Yaklaşık 10 yıldır tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir anonim şirkette belirsiz süreli iş akdi ile yönetici pozisyonunda (mühendis) çalışmaktayım. İşveren tekstil sektöründe yaşanan kriz ve ödeme güçlüğünü sebeb göstererek (Son 6 aylık dönemde maaş ödemelerinde aksamalar olmakla birlikte yasal süre idari kadro için aşılmadı, sendikalı personel için süre aşılması oldu.), işçi sendikası ve işveren sendikası temsilcileri arasında bir protokol imzalandığını ve bu protokolün önümüzdeki günlerde işyeri içerisindeki ilan panosuna asılacağını, İdari Kadro (sendikasız yönetici kadrosu) için uygulamanın kesin olmamak ile birlikte aynı olacağını sözlü olarak belirtti. Bu protokolde;
1- Üretime 2 Ay süre ile ara verileceğini (başlama ve bitiş tarihleri belirli)
2- Kriz durumundan çıkılabilmesi için halen yapmakta olduğu ortaklık görüşmelerinin bu süre zarfındada yoğun bir şekilde devam edeceğini
3- Bu süre zarfında çalışanların ücretsiz izne çıkarılacağını
4- Bu uygulamayı kabul etmek istemeyenlerin, İhbar tazminatı [hariç], kıdem tazminatı hakkını talep edebilmek için iş akdinin 4857 sayılı iş kanununun 24. maddesinin III. bendi gereği (Zorlayıcı Sebebler; İşçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebeblerin ortaya çıkması) maddesine istinaden işçinin haklı nedenler ile derhal fesih hakkını kullanarak iş akdini çalışanın kendisinin fesih edebileceğini belirtmiştir.
- Ben yönetici pozisyonunda (herhangibir sendika üyeliği bulunmayan) mühendis olarak ücretsiz izin uygulamasını kabul etmek istemiyorum ve yasal haklarımı alarak işyerinden ayrılmak istiyorum. Bu durumda;
1- Bu protokolün yasal geçerliliği nedir? İlan panosuna asılmasının dışında tek tek çalışanlara yazılı tebliği gerekirmi? Protokolde idari kadro için yazılı bir hüküm olmaması, bunun sözlü olarak belirtilmesi beni hukuksal olarak bağlarmı, idari kadro için ayrı bir protokol v.b olması gerekirmi?
2- İşverenin belirttiği gibi iş akdini fesih edersem, hak kaybına uğramamak için fesih bildirimimde hangi hukuksal terim ve yasa maddelerine mutlaka yer vermem gerekir? Yasal kanıt olması açısından protokol veya protokol maddelerini içeren yazılı bir belge almam gerekirmi (işverenin böyle bir belge vereceğini tahmin etmiyorum), yoksa protokolün ilan panosuna asılması bu durumun belgelenmesi açısından yasal geçerlilik sayılır mı?
3- Yasal hak kaybına uğramadan izlemem gereken hukuksal prosedür konusunda bilgi verirmisiniz?
Vereceğiniz değerli bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim