+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.
    Nerede
    Samsun
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Question Sigortasız İşçi Çalıştırmaktan Dolayı İdari Para cezası (İPC) - İtiraz

Öncelikle SGK çalışanlarının şahsıma yaptığı açıklama doğrultusunda idare hukuku bölümünde konuyu açtım.
    aşağıda bana tebliğ edilen evrakları yayınlıyorum. konuyu devamında yazıp bildireceğim.

T.C.
    SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI SAMSUN SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ İlkadım Sosyal Güvenlik Merkezi
    (7201 sayılı Kanuna göre)
    SA YI: B. I3.2.SGK.4.55.01.00.204/1099924.055 29.04.2014
    KONU:İdari Para Cezası Hk. 6.451.454

SERDAR YAVUZ YILDIZ

4 4213 01 01 1099924 055 06 50 numaralı işyerinizle ilgili olarak (l-a-3-a-) bencilerinde belirtilen yükümlülüğü yerine getirmediğiniz anlaşıldığından, tarafınıza 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 102 maddesine istinaden 4.086,00 TL tutarında idari para cezası uygulanmıştır.
    Söz konusu idari para cezasının, tebliğ tarihinden itibaren on beş gün içinde Müdürlüğümüzün aşağıda gösterilen banka hesaplarına ödenmesi gerekmektedir. İdari para cezalarının verilme nedenlerine ilişkin açıklamalar, miktarlarının hesaplanması, itiraz mercii ve diğer bilgiler arka sayfadadır.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.

İdari Para Cezası Verilmesine Neden Olan Filler

1-5510 sayılı Kanunun 8 inci maddesinde öngörülen sigortalı işe giriş bildirgesinin Kuruma.
    a) Sigortalının çalışmaya başladığı tarihten önce verilmemesi (Osman Nuri YILDIZ) 17.11.2013
    b) İnşaat /balıkçılık/tarım işyerlerinde çalıştırılan sigortalı için, en geç işe başlatıldığı tarihte verilmemesi,
    c) İlk defa işyeri bildirgesi verilen işyerinde; ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde çalışmaya başlayan sigortalı için, çalışmaya başladığı tarihten itibaren en geç bir aylık sürenin dolduğu tarihe kadar verilmemesi
    d) Yabancı ülkelere sefer yapan ulaştırma araçlarına sefer esnasında alınarak çalıştırılan sigortalı için çalışmaya başladığı tarihten itibaren en geç bir aylık sürenin dolduğu tarihe kadar verilmemesi, *
    e) Kamu idarelerince istihdam edilen 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa göre işsizlik sigortasına tabi olmayan sözleşmeli personel ile kamu idarelerince yurt dışı görevde çalışmak üzere işe alınan sigortalı için, çalışmaya başladığı tarihten itibaren bir ay içinde verilmemesi,
    f) Sigortalı işten ayrılış bildirgesinin 10 günlük yasal süresi içerisinde verilmemesi
    2 tarihinden itibaren sigortalı çalıştırmaya başlanılmış olmasına rağmen, 5510 sayılı Kanunun II inci maddesinde öngörülen işyeri bildirgesinin, en geç sigortalı çalıştırmaya başlanılan tarihte Kuruma verilmemesi,
    3- 5510 sayılı Kanunun 86 ncı maddesinde öngörülen.
    a) 2013/11 aylara ilişkin ASIL nitelikteki aylık prim ve hizmet belgelerinin, anılan maddenin uygulanmasına ilişkin Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumuna Verilmesine ve Primlerin Ödenme Sürelerine Dair Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ'de belirtilen süre içinde Kuruma verilmemesi,
    b) Sigortalıların otuz günden az çalıştığını gösteren bilgi ve belgelerin aylık prim ve hizmet belgesinin verilmesi gereken süre içinde Kuruma verilmemesi veya verilen bilgi ve belgelerin Kurumca geçerli sayılmaması nedeniyle Aylarına ilişkin ek nitelikteki aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi dışında verilmesi.
    c) aylarına ilişkin asıl veya ek nitelikteki aylık prim ve hizmet belgelerinin, e-Sigorta kanalıyla gönderilmesi gerektiği halde yasal süresi içinde ancak kağıt ortamında Kuruma elden verilmesi veya posta kanalıyla gönderilmesi,
    d) dönemine ilişkin e-Sigorta kanalıyla gönderilmiş aylık prim ve hizmet belgesinin Kurumca
    üretilen barkod numarasını ihtiva eden bir surelinin veya Kuruma kağıt ortamında elden verilmiş veya posta kanalıyla gönderilmiş olan aylık prim ve hizmet belgesinin Kurumca onaylanmış bir suretinin, Kuruma verilmesi gereken ayın sonundan müteakip belgenin verilmesi gereken ayın sonuna kadar işyerinde, birden fazla işyeri olması halinde her işyerinde ayrı ayrı olmak üzere sigortalıların görebileceği bir yere aşılmadığının tespit edilmesi,
    4- 5510 sayılı Kanunun 59 uncu maddesine istinaden serbest muhasebeci malî müşavirler ile yeminli malî müşavirlerce veya anılan Kanunun 85 inci maddesine istinaden Kurumun denetim ve kontrolle görevlendirilmiş memurlarınca işyeri kayıtlarının incelenmesi neticesinde. Kuruma bildirilmediği tespit edilen eksik işçilik tutarının aylara mal edilmesi,
    5- Mülga 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun 79 uncu maddesinde öngörülen ek nitelikteki aylık sigorta primleri bildirgesinin, ilişkin olduğu ayı veya dönemi takip eden ayın sonuna kadar Kuruma verilmemesi.
    6- 5510 Sayılı Kanunun 9. mad. Öngörülen sigortalı işten ayrılış bildirgesinin ;
    a) Anılan maddede belirtilen süre içinde verilmemesi.
    b) e - sigorta kanalıyla gönderilmesi gerekirken kağıt ortamında verilmesi.

İŞVEREN / ARACI / SİGORTALIYI GEÇİCİ OLARAK DEVRALAN İŞVEREN

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (a),(b),(c) ve (d) bentlerinde:
    •"Kurumca dayanağı belirtilmek suretiyle diğer kanunlarda aşağıda belirtilen fiiller için idari para cezası öngörülmüş olsa dahi ayrıca bu Kanunun:
    a) I) 8 inci maddesinin birinci fıkrası ile 61 inci maddede belirtilen bildirgeyi, bu Kanunda belirtilen süre içinde ya da Kurumca belirlenen şekle ve usule uygun vermeyenler veya Kurumca internet, elektronik veya benzeri ortamda göndermekle zorunlu tutulduğu hâlde anılan ortamda göndermeyenler hakkında her bir sigortalı için asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanır.
    2) 8 inci maddenin birinci fıkrasında belirtilen bildirgenin verilmediğinin, mahkeme kararından veya Kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarınca yapılan tespitlerden ya da diğer kamu idarelerinin denetim elemanlarının kendi mevzuatları gereğince yapacakları soruşturma, denetim ve incelemelerden veya bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kamu idareleri ile kanunla kurulan kurum ve kuruluşlardan alınan bilgi ve belgelerden anlaşılması halinde bildirgeyi vermekle yükümlü olanlar hakkında her bir sigortalı için asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası uygulanır.
    3) İşyeri esas alınmak suretiyle bildirgenin verilmediğine ilişkin; mahkemenin karar tarihinden. Kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarının tespit tarihinden, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının denetim elemanlarının rapor tarihinden, bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kamu idareleri ile kanunla kurulan kurum ve kuruluşlardan alınan bilgi veya belgelerin Kuruma intikal tarihinden itibaren bir yıl içinde bu bendin (2) numaralı alt bendinde sayılan durumlardan biriyle tekrar bildirge verilmediğinin anlaşılması halinde, bildirgeyi vermekle yükümlü olanlar hakkında bu defa her bir sigortalı için asgari ücretin beş katı tutarında idari para cezası uygulanır.
    b) 11 inci maddesinde belirtilen bildirgeyi, Kurumca belirlenen şekle ve usule uygun vermeyenler veya Kurumca internet, elektronik
    Veya benzeri ortamda göndermekle zorunlu tutulduğu halde, anılan ortamda göndermeyenler veya bu Kanunda belirtilen süre içinde Kuruma
    Vermeyenlere:
    1) Kamu idareleri ile bilânço esasına göre defter tutmak zorunda olanlar için asgari ücretin üç katı tutarında,
    2) Diğer defterleri tutmak zorunda olanlar için asgari ücretin iki katı tutarında,
    3) Defter tutmakla yükümlü olmayanlar için bir aylık asgari ücret tutarında,
    İdari para cezası uygulanır.
    c) 86 ncı maddesinin birinci fıkrası uyarınca verilmesi gereken belgeleri. Kurumca belirlenen şekilde ve usulde vermeyenler ya da Kurumca internet, elektronik veya benzeri ortamda göndermekle zorunlu tutulduğu halde anılan ortamda göndermeyenler veya belirlenen süre içinde vermeyenlere her bir fiil için;
    1) Belgenin asıl olması halinde aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari* ücretin beşte biri tutarında,
    2) Belgenin ek olması halinde, aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla her bir ek belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin sekizde biri tutarında,
    3) Ek belgenin 86 ncı maddenin beşinci fıkrasına istinaden Kurumca re'sen düzenlenmesi durumunda, aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla her bir ek belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin yarısı tutarında.
    4) Belgenin mahkeme kararı. Kurumun denetim ve kontrol ile görevlendirilmiş memurlarınca yapılan tespitler veya diğer kamu idarelerinin denetim elemanlarınca kendi mevzuatları gereğince yapacakları soruşturma, denetim ve incelemeler neticesinde ya da bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kamu idareleri ile kanunla kurulan kuruluşlardan alınan bilgi ve belgelerden, hizmetleri veya kazançları Kuruma bildirilmediği veya eksik bildirildiği anlaşılan sigortalılarla ilgili olması halinde, belgenin asıl veya ek nitelikte olup olmadığı, işverence düzenlenip düzenlenmediği dikkate alınmaksızın, aylık asgari ücretin iki katı tutarında,
    İdari para cezası uygulanır.
    d) 59 uncu maddesi uyarınca Kurumun defter ve belge incelemeye yetkili denetim ve kontrolle görevlendirilmiş memurları tarafından veya 59 uncu maddesinin beşinci fıkrasında belirtilen serbest muhasebeci malî müşavirler ile yeminli malî müşavirlerce düzenlenen raporlara istinaden. Kuruma bildirilmediği tespit edilen eksik işçilik tutarının mal edildiği her bir ay için, aylık asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası uygulanır.”
    Hükmü yer almaktadır.
    5510 sayılı Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri yönünden fiil tarihi, belge verme yükümlülüğünün anılan Kanunda yerine getirilmesi öngörülen sürenin son günü; (c) ve (d) bentleri yönünden fiil tarihi ise, belge verme yükümlülüğünün Sosyal Güvenlik Kuruntuna Verilmesine ve Primlerin Ödenme Sürelerine Dair Usul ve de yerine getirilmesi öngörülen sürenin son günüdür.
    İdari para cezalarının hesabında, 4857 sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesine göre 16 yaşından büyük işçiler için saptanan fiil tarihindeki asgari ücret esas alınır.

Diğer Açıklamalar: İdari para cezasının dörtte üçlük kısmının, Kuruma itiraz edilmeden ve yargı yoluna başvurulmadan önce
    Tebliğ tarihinden itibaren on beş gün içinde peşin ödenmesi halinde dörtte birlik kısmı tahsil edilmeyecektir. Peşin ödeme, idari para cezasına karşı yargı yoluna başvurma hakkını etkilemez.
    İdari para cezasının tebliğ tarihinden itibaren on beş gün içinde peşin olarak ödenmemesi halinde bu süreyi izleyen ilk günden başlayarak 5510 sayılı Kanunun 88 inci maddesine istinaden ayrıca gecikme cezası ve gecikme zammı tahakkuk ettirilecek ve ceza tutarı 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre icra yoluyla tahsil edilecektir.
    Tebliğ olunan idari para cezasına karşı, cezanın tebliğ tarihinden itibaren on beş günlük süre içinde Müdürlüğümüze dilekçe ile itiraz edilebilir. İtirazın reddi halinde, itirazın reddine dair kararın tebliğinden itibaren otuz günlük süre içinde yetkili İdare Mahkemesine başvurulabilir. Kuruma itiraz edilmiş veya mahkemeye başvurulmuş olması, gecikme cezası ve gecikme zammı uygulamasını durdurmaz. Kuruma itiraz, cezanın takibini durdurur, mahkemeye itiraz ise cezanın takip ve tahsilatını durdurmaz.
    25.05.2010 tarih ve 2010/66 genelge gereği, tebligatın işverene tebellüğ tarihinden itibaren 5 iş günü içinde çalışmadığına dair bildirimin elektronik ortamda yapılması gerektiği, tebligatın 5 iş günü geçirildikten sonra yapılması halinde 5510 sayılı kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (i) bendine göre sigortalı başına aylık asgari ücretin onda biri tutarında, hiç yapılmaması halinde ise sigortalı başına asgari ücretin yarısı tutarında İPC uygulanacaktır. Hükmüne amirdir.

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI Samsun Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü İlkadım Sosyal Güvenlik Merkezi

06.05.2014
    Sayı : B.13.2.SGK.4.055.01.0204/1099924,55/6.787.545

Konu: Prim borcu
    (7201 sayılı Kanuna göre)
    SERDAR YAVUZ YILDIZ

İşvereni bulunduğunuz 4 4213 01 01 1099924 055 06 50 sicil sayılı dosyada, SERDAR YAVUZ YILDIZ adına işlem gören, İstinat Duvar İnşaat ihaleli işi işyeri ile ilgili; Kavak İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından düzenlenen 04.12.2013 tarih 6004-13 sayılı ekindeki bölgesinde faaliyet gösteren iş yerlerinde çalışanlara ait çizelge belgesine istinaden, Merkezimizce re’ sen düzenlenerek tahakkuk işlemleri yapılmıştır.
    Re’ sen düzenlenerek işleme alınan 2013/11. ay dönemine ait Tahakkuktan dolayı, 152,54 TL borç aslı, 16,08 TL gecikme zammı (gecikme zammı 31.05.2014 tarihi itibarı ile hesap edilmiştir.) olmak üzere toplam 168,62 TL prim borcu tahakkuk etmiştir.
    Söz konusu borcun bu yazının alındığı tarihten itibaren ödenmemesi halinde 6183 sayılı amme alacaklarının tahsil usulü hakkında kanun hükümlerine göre Kurumumuzca cebri icra yolu ile tahsil edileceğini,

DÖKÜMANLARI İNDİREBİLECEĞİNİZ LİNKLER
    1- https://yadi.sk/i/e0BwaWKIWWiXq
    2- https://yadi.sk/i/BG_tTv10WWiY8
    3- https://yadi.sk/i/5xifcrcsWWiYC

işyerinde iş kazası meydana geldiği için jandarma tutanak tutuyor ve işçilerin ifadelerine başvuruyor. işçiler akrabam olan Osman Nuri Yıldız'ın işyerinde çalıştığını beyan ediyorlar (benimle beraber işyerinde bulunan bir kişidir osman nuri yıldız) jandarma işçi listesi oluşturup SGK ya gönderiyor. işçi listesinde Osman Nuri YILDIZ'da mevcuttur. SGK Kadim(kayıt dışı istihdam servisi) tarafından sigortasız işçi çalıştırdığım tespitinde bulundu. ben ve osman nuri yıldız sgk ya dilekçelerle durumu belirtmiş olsakta jandarmanın tutanağı karşısında bizim dilekçelerimizi dikkate almayıp bu cezayı göndermiş bulundu. ayrıca sigorta işçi girişlerinde ilk bir ay esnek zaman dilimi var yeni işe başlamalarda. bu kaza işçi girişlerinin yapılmasından 2 gün önce meydana geldi. eğer art niyetli biri olsaydım yada gerçekten kaçak işçi olsaydı kazadan ve jandarma tutanaklarından sonra işçi girişlerinin yasal süre içerisinde vermiş olurdum.

bu durum karşısında yapılabilecek hukuksal olarak çözüm varmıdır. örnek teşkil eden dava varmıdır. tebliğ tarihi 23.06.2014 olduğundan 2 haftalık indirim süresi dolmuş yargı süresi için sürem hala devam etmektedir. dava açsam sonuçları neler olabilir bu konuyla alakalı görüşlerini merak ediyorum. TEŞEKKÜRLER

Hukuki NET Güncel Haber

Sigortasız İşçi Çalıştırmaktan Dolayı İdari Para cezası (İPC) - İtiraz konulu yargıtay kararı ara
    Sigortasız İşçi Çalıştırmaktan Dolayı İdari Para cezası (İPC) - İtiraz konulu hukuk haber
    Konu Germenikopolis tarafından (13-07-2014 Saat 18:54:49 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Sigortasız İşçi Çalıştırmaktan Dolayı İdari Para cezası (İPC) - İtiraz

Osman Nuri Yıldız,
    sadece 1 kez mi işyerinde bulundu? Sürekli işyerinizde mi bulunurdu ve ne yapardı o süreçte?

Nerede
    Samsun
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Sigortasız İşçi Çalıştırmaktan Dolayı İdari Para cezası (İPC) - İtiraz

işyeri sahibi ben olduğum için sık sık benimle beraber iş yerinde bulunurdu. işçiler benimsedikleri için çalışıyor gibi düşündüler sanırım. yoksa ücretli çalışan değildi. süreç içerisinde bana yardımcı olurdu.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Germenikopolis rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    süreç içerisinde bana yardımcı olurdu.
    süreç içerisinde size nasıl yardımcı olurdu

Nerede
    Samsun
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

her ne olursa özellikle şu konuda diyebileceğim bir husus yok. ama şantiyede iş başı yapmak olsun, işçi olarak çalışmak olsun, fiili olarak çalışması söz konusu değildi. yanımda sık sık götürdüğüm ağırlıkla fikri olarak yardımlarına başvurduğum akrabamdı. belki fikir olarak yardımları çalışmaktan sayılabilir ama bu kişi benim akrabam ve ücretli çalışanım değildi. bu durumda neler yapılabilir. sgk Osman Nuri YILDIZ ı fiili amele(inşaat) statüsünde çalışan olarak algılayıp beni mahkum etti.

İletiler
    1.238
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şantiye gibi bir yere sık sık gitmek o kişinin kanun önünde çalışan olarak görülmesi için yeterli.
    o kadar ki sizin söylediğiniz gibi diğer çalışanlar onu sizinle beraber çalışıyor zannetmişler.şantiyelerde aynı gün işe giriş yapılır diye biliyorum,zaten yazıda bu durum belirtilmiş. hukukçu değilim ama bu söyledikleriniz(sık sık gelirdi, bana yardımcı olurdu,işçiler benimsedikleri için çalışıyor gibi düşündüler vs) sizin şansınızı maalesef sıfırlıyor gibi.zaten bir yardımcı tutsanız cebinizden para çıkacaktı, o cezayıda buna karşılık gibi düşünün, yani havaya giden bir para olarak görmeyin ki sıkıntı yapmanıza gerek olmaz.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı meraklıüye rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Şantiye gibi bir yere sık sık gitmek o kişinin kanun önünde çalışan olarak görülmesi için yeterli.
    o kadar ki sizin söylediğiniz gibi diğer çalışanlar onu sizinle beraber çalışıyor zannetmişler.şantiyelerde aynı gün işe giriş yapılır diye biliyorum,zaten yazıda bu durum belirtilmiş. hukukçu değilim ama bu söyledikleriniz(sık sık gelirdi, bana yardımcı olurdu,işçiler benimsedikleri için çalışıyor gibi düşündüler vs) sizin şansınızı maalesef sıfırlıyor gibi.zaten bir yardımcı tutsanız cebinizden para çıkacaktı, o cezayıda buna karşılık gibi düşünün, yani havaya giden bir para olarak görmeyin ki sıkıntı yapmanıza gerek olmaz.

güzel arkadaşım yapıcı önerilerle geleceksen gel yoksa eleştirel yorumuna ihtiyacım yok. hukuksal boyutunu araştırmak için paylaşımda bulunuyorum sende aksine saçma sapan fikirlerle karşıma çıkıyorsun. senin gözündeki değerim pek umursadığım birşey değil. o yüzden canını sıkma. Av. arkadaşlar var ise bu sitede yardımcı olursa sevirim.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Biz yazmaktan bıktık ancak genede bu tarz durumlarda yazmak zorunda kalmaktayız.Burası bir paylaşım forumu ve kimse kimseye şöyle cevap yaz, böyle yazma, yapıcı öneri yaz, beğenmediğim şeyler yazma vs. deme hakkına sahip değil.İsteyen saygı sınırları içinde özgürce istediğini yazabilir.Çünkü buraya konu yazıldığı andan itibaren size değil foruma ait olur ve cevaplar sizin şahsınıza değil herkes için buraya yazılır.Belki sizin beğenmediğiniz o fikirler burada benzer durumda olup forumda bu konuya ulaşıp faydalanmak isteyen birilerine ışık tutacak.Hiç bir karşılık beklemeden paylaşım yapan üyelere saygılı olmak zorundayız.Sadece size özel avukatlardan cevaplar bekliyorsanız bir avukatın ofisinde ücreti mukabilinde hizmet alınız.

Onun dışında soruya gene benzer durumda olan veya ilerde bu sayfaya ulaşıp faydalanmaya çalışan kişiler için(forum bu demek zaten) bir şeyler yazmak gerekirse, işçilerin dahi buranın çalışanıydı dediği bir yazılı beyan varken yapacak hiç bir şey yok.Ki zaten böyle bir şey olsa herkes çalışanlarının en azından bir kısmını bana yardımcı oluyordu, fikir veriyordu, yanımda duruyordu beyanlarıyla sigortasız çalıştırabilirdi.Herkese iyi forumlar..

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Gelen İPC dışında bir de Osman Nuri Yıldız için sigortasız çalıştırdığınız tesbit edilen günlerin SGK primlerini ödemek zorunda kalacaksınız sanırım

Nerede
    Samsun
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Bir gün çalıştığını gösteririz fakat mesele bu değil işte bundan kurtulmak için yasal süreçleri merak ettim. anlaşılan avukatın yolu görünüyor bize.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

sgk idari para cezasına itiraz dilekçesi

sgk idari para cezasına itiraz dilekçe örneği

form2 ile sgk idari para cezasi ornek karar

sgk idari para cezalarında indirim dilekçesi

sigortasız işçi çalıştırma cezasına itiraz

sigortasız işçi çalıştırma cezası itiraz dilekçesi

fiili calisma tespiti olmadan sgk idari para cezasi ornek karar

ssk cezalari ivin dilekce ornegi

http:www.hukuki.netshowthread.php114037-Sigortasiz-isci-calistirmaktan-Dolayi-idari-Para-cezasi-iPC-itiraz

sgk idari para cezaları mahkeme kararları

sgk siz calisma cezasi

sskda cezalara itiraz

sigorta cezasına itiraz

sgkya iş yeri tescili itiraz dilekçe örneği

sigortasiz isci yakalatan itiraz edermi

dilekçe örnekleri sgk cezaitiraz

sgk cezadan kurtulmak

amele calistirmak sgk

sgk idari para cezasına itiraz

sigortasız işçi çalıştırma itiraz

sgk dan gelen cezaya mahkeme