Merhabalar 30.04.2014 tarihinde yerleşme amacıyla bir dükkan satın aldım.Şu an başka bir dükkanda kiracıyım.Aldığım bu dükkanda da bir kiracı var mal sahibi bana satarken kiracının boşaltmama sorunu olmadığını 1-2 aya kadar zaten çıkıcaklarını söyledi kiracıda bi itirazda bulunmadı.Buraya kadar sorun yok tapu işlemleri tamamlandıktan sonra kiracıyla yaptığımız görüşmede dükkanın kapı penceresini kendisisini yaptırdığı kendisine bu masrafların parasını vermessek çıkmayacağını söyledi.Bu arada eski mal sahibiyle bu konu üzerine yapılmış bi sözleşme yok.Kabul etmedim ve sorun çıkarıcanı anlayıp hemen ihtarname cektim.İhtaname eline geçince arayıp asla boşaltmayacağını mahkemeye verisemde 1-2 sene süründüreceğini günün birinde cıkıcak olursada camı cercevi indirip çıkıcanı söyleyerek beni tehdit etti.Gerçekleştirebilme ihtimalini düşünüp polise bu konuda ifade verip bir nushasını aldım.Bir başka mevzu ise kontrat yapılan şahıs farklı olup dükkanı depo gibi kullananlar merkezi başka bi adreste bulunan bir firma.Buranın camınada firmanın isminin ve telefonun yazılı olduğu bi broşür yapıştırmışlar.Son bir haftadır yaptığım araştırmaara göre kiracı tahliye dava sürecinin bi hayli yıpratıcı bişey olduğunu anlamış bulunmaktayım.Bu arada 2 ay sonra kontrat süresi doluyor.Yani sözleşmenin bitiminden bir ay sonraki süre içinde dava açmam gerekiyor Şimdi sırası ile sorularım.
1-Kiracının eski maik zamanında yaptığı bu harcamaları benden talep etme hakkı varmıdır vermelimiyim?
2-İhtiyaç sebebiyle tahliye davası mı açmalıyım.İstanbulmahkmelerinde kaç ay sürüyor.
3-Şu bahsettiğim mevzuyu kullanıp yani başka firmanın kullanması mevzusu işgalci konumundamıdırlar? vergi dairesinden stopaj kaçırıyorlar sonuçta işgalci oldukları düşüncesiyle belediye vergi dairesi ya da kaymakamlığa şikayet etsem konuyla ilgilenirlermi?
4-Kontrattaki rakamın altında kira ödücekleri tahmin ediyorum eski mal sahibinden yaptıkları masrafları düşerek kira ödüyolarmış çünkü.Bu bedeli almalımıyım?
Kafam çok karıştı mutlu mesut kendi işyerimin sahibi olucağım hayalleriyle başladığım bu iş yerini kara kara düşüncelere bıraktı anlıycanız.
Değerli bilgilerinizi esirgemeyeceğinizi ümit ediyor şimdiden teşekkür ediyorum....