Merhabalar

Taşeron bir Asansör firmasında bundan 5-6 ay önce işe başladım.Ekip olarak ben ve patronla birlikte 5 kişi çalışıyordu.(bunlardan birtanesi de akrabam).İşlerin düzensiz şekilde ilerlemesi ve ağır işlerde çalışmak için sağlık raporunu alamayışımdan (bedensel engelim var) ötürü işten ayrıldım.Bu zaman zarfı içerisinde bahşiş niteliğinde bazı günlerde 20 şer lira aldım.Toplamda 2 ayda aldığım para 120 lira.( ki bu aldığım parayı Akrabam deftere yazıyordu patronda biliyordu) İşten çıktıktan sonra patronum parayı ödeyeceğini,şuan zorda olduğunu söyleyerekten zaman istedi.Bende aramızda abi-kardeş samimiyetinden ve akrabamın da hala orada çalıştığını düşünerekten (ben almasam o alır misali) birşey demedim.Fakat zaman geçtikçe ses çıkarmadığı için ben bu durumdan huylandım ve onu aramaya başladım.

Her defasında bu pazartesi şu salı bu cuma vereceğim diye beni oyalıyor.Sonraları da telefonu açmamaya başladı.Dükkana gidiyorum yok oluyor adam bulamıyorum.Geleceğimi mi hissediyor nedir.Akrabama durumu bildirdim.Oda ona sürekli baskı yaptığını (araları iyidir),parasını vermesi gerektiğini her gün söylüyormuş.Artık burama kadar geldi.Son olarak akrabama bu işi yasal yollarla halledeceğimi ona son kez uyarıda bulunduğumu söylemesini istedim.Demişki elimde para olunca vereceğim.Her zamanki laflar.

Şimdi durum şu.Orda iki ay boyunca çalıştığımı dükkanın sahibi ve akrabam birinci dereceden şahitler.Ne kadar para aldığımıda akrabam deftere not etti ve patron bunu biliyor.Sadece 120 Tl aldım ve 2 ay boyunca maaş almadım ve sigortamda zaten yatmadı.(Patron 1000 tl maaşla işe başlasın demişti akrabama işe başlamadan önce)Aslında en güzeli avukat ama maddi durumum olmadığı için başka yollara başvurmak istiyorum.

Ama bunun için ne yapmalıyım,nasıl bir yol izlemeliyim veya para mı gerçekten alabilir miyim ya da haklı olduğumu ispat edebilir miyim?.. vs aklımda sorular.Aslında internet üzerinden çok araştırma yaptım ve böyle bir durumla karşılaşanı görmediğim için konuyu açmak istedim.Çünki bodrom yok,iş sözleşmem yok.Öyle bir girdik güvendim hem akrabam hem patronun yakın tavırları vs.İzlemem gereken yollar nedir?hakkımı alabilecek miyim yoksa boşa kürek mi çekiyorum Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

Saygılarımla