+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.

Konu: Lenovo Teknik Servis-Haklarım

Lenovo Teknik Servis-Haklarım Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Antalya
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Lenovo Teknik Servis-Haklarım

Merhaba arkadaşlar lenovo z580 laptopu garantiye vermiştim 20 iş günü dolmasına rağmen değişim formu alamıyorum.Sebep; bi kaç arızadan gitmişti bunlardan birine ücret çıkarıldı fan taraklarının kırılması yüzünden bende diğer garanti kapsamında olan sorunların yapımını talep ettim ve ödeme yapmadım alt kasa değişimi için.Şimdi bunu sebep göstererek değişim alamayacağımı söylüyorlar ancak 129 TL (alt kasa değişimi için) ücreti ödemem halinde değişim alabileceğim söylendi.
    Böyle birşey olabilir mi? bunu yapmaya hakları var mıdır?
    Bundan sonra nasıl hareket etmem gerekir bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi lütfen?

Hukuki NET Güncel Haber

Lenovo Teknik Servis-Haklarım konulu yargıtay kararı ara
    Lenovo Teknik Servis-Haklarım konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Antalya
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Lenovo Teknik Servis-Haklarım

arkadaşlar yardımcı olabilecek kimse yok mu acaba?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    873
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Garanti kapsamı, siz cihazınızı kullanım kalvuzunda belirlenen sebeplerle kullanırsanız geçerlidir.

Bilgilendirme:

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Tüketicinin Garanti ile İlgili Hakları
    Ücretsiz onarım isteme hakkı

MADDE 8 – (1) Tüketicinin, Kanunun 11 inci maddesinde yer alan seçimlik haklarından ücretsiz onarım hakkını seçmesi durumunda satıcı; işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin malın onarımını yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür.

(2) Tüketici, ücretsiz onarım hakkını üretici veya ithalatçıya karşı da kullanabilir. Satıcı, üretici ve ithalatçı, tüketicinin bu hakkını kullanmasından müteselsilen sorumludur.

Tüketicinin diğer hakları

MADDE 9 – (1) Tüketicinin, ücretsiz onarım hakkını kullanması halinde malın;

a) Garanti süresi içinde tekrar arızalanması,

b) Tamiri için gereken azami sürenin aşılması,

c) Tamirinin mümkün olmadığının, yetkili servis istasyonu, satıcı, üretici veya ithalatçı tarafından bir raporla belirlenmesi,

durumlarında; tüketici malın bedel iadesini, ayıp oranında bedel indirimini veya imkan varsa malın ayıpsız misli ile değiştirilmesini satıcıdan talep edebilir. Satıcı, tüketicinin talebini reddedemez. Bu talebin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.

(2) Malın ayıpsız misli ile değiştirilmesinin satıcı için orantısız güçlükleri beraberinde getirecek olması halinde tüketici, sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim haklarından birini kullanabilir. Orantısızlığın tayininde malın ayıpsız değeri, ayıbın önemi ve diğer seçimlik haklara başvurmanın tüketici açısından sorun teşkil edip etmeyeceği gibi hususlar dikkate alınır.

(3) Tüketicinin sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim hakkını seçtiği durumlarda, satıcı, malın bedelinin tümünü veya bedelden yapılan indirim tutarını derhal tüketiciye iade etmek zorundadır.

(4) Tüketicinin, malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakkını seçmesi durumunda satıcı, üretici veya ithalatçının, malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi talebinin kendilerine bildirilmesinden itibaren azami otuz iş günü içerisinde, bu talebi yerine getirmesi zorunludur.

(5) Birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen raporun, arızanın bildirim tarihinden itibaren o mala ilişkin azami tamir süresi içerisinde düzenlenmesi zorunludur.

Değiştirilen malın garanti süresi

MADDE 10 – (1) Garanti uygulaması sırasında değiştirilen malın garanti süresi, satın alınan malın kalan garanti süresi ile sınırlıdır.

Kullanım hatası

MADDE 11 – (1) Tüketicinin malı tanıtma ve kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı olarak kullanmasından kaynaklanan arızalar hakkında 8 inci ve 9 uncu madde hükümleri uygulanmaz.

(2) Arızalarda kullanım hatasının bulunup bulunmadığının, yetkili servis istasyonları, yetkili servis istasyonunun mevcut olmaması halinde sırasıyla; malın satıcısı, ithalatçısı veya üreticisinden birisi tarafından mala ilişkin azami tamir süresi içerisinde düzenlenen raporla belirlenmesi ve bu raporun bir nüshasının tüketiciye verilmesi zorunludur.

(3) Tüketiciler, ikinci fıkrada belirtilen rapora ilişkin olarak bilirkişi tarafından tespit yapılması talebiyle uyuşmazlığın parasal değerini dikkate alarak tüketici hakem heyetine veya tüketici mahkemesine başvurabilir.
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu kırılma üründeki bir hatadan kaynaklanmıyorsa, sizde kırıldığına göre siz ödemelisiniz. Bu durumda sizden alt kasa ücretini istemeleri doğal.
    Ancak kırılma cihazdaki bir problemden dolayı ise, ödemeniz gerekmeyebilir ancak bahsettiğiniz kırılmanın üründeki bir hatadan kaynaklanma ihtimali bana çok uzak geliyor.

Nerede
    Antalya
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı frmax rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Garanti kapsamı, siz cihazınızı kullanım kalvuzunda belirlenen sebeplerle kullanırsanız geçerlidir.

Bilgilendirme:

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Tüketicinin Garanti ile İlgili Hakları
    Ücretsiz onarım isteme hakkı

MADDE 8 – (1) Tüketicinin, Kanunun 11 inci maddesinde yer alan seçimlik haklarından ücretsiz onarım hakkını seçmesi durumunda satıcı; işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin malın onarımını yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür.

(2) Tüketici, ücretsiz onarım hakkını üretici veya ithalatçıya karşı da kullanabilir. Satıcı, üretici ve ithalatçı, tüketicinin bu hakkını kullanmasından müteselsilen sorumludur.

Tüketicinin diğer hakları

MADDE 9 – (1) Tüketicinin, ücretsiz onarım hakkını kullanması halinde malın;

a) Garanti süresi içinde tekrar arızalanması,

b) Tamiri için gereken azami sürenin aşılması,

c) Tamirinin mümkün olmadığının, yetkili servis istasyonu, satıcı, üretici veya ithalatçı tarafından bir raporla belirlenmesi,

durumlarında; tüketici malın bedel iadesini, ayıp oranında bedel indirimini veya imkan varsa malın ayıpsız misli ile değiştirilmesini satıcıdan talep edebilir. Satıcı, tüketicinin talebini reddedemez. Bu talebin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.

(2) Malın ayıpsız misli ile değiştirilmesinin satıcı için orantısız güçlükleri beraberinde getirecek olması halinde tüketici, sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim haklarından birini kullanabilir. Orantısızlığın tayininde malın ayıpsız değeri, ayıbın önemi ve diğer seçimlik haklara başvurmanın tüketici açısından sorun teşkil edip etmeyeceği gibi hususlar dikkate alınır.

(3) Tüketicinin sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim hakkını seçtiği durumlarda, satıcı, malın bedelinin tümünü veya bedelden yapılan indirim tutarını derhal tüketiciye iade etmek zorundadır.

(4) Tüketicinin, malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakkını seçmesi durumunda satıcı, üretici veya ithalatçının, malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi talebinin kendilerine bildirilmesinden itibaren azami otuz iş günü içerisinde, bu talebi yerine getirmesi zorunludur.

(5) Birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen raporun, arızanın bildirim tarihinden itibaren o mala ilişkin azami tamir süresi içerisinde düzenlenmesi zorunludur.

Değiştirilen malın garanti süresi

MADDE 10 – (1) Garanti uygulaması sırasında değiştirilen malın garanti süresi, satın alınan malın kalan garanti süresi ile sınırlıdır.

Kullanım hatası

MADDE 11 – (1) Tüketicinin malı tanıtma ve kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı olarak kullanmasından kaynaklanan arızalar hakkında 8 inci ve 9 uncu madde hükümleri uygulanmaz.

(2) Arızalarda kullanım hatasının bulunup bulunmadığının, yetkili servis istasyonları, yetkili servis istasyonunun mevcut olmaması halinde sırasıyla; malın satıcısı, ithalatçısı veya üreticisinden birisi tarafından mala ilişkin azami tamir süresi içerisinde düzenlenen raporla belirlenmesi ve bu raporun bir nüshasının tüketiciye verilmesi zorunludur.

(3) Tüketiciler, ikinci fıkrada belirtilen rapora ilişkin olarak bilirkişi tarafından tespit yapılması talebiyle uyuşmazlığın parasal değerini dikkate alarak tüketici hakem heyetine veya tüketici mahkemesine başvurabilir.
    Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu kırılma üründeki bir hatadan kaynaklanmıyorsa, sizde kırıldığına göre siz ödemelisiniz. Bu durumda sizden alt kasa ücretini istemeleri doğal.
    Ancak kırılma cihazdaki bir problemden dolayı ise, ödemeniz gerekmeyebilir ancak bahsettiğiniz kırılmanın üründeki bir hatadan kaynaklanma ihtimali bana çok uzak geliyor.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim aslında benim sorunum bu değil.Tamam çatlaması benim hatam olsun ama şuan bilgisayarım 30 gündür serviste olmasının sebebi bu değil ben yapılmaması talebinde bulundum benim hatam olan kısımı.Yani diğer garanti kapsamında olan arızalar nedeniyle cihazım 30 gündür gelmedi ve hala yapılamadı.Sonuçta garanti kapsamında olan arızalar 20 iş günü içerisinde giderilemedi.Ve hala benim değişim hakkım yok mu? sonuçta ben o bedeli ödesem de ödemesemde cihaz bu sürede yapılamayacaktı.

- - - Updated - - -

Daha anlaşılır olabilmesi adına sorunumun özetini özetlemeye çalışacam lütfen yardımcı olun.
    durum aynen şöyle, 14 temmuz 4 farklı arızadan kayıt açtırdım menteşe açılması touchpad sağ tık çalışmaması aşırı ısınma ve fan taraklarındaki çatlaklık.
    Şimdi fan tarağındaki çatlağa kullanıcı hatası denildi fiyat teklifi yapıldı ödeme yapmadım ve garanti kapsamında olan sorunların yapımını istedim. (15 Temmuzda)
    Sonuç 20 iş günü doldu önce parça geldi yapılıyo denildi sonra parça bekleniyor denildi ama sadece fan değişimi için söylediler bunu.Diğer menteşe sorunu ve touchpad yapıldı yada yapılacak gibi bilgi vermediler. (Hep farklı kişilerle konuştum ve farklı bilgiler verildi.)
    20 iş günü sonrası Alt kasa değişimi (fan tarakları çatlağı) için çıkan ücreti ödemediğim için değişim hakkınız yok denildi değişim alabilmem için ödeme yapmanız gerekir denildi ve 20 iş günü yine beklemem gerekirmiş yaparlarsa aynı bilgisayar gelecek yapamazlarsa değişim olacak dediler sonra bari yedek bilgisayar gönderin bu benim hakkım dedim (değişimden vazgeçmiştim artık) bu sefer yedek pc de alamıycağımı söylediler.
    Daha sonra farklı biriyle görüştüm ve onun üzerine gittim aynen şöyle sordum garanti kapsamında olan sorunların yapım süresi nedir? 20 iş günü dedi eee dedim doldu neden değişim alamıyorum? dedi alabilirsiniz ama kullanıcı hatası kısmının bedelini ödemeniz gerek.Ve zaten 20 gün beklemişsiniz yeniden beklemenize gerek yok güncel fatura çıkarırız(kur farkı yüzündenmiş) onu ödersiniz ve değişimi onaylarız dediler.

Dedim daha önceden neden söylemediniz cevap yok.1 saatten fazla farklı kişilerle görüştüm ben direttikçe telefon koptu yada kapadılar.
    Sonuç bu bende tamam diyerek yeni fatura istedim ödeyip değişim almak için.

Yani sonuç olarak benim bilgisayarım hala teknik serviste ise bu garanti kapsamında olan sorunlar yüzünden ve ben hala anlayamıyorum yapılmasını dahi istemediğim sorun yüzünden para ödemeyi.Ama buna hakları varsa ödiycez(Bana saçma geliyo)
    Görüşlerinizi bekliyorum lütfen
    Çok özür dilerim baya uzun oldu ama ne yapmam gerek hiç bilmiyorum öğrenciyim ve öğrenci evimde bilgisayar dan başka bişeyim yok antalya sıcağında da sürekli dışarda olamam ne yapacağım bilmiyorum süreç uzayıp gidecek.
    Teşekkür ederim yardımınız için

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Para iadesi istediğinizde, sağlam bir malın parası size ödenir. Ancak sizin mala verdiğiniz bir hasar var. Yani siz hasarsız bir malın bedelini istediğiniz halde, onlara hasarsız (veya onların kusurundan kaynaklanan hasarlarla) veremiyorsunuz. Dolayısı ile o hasar bedelinin düşülmesi akla uygun geliyor. Olsa olsa bedelin yüksek olduğunu öne sürebilirsiniz.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

lenovo z580 teknik servis

lenovo telefonum serviste nr zaman gelir

lenovo laptop garanti kac is gunu

lenovo laptop onarim suresi

lenovo garantiden kac gune gelir

lenovo servisten ne zaman gelir

servise giden telefon kaç günde gelir

telefonum 20 is gununde geldi

telefon servisten ne zaman gelir lenovo

telefon garantiden kac gunde gelir