Arkadaşlar 2013 yılı ocak ayında Blackberry 9900 marka telefon müşterimize satış anında arızalı çıktığı için Teleservice firmasına gönderildi.Telefona değişim kararı çıktı fakat aradan 45 gün geçmesine rağmen telefon elime ulaşmadı. Ben de konuyu Tüketici Mahkemesine taşıdım. Fakat Tüketici Mahkemesi fatura şirketimize kesili olduğu için görevsizlik ve istenirse dosyanın görevli İstanbul Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesine gönderilmesine karar verdi.Ben de davayı tekrar 24.Asliye Hukuk Mahkemesinde açtım.Şimdi mahkemeden karşı tarafın (TELESERVICE) avukatlarından davaya cevaben bir yazı ulaştı. Kısaca şöyle; Usul yönünden Davacı taraf ve davalı taraf tacir olduğu için davanın Ticaret Mahkemelerinde açılması gerektiği bu nedenle öncelikle görevsizlik kararı verilmesini, dava edilen firmanın; satıcı,bayi,üretici firma olmadığı için davanın satıcı-bayi-üretici firmaya yönlendirilmesi gerektiğini beyan etmiş ve bununla ilgili örnek olarak birkaç tane yargıtay kararı göstermiş.Şimdi benim davayı açtığım Teleservice firması yetkili servistir ve ben birçok hakem heyeti kararını ödediğini biliyorum. Hatta kendi internet sitelerinde:
''Hangi durumlarda servisiniz ücret iadesi işlemlerini yapmaktadır?
Servisimizde ücret iadesi kararı verilmemektedir.
Servisimiz yalnızca Hakem Heyeti Kararı ve Üreticiden gelen onay olduğunda ücret iadesi işlemlerini yapabilir.''
gibi bir ibare bulunmaktatdır.
Sonuç olarak görevsizlik kararı verilmesine,davanın reddine ve yargılama masrafları ile vekalet ücretlerinin davacıya yükletilmesine karar verilmesini talep etmiş. Şimdi arkadaşlar ben davayı Ticaret Mahkemesine taşimayı düşünüyorum fakat eğer davalı tarafı değiştirirsem Teleservice firmasının avukatları benden bu ücretleri alır mı?. Bir de ben Teleservice firmasının birçok kişiye hakem heyeti kararıyla ücret iadesi yaptığını biliyorum zaten bu kendi internet sitesinde de yazıyor. Ne yapmam gerekir bana bir yol gösterirmisiniz?