Arkadaşlar merhabalar. Üstlerim, Genel Komutanlık personeli derken son çare sizlere danışayım dedim. Konu ile ilgili avukat arkadaşlarımız ya da başına gelenler varsa acilen yardımcı olmalarını rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim. Konuyu kısaca özetliyorum.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde 4 yıldır Uzman Jandarma olarak görev yapıyorum. Uzman Jandarma Okulunu 10. derece ile bitirdim ve her yıl sicil alarak 1003 kişi olan devrelerim arasında 3.lüğe kadar ilerledim. Safahatım boyunca 7 adet takdir belgem var ve hiçbir cezam, ikazım, savunmam dahi yok. İlk görev yerimden sonra ikinci görev yerime geldim ve buradaki Karakol komutanım ile 2011 yılında aynı görev yerinde göreve başladık. 11.08.2011 tarihinden 18.01.2012 tarihine kadar ( 5 ay ) beraber çalıştık. Sonra kendisi yurt dışına ben de kurs ve hava değişimine gittim. 07.10.2012 tarihinde beraber göreve döndük. 07.10.2012 tarihinden 31.12.2012 tarihine kadar (2 ay) aynı karakol komutanım ile beraber yine çalıştık. 31.12.2012 tarihinde 44 gün izine ayrıldım ve 12.02.2013 tarihinde geri görevime döndüm. Uzman Jandarma Atama ve Sicil Yönetmeliği madde 39 da ''Bir sicil üstü, asil veya her ne suretle olursa olsun vekil olarak o görev yerinde sicil düzenlenecek uzman jandarma ile o sicil dönemi içerisinde uzman jandarmanın aynı rütbesinde fiilen en az 3 ay görev yapmadıkça sicil düzenleyemez'' hükmü bulunmaktadır. Ben 22.03.2013 tarihinde geçici görev ile başka bir karakolda görevlendirildim. Yani 2013 sicil dönemi içerisinde 2011 yılından beri karakol komutanım olan personel ile 1 ay 10 gün beraber çalıştım. Daha sonra 24.07.2013 tarihinde geçici görevden geri döndüm.

1. İlk sorum arkadaşlarım 2011 yılında beraber atama görmüş olsak da her yıl 3 ay çalışma şartı aranıyor mu ?

Devam edecek olursak. Geçici görevli olduğum süre 2013 sicil yılı yani Mart-Temmuz ayları arasında gerçekleşti. 2013 yılı sicilime baktığımda 276. sıraya gerilemişim. Ayrıca sicil veren amirim tarafıma ''Görev Performansına Yönelik Nitelik Belgesi'' ni tebliğ etmedi fakat benim yerime kendisi imzamı taklit ederek imzalamış ve sicil belgesini tanzim ederek bir üst makama göndermiş. Daha sonra kendisi bana bu belgeyi elden verdiğinde bütün maddeler A idi. Uzman Jandarma Atama ve Sicil Yönetmeliği madde 45 Sicil Belgelerinin Düzenlenmesi f bendinde de belirtildiği gibi ''1.Sicil üstü sicil doldurma zamanında emri altında bulunan bütün Uzman Jandarmaların sicillerin dolduru 26,27,28,29 ncu nitelikleri sicil alan personele Kişiye Özel olarak sicil belgesinin XIV bölümünde bulunan tebellüğ belgesi ile tebliğ eder.'' hükmü bulunmaktadır. Ek olarak

ASKERİ YÜKSEK İDARE MAHKEMESİ KARARLARI IŞIĞINDA
Dr.Melikşah YASİN*
Dz.Ord.Atğm.
18 NUMARALI DERGİ
II. SUBAY-ASTSUBAY SİCİLLERİNİN İPTALİ İÇİN ARANAN KRİTERLER
B. Sicil Safahatına Aykırı Sicil Bölümünde

''Ancak, Yüksek Mahkeme verdiği pek çok kararında “uzun yıllar boyunca belirgin bir çoğunlukta çok yüksek sicil notları ve olumlu kanaatler ile takdir edilen personelin, genel gidişata ve uygulamaya istisna teşkil edecek şekilde, göze çarpacak nitelikte ayrıca birdenbire düşüşü açıklayan makul nedenler öne sürülmeksizin düşük sicil notları takdir edilmesi ve hakkında olumsuz kanaatler belirtilmesinin” hukuka aykırı olduğunu ifade etmiştir . Yüksek Mahkemenin bu kararı doğrultusunda, esasen her sicil notunun önceki ve sonraki sicillerden bağımsız olarak farklı şekilde düzenlenebileceği ancak, sicil notunda diğerlerine oranla olağandışı bir düşüşün olması, düşüşün ani ve belirgin olması ve bu düşüşü haklı gösterecek sebeplerin olmaması halinde sicilin subjektif verildiği sonucu ortaya çıkacaktır. ve

D. Sicilin Subjektifliğini Belirleyen Diğer Kriterler

Sicilleri hukuka aykırı hale getiren diğer bir husus ise, kişilere tebliğ edilen görev performansına ilişkin belge ile diğer nitelikler arasında açık farkın bulunması halidir. Yüksek mahkeme bir kararında “davacıya tebliğ edilen görev performansına ilişkin niteliklere sicil üstünce mükemmel kanaat belirtilmesine karşın, diğer tüm niteliklere düşük kanaat belirtilmesi ve sonuçta teşekkül eden sicilin davacının sicil safahatına göre bariz bir düşüklüğü ortaya koyması karşısında”, o yıl sicilinin objektif olarak takdir edilmediği kanaatine ulaşmıştır . Bu karardan da anlaşılacağı üzere, kişilere tebliğ edilen nitelikler ile diğer nitelikler arasında büyük farkın bulunması halinde de sicil hukuka aykırı hale gelir. Kural olarak gizli olan sicil belgelerinin, subay ve astsubayların kişisel gelişimlerini ve sicil amirlerinin kendi haklarındaki kanaatlerini öğrenmelerine kısmen de olsa olanak sağlayan görev performansına ilişkin belgede yüksek notlar takdir edilmesi sicil amirinin gerçek kanaatinin bilinmesini engelleyerek personelin yanılmasına yolaçabilecektir. Bu nedenle, Yüksek Mahkeme kararında da ifade edildiği üzere, tebliğ edilen notlar ile diğer notlar arasında bir uyumun bulunması gerekir.

2. İkinci sorum tarafımca imzalanmayan ve yönetmelik ve kanunda belirtilen haller dışında tanzim edilerek yürürlüğe konulan sicil belgesinin hukuki geçerliliği nedir ? Askeri Ceza Kanunu madde 134 e göre zaten bahsi geçen amirin yapmış olduğu ayrıca bir suç. Hem sicil alma eğilimine ters olarak savuma ceza vs. verilmeden üstüne üstlük sicil yılı içerisinde 2 adet takdir alarak verilen bu sicil hem de tarafıma tebliğ edilmeyen yasa ve yönetmeliklere aykırı tanzim edilen ayrıca suç oluşturan bir durumla karşı karşıyayım. Bu konu ile ilgili bazı avukat arkadaşlarım bu sebepten ötürü 2013 yılı sicilinin iptal edilemeyeceğini belirttiler.

Sizlerin de bu konuda yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar. İzlenecek yol nedir ? Ayrıca 2012 sicil döneminde yine aynı personel yurt dışında ben de kursda bulundum. Fakat yine tarafıma hem kendi imzasını taklit ederek hem de benim imzamı taklit ederek sicil verilmiş. Bu sicil 100 olsa da bunu da beyan etmelimiyim ?