum (sivil) şekilde sözlü tartışma yaşadığım çalışma arkadaşımla olan olay ve müşteri gittikten sonra akaryakıt dispanserinin önündeki demir sütuna soluklanmak için oturduğum için savunmalarım istenmiştir.
Önceki olayla ilgili savunmamı vermiştim.Soluklanma olayınıda tek ben değil bütün arkadaslarım yaptığı için savunma vermedim.Çünkü bana kasıtla yapılan birşeydi.Diğer olayda mesai saati dışında yaşandığı için savunmamı vermedim.İhtar geldikten 2 gün sonra hastalık sebebi ile 10 gün istirahat aldım.İstirahat sürecim bittiğinde tekrar noterden çekilen ihtarla işten çıkarıldığımı öğrendim.
''Ahlak ve iyi niyet kurallarına, şirket prensiplerine ve işyeri kurallarına aykırı davranışlar sebebiyle iş sözleşmeniz iş yasası md. 25/2 uyarınca tazminatsız ve bildirimsiz olarak fesih edildiğini bildiririz'' yazıyor.
2 yıllık süre zarfında iş yerine 1 dakika bile geç kalmışlığım ve tutanağım yoktur.Satış yaptığımdan dolayı şirketin parası da cebimde oluyordu.Hesabımı tek kuruş eksik teslim ettiğim gün ve bir olay yaşanmamıştır.Hiç kimseyle herhangi bir kavgam iş yerine ve iş yerinin araç gereçlerine zararım dokunmamıştır.

Özetle bu olaylar genel olarak iş teftiş kuruluna şikayetimden kaynaklanmaktadır.
İş yerinden iki arkadaşım şahit olacaklarını söylediler.Şikayet ettiğim için böyle olduğunu biliyorlar.
Bu aşamadan sonra ne yapmalıyım?Nasıl bir yol izlemeliyim?Avukat yardımı için pek bütcem yok ama avukatsız pek şansım yoksa tüm şartlarımı zorlayıp avukat yardımıyla tüm hakkımı arayacağım.

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.