Merhabalar,

toplamı 300 m2 olan arsanın 60 yıllık işgalcisiyiz. Ecrimisil ödüyoruz.
41 m2 'sini belediyeden tapu tahsis belgemiz olduğu için ihalesiz olarak "encümenin takdir olunan bedel üzerinden" satın aldım.
ödemenin son taksidi gelecek ay bitiyor. akabinde tapu yapacağız.
geri kalan hisseyi' de almak istiyorum. fakat hemen ön tarafına otel yapılıyor ve burası otel sahibi almak için müracaat etti.

gelecek ay tapu yapacağım için belediye ile hissedar olmuş olacağım. belediye geri kalan m2'nin "ihale usulu ile" satılacağını söylüyor.
benim tapu yapmamı bekliyorlarmış.
bu noktada şufa hakkımın nasıl kullanabileceğimi sorduğumda ise, " size ihale gününün çağrısı yapılır, gelir girersiniz" diyorlar.
"çağrı ise belediye olarak üzerimizdeki sorumluluğu yerine getirmiş" oluyoruz diyorlar.
fakat bildiğim kadarıyla şufa hakkı, hissesini satana değil; satın alana açılabiliyor.

ihaleye gidildiğinde karşılıklı kapışma ile fiyat çok artacaktır.

şimdi,
1. eğer ihaleye gitmesem, turizm şirketi belediyenin hissesini alır ve tapu yaparsa, ben 3 ay içinde şufa hakkımı kullanarak alan firmaya dava açar ve aynı fiyattan ve tapu masraflarını da ödeme kaydı şartı ile alabilir miyim ?

2. eğer bu olasılık gerçekleşmez ise, ve diğer taraf alırsa, onunla hisseli duruma geleceğiz. dolayısıyla aramızda bir sulh ile anlaşma olmazsa, o taktirde karşı tarafın izale-i şuyu davası mı açması gerekir ? bu dava takriben ne kadar sürer ?
orada tekrar arsanın tamamı mı satışa çıkar ? dolayısıyla fiyat 2. kapışmada yeniden orada yüksecektir.

ne tavsiye edersiniz...