Merhabalar.
Ben bu yıl pmyo'yu kazandım ve yaklaşık 2 ay sonra güvenlik soruşturması ve arşiv taraması olumsuz çıktı ve elendim.Sebebi ise 2010 da sonuçlanmış bir hakaret davamın olması ve hakkımda verilen 5 yıl hagb kararı.Sizce okula geri dönebilir miyim ? Davam ne kadar zamanda sonuçlanır ? Bu konuda emsal davalar var mı? Ayriyeten Danıştay'a yönetmelikteki ilgili maddenin kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle iptal davası açsam uygun olur mu?

PMYO Giriş Yönetmenliği İlgili Maddeleri :

h) Kasten işlenen ve Kanunundaki suçun ilgili maddesinde suçun ceza üst sınırı en az 1 yıl hapis cezası olan suçlar ile Devlet Memurları Kanununun 48/A-5 maddesinde ismen sayılan suçlardan dolayı,

1- Affa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa dahi mahkûmiyeti bulunmamak, (Adli Para Cezası dahil)

2- Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak,

Hangi suçlar ve hangi mahkumiyet süreleri memurluğa engel?

-Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkum olmak.

Bu durumda, suçun kasten işlenmiş olması ve süresinin bir yıldan fazla olması şartı vardır. Hangi suç olduğu önem arz etmemektedir.

-Devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

Bu durumda ise, sayılan suçlardan mahkûm olup olmama durumuna bakılmaktadır. Bu suçlardan mahkûm olanlar için mahkûmiyet süresine ve suçun kasten işlenip işlenmediğine bakılmaz.

Bu suçlardan hüküm giyip daha sonra affedilmiş olunması da memuriyete girme engelini ortadan kaldırmamaktadır.

Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması

Kasten işlenen bir suç nedeniyle bir yıldan uzun süreli hapis cezasına hükmedilmiş olmasına ya da memuriyete engel sayılan suçlardan dolayı mahkûmiyet hükmü verilmiş olmasına rağmen, Mahkeme tarafından söz konusu hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verilmesi halinde, ortada bir mahkûmiyet hükmünün varlığı söz konusu olmayacağından, bu şekilde verilen bir karar memuru olmaya ve memur kalmaya engel teşkil etmeyecektir.