+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.

Konu: Hakaret sayılır mı?

Hakaret sayılır mı? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Yurtdisi
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Hakaret sayılır mı?

Türkiye Cumhuriyeti Danimarka Büyükelçiliğinde herşey böyle gelişti:

Randevu saati 6 dakikayla kaçırılmış. Gişeye gidilmiş ve haber edilmiştir. Geri dönüş olarak yardımcı olamayacaklarını fakat 12.30'a kadar bekleyip boş yer olursa beni alabileceklerini söyleyip bekleme salonuna yönlendirdiler. Bende boş gişeyi nasıl takip edebilirim bekleme salonundan sordum yanıtsız bırakıldı. Bunun üzerine gişe yakınında beklemeye başladım. Ve boş bir gişe görüp gecikme durumunu anlatıp yardımcı olabilir misiniz diye sordum kendileri birinci kişi ile aynı yanıtı verdi bunun üzerine bende şu anda gişeniz boş çağırdınız kişi gelmemiş madem boş gişeniz var benim işlememimi yapabilirsiniz dedim onlarda maalesef diyip bekleme salonuna geçin dediler randevunuz vatandaşlık tan alınmış dediler bende geçmedim tekrar bekledim. Bunun üzerine gişesi boş duran çalışan yerinden kalkıp gişe salonundan ayrıldı. ( Bu süreçte yardımcı olabilecekken). Bunun üzerine gişe salonunda beklemeye devam edip aramızda konuşmaya başladık. Bu konuşmayı birinci gişe de ki çalışan hem işini yapıp hem dinlemiş kulak misafirliği yapmış. Konuşma içeriğinde şu ifadeler geçti ' Niçin yardımcı olamiyorlar? Hani bak boş bir gişe var gitti kesin sigaraya içmeye gitti. Hangi gerizekalı sana randevu verdi' Bu son cümle üzerine gişenin diğer tarafında oturan çalışan karşılık verdi 'Siz devlet memuruna hakaret edemezsiniz ' dedi bizde size söylenen birşey yok dedik karşılığında 'kelimelerinize dikkat edin dedi' bizde bunun üzerine tepkimizi gösterip herkes işini yapsın siz bizim konuşmamıza kulak misafiri olacağınıza işinizi yapın sıra bize gelsin dedik bunun üzerine gişe 1 de çalışan kişi parladı ve bağırmaya yüksek sesle konuşmaya başladı ' Burada kamera ve ses kağıdı çekiliyor haberiniz olsun ' dedi bizde buna karşılık bizi tehdit mi ediyorsunuz dedik burada başınıza birşey gelse ilk yardıma koşacak olacak biz iken sizin bu muameleniz ne anlama geliyor dedik buna karşılık ya bir bırakın diyip elini salladı. Bunun üzerine tartışma devam etti ve araya konsolosluk amiri gelip masaya vurup sesinizi indirin dedi devlet memuruna bağıramazsınız hakaret edemezsiniz dedi bende karşılığında bağırmaya başlayan gişe çalışanıydı dedim herkes kendini müdafaa etme hakkına sahip dedim o bağıra bilir ben susacam mı dedim bunun üzerine bekleme salonuna geçin dedi bizde geçmedik konsolosluk zorba bir dille göz teması olmadan bizi bekleme odasına kovdu ve ardından güvenliği arayıp güvenliğin bizi bekleme salonuna göndermesini istedi. Güvenlik geldi aşağı indik ve şunları dedik 6 dakikalık bir gecikme için bize yapılan şu muameleye bakın dedik bu nasıl bir müşteri hizmeti bağırmak kavga etmek kötülemek keyfi uygulamalarda bulunmak keyfi gişe kapatmak onların elinde bize de susmak mı düşüyor dedik. Güvenlikle konuştuktan sonra bekleme salonuna geçtik. Aradan 5-10 dakika geçtikten sonra Konsolosluk amiri güvenliği atıp bugün onlara ( yani bizlere) işlem yapılmayacağını söyledi bunun üzerine ben akıllarınca bizi mi cezalandırıyorlar dedim güvenlik birşey söyleyemedi. Bakın dedik biz uzak mesafeden geliyoruz 6 dakikanın muhasebesini yapmak yerine tartışma sürecini değerlendirebilirler di dedik bu keyfi uygulama nerede yazıyor dedik? Güvenlik bize devlet memuruna hakaret ettiğiniz için konsolosluk amiri bize bu kararını iletti dedi. Bizde yardımcı olun konsolosluk amiri ile görüşmek istiyoruz dedik. Güvenlik arama yaptı fakat ulaşamadı. Yaşananlar böyle gelişti ve nihayetinde konsolos amiri ile görüşemediğimiz için orayı terk ettik.

Şimdi size sormak istediğim sorular şu:

1. Devlet memuruna hakaret etti yasasında yer alıyormu yukarıda yazılan metin?
    2. Devlet memuruna hakaret etmek neyi kapsıyor?
    3. Bize yapılan muamele ve kamera ve ses görüntüleri var tehdidini nasıl kullanabiliriz?
    4. Bize ne yapmamızı önerirsiniz?

Hukuki NET Güncel Haber

Hakaret sayılır mı? konulu yargıtay kararı ara
    Hakaret sayılır mı? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hakaret sayılır mı?

Aynı sebeple hollanda konsolosluğuna gitmiş olsaydınız,
    aynı şekilde mi davranırdınız?
    Sizden salonda beklemeniz istendiğinde , hayır burada bekleyeceğim diyebilirmiydiniz, demennize rağmen orada kalabilirmiydiniz?

Kamera kaydı yapıldığının söylenmesi tehdit değildir,
    birinie gerizekalı demek hakarettir.

Nerede
    Yurtdisi
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Aynı sebeple hollanda konsolosluğuna gitmiş olsaydınız,
    aynı şekilde mi davranırdınız?
    Sizden salonda beklemeniz istendiğinde , hayır burada bekleyeceğim diyebilirmiydiniz, demennize rağmen orada kalabilirmiydiniz?

Kamera kaydı yapıldığının söylenmesi tehdit değildir,
    birinie gerizekalı demek hakarettir.
    Bu mesajınızda belirtmiş olduğunuz Hollanda Konsolosluğu ile ilgili bağlantıyı kuramadım?
    Çalışma esnasında iki vatandaşın arasında geçen konuşmaya müdahale edilebilir mi? X kişi hedef alınmamıştır.
    Bunu göz önünde bulundurarak yorum yapmanızı istiyorum. Bu konuda üslup ve tavırların önemli olduğunu düşünüyorum üstüne alınan kişiyle o sırada hiç bir konuşmamız olmamasına rağmen bunlar yaşandı. Kimse isim veya kurum olarak hedef alınmadı A veya B kişi olarak yorum yapıldı.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bunun üzerine gişe salonunda beklemeye devam edip aramızda konuşmaya başladık. Bu konuşmayı birinci gişe de ki çalışan hem işini yapıp hem dinlemiş kulak misafirliği yapmış. Konuşma içeriğinde şu ifadeler geçti ' Niçin yardımcı olamiyorlar? Hani bak boş bir gişe var gitti kesin sigaraya içmeye gitti. Hangi gerizekalı sana randevu verdi'
    Konuşmaya başladığınız kişi bir başka gişede görevli kişimiydi, sizin gibi orada işlem yapmak üzere bekleyen birimiydi?

Nerede
    Yurtdisi
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Konuşmaya başladığınız kişi bir başka gişede görevli kişimiydi, sizin gibi orada işlem yapmak üzere bekleyen birimiydi?
    Hayır konuştuğum kişi bir görevli değil eşimdi. Gişeye de en az 2 metre uzaklıkta beklemekteydik ki 1.ci gişenin önünde vatandaş işlem yaptırıyordu zaten bu esna içerisinde bizim özel konuşmamıza kulak misafiri olup işlemini bırakıp bizimle tartıştı. 2.ci gişede ki çalışan da o esnada zaten yerinden kalkmıştı.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Randevunuza erken gitseniz yada görevlinin bekle dediği yerde bekleseniz bu durumla karşı karşıya kalmayacaktınız. Bir daha randevularınıza 6 dakika önce gitmeyi deneyin. Büyükelçilik ve Konsolosluklar hassas yerler, talimatlara uymak zorundasınız. Mesleği farketmez, kimse kimseye hakaret etme hakkına sahip değil. Toplumsal bir yerde iseniz konuşmalarınız başkalarınca net olarak duyuluyorsa bu diğer insanları ve çalışanları rahatsız ediyorsa hele çalışanlara geri zekalı demişseniz, evet sizin konuşmalarınıza müdahele edilebilir.

Bazı kurumlar sizi suçtan korumak ve suç işlemenizi önlemek için ses ve görüntü kaydı alınıyor diye uyarıda bulunuyorlar

Size önerimiz, her tülü aksiliğe karşı, randevularınıza zamanından önce gidin. Kendi kurallarınıza değil, gittiğiniz yerin kurallarına uyun, Bunu yaşamınızın bir parçası haline getirin. Özellikle kuralların en üst düzeyde uygulandığı yerlerde.

Sn Kırcalının Hollanda örneğine bende katılıyorum. Başka ülkenin konsolosluğuna gitseniz, bu davranışlarda bulunma cesaretini gösterebilirmiydiniz? Pek çok kere vize işlemi yaptırmış biri olarak, En ufak kural ihlali ve hırçınlığınız da, sizi dışarıya atarlar, vize bile vermezler. Başka ülkelerin sınır kapılarında size ahiret sorusu denecek sorular sorarlar, alt tarafı ülkenizde 3-5 gün kalıp gezip tozup para harcayacağım diyerek hayıflanırsınız ama o sınır polisine ağzınızı bile açamazsınız.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1)Karşı tarafın duyacağı şekilde geri zekalı demek hakarettir.
    2)Suçun cezası belli oranda arttırılır.Bahsi geçen geri zekalı lafı elbette hakarettir.
    3)Ses kaydı ve kamera görüntüleri var demek elbette tehdit değildir.
    4)Bundan sonra kurallara uyup zaman konusunda dahi titiz olmanın gerekliliği dışında bir önerim yok.

Nerede
    Yurtdisi
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Randevunuza erken gitseniz yada görevlinin bekle dediği yerde bekleseniz bu durumla karşı karşıya kalmayacaktınız. Bir daha randevularınıza 6 dakika önce gitmeyi deneyin. Büyükelçilik ve Konsolosluklar hassas yerler, talimatlara uymak zorundasınız. Mesleği farketmez, kimse kimseye hakaret etme hakkına sahip değil. Toplumsal bir yerde iseniz konuşmalarınız başkalarınca net olarak duyuluyorsa bu diğer insanları ve çalışanları rahatsız ediyorsa hele çalışanlara geri zekalı demişseniz, evet sizin konuşmalarınıza müdahele edilebilir.

Bazı kurumlar sizi suçtan korumak ve suç işlemenizi önlemek için ses ve görüntü kaydı alınıyor diye uyarıda bulunuyorlar

Size önerimiz, her tülü aksiliğe karşı, randevularınıza zamanından önce gidin. Kendi kurallarınıza değil, gittiğiniz yerin kurallarına uyun, Bunu yaşamınızın bir parçası haline getirin. Özellikle kuralların en üst düzeyde uygulandığı yerlerde.

Sn Kırcalının Hollanda örneğine bende katılıyorum. Başka ülkenin konsolosluğuna gitseniz, bu davranışlarda bulunma cesaretini gösterebilirmiydiniz? Pek çok kere vize işlemi yaptırmış biri olarak, En ufak kural ihlali ve hırçınlığınız da, sizi dışarıya atarlar, vize bile vermezler. Başka ülkelerin sınır kapılarında size ahiret sorusu denecek sorular sorarlar, alt tarafı ülkenizde 3-5 gün kalıp gezip tozup para harcayacağım diyerek hayıflanırsınız ama o sınır polisine ağzınızı bile açamazsınız.
    Hassasiyetinizi anlıyorum fakat bu konuyla ilgili benim hiç bir doğruluk payım veya haklı olduğum bir yer yok mu? Diyorum ya A veya B kişiye hakaret edilmedi ki randevuları sağlayan kişi gişe de çalışan kişilerden bile değil? Gişede ki çalışanın konuşmamıza karışmasında ki tek sebep ona sıramatiğin 6 dakikalık geç kaldık diye numara vermemesi ve bunun üzerine boş gişe olduğunda sizi çağıracağız demesinden kaynaklanıyor? Hemen yanında ki boş gişeye çağırdığınız numara gelmedi bizim de az önce ki randevumuz sıramatikten geçmedi bize boş gişe olunca yardım edilebileceği söylendi dedik bunun üzerine gişe 1 de ki çalışan gişe 2 de ki çalışanla olan konuşmamıza girip ben onlara gerekli açıklamayı yaptım demesinden doğuyor ( yani vaad edilen boş gişenin işlem yapmasını bu keyfi uygulamayla engelliyor) ve bunun üzerine gişe 2 deki kişi yerinden kalkıp gidiyor.
    Bunun üzerine eşimle gerçekten çok sessiz ve kimseye rahatsız etmeyecek seste konuştuk konuşmamızın tek o kelimesini mi duydu gişe çalışanı? Sürekli keyfi uygulamalar yapan bir devlet kurumundan bahsediyoruz maalesef ve sadece ben değil orada işlem yaptırmak zorunda olan herkes mağdur. Bizim bir hırçınlığımız olmadı gişe çalışanı koltuktan konuştu, koltuktan kalktı, salona kovdu, birde tekrar koltuğuna oturup el ve kol hareketleriyle ( hadi ordan mesajını verdi) bunun üzerine bir vatandaş olarak tepkisiz mi kalınmalı? Bizimki hakaret onlarınkine ne demeli? Görevi kötüye kullanma ve keyfi uygulama bu konunun hiç mi bir yerinde yok? Ben mi tek taraflı bakıyorum anlamıyorum?
    Konsolosluk amiri geldi ve sorunun ne olduğunu sormadan bana devlet memuruma hakaret ettiğiniz dedi ve konuşmama bile izin vermeden bana bekleme salonunda bekleyin boş zaman bulunduğu zaman işiniz yapılır dedi güvenliği arayıp bizi salona götürmesini istedi. Bizde gittik aradan 5 dakika geçmeden Konsolosluk amiri güvenliği arayıp bugün onlara ( yani bize) işlem yapılmayacağını söyledi. Bizde bu bir ceza mı diye sorduk yanıt alamadık.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tüm yazılanlar zaten bahsi geçen olaya subjektif bakıldığını gösteriyor.Karşı tarafın yaptıklarını büyüterek görevi ihmal(geç kalmışsınız işleminiz haliyle yapılmamış), tehdit(tehdit suçunun TCK daki tanımına bakın, burada ses ve görüntü kaydı yapılıyor denmesinin tehditle uzaktan alakası olmadığını göreceksiniz) gibi suçlar çıkarmaya çalışıyor, kendi geç kalmanızı(sonuçta 6 dakika) ve geri zekalı lafınızı(aramızda konuşuyorduk, yüzüne söylemedik) ortada bir şey yok ki yaklaşımıyla savunuyorsunuz.Bence orada bu duruma şahit olan memur ve ses kayıtlarıyla davacı olmadıklarına dua etmelisiniz.Görevi başındaki memura hakaretten yargılanmanız ve ceza almanız söz konusu olacağı gibi bir daha orada hiç bir işinizin kolay kolay hallolmayacağı gibi sonuçlarla karşılaşabilirdiniz.Herkes kendini her durumda haklı görebilir, sonuçlarına katlandığı sürece bunda bir sakınca yok.Sorduğunuz şey şimdi bilmem ne şekilde(dava mı açmak, bir yerlere şikayet mi etmek artık ne ise) orada çalışan memurları cezalandırmak, suçlamak, ceza almalarını sağlamak gibi bir şeyse hukuken böyle bir şey söz konusu değil.Esen kalın.

Nerede
    Yurtdisi
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Bill187 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Tüm yazılanlar zaten bahsi geçen olaya subjektif bakıldığını gösteriyor.Karşı tarafın yaptıklarını büyüterek görevi ihmal(geç kalmışsınız işleminiz haliyle yapılmamış), tehdit(tehdit suçunun TCK daki tanımına bakın, burada ses ve görüntü kaydı yapılıyor denmesinin tehditle uzaktan alakası olmadığını göreceksiniz) gibi suçlar çıkarmaya çalışıyor, kendi geç kalmanızı(sonuçta 6 dakika) ve geri zekalı lafınızı(aramızda konuşuyorduk, yüzüne söylemedik) ortada bir şey yok ki yaklaşımıyla savunuyorsunuz.Bence orada bu duruma şahit olan memur ve ses kayıtlarıyla davacı olmadıklarına dua etmelisiniz.Görevi başındaki memura hakaretten yargılanmanız ve ceza almanız söz konusu olacağı gibi bir daha orada hiç bir işinizin kolay kolay hallolmayacağı gibi sonuçlarla karşılaşabilirdiniz.Herkes kendini her durumda haklı görebilir, sonuçlarına katlandığı sürece bunda bir sakınca yok.Sorduğunuz şey şimdi bilmem ne şekilde(dava mı açmak, bir yerlere şikayet mi etmek artık ne ise) orada çalışan memurları cezalandırmak, suçlamak, ceza almalarını sağlamak gibi bir şeyse hukuken böyle bir şey söz konusu değil.Esen kalın.
    Tekrar belirtmek isterim ki GÖREVİ BAŞINDA kimseye bir şey söylenmedi. Ayrıca sizin yazdığınız gibi ( aramızda konuşuyorduk, yüzüne söylemedik) diye bir durum söz konusu değil niçin sürekli benim aleyhime yaklaşıyorsunuz tabii ki de subjektif davranacağım Konsolos Amirinden objektif yaklaşmasını beklerdim bu hizmet sağlardı kargaşa değil. Bu cümlenizin 'bir daha orada hiç bir işinizin kolay kolay hallolmayacağı gibi sonuçlarla karşılaşabilirdiniz' gerekçesi ne? Keyfi uygulama mı yoksa böyle yasal hak varmı?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

saçmalama hukuken hakaret sayılırmı

bir insanin kendi amirine insafsiz demesi hakaret mi

terbiyesiz hakaret midir

terbiyesiz demek hakaret midir

terbiyesizlik kelimesi

terbiyesiz.kelimesi

Kanunda zorba demenin cezasi

toplum icinde birine bagirmak suc sayilirmi

sacmalamak hakeretmi