Merhabalar

Ben bir yapı firmasında aramızda yapılan sözleşme ile ev satın aldım ancak ev henüz teslim edilmedi yaklaşık 1,5 yıllık bir gecikme mevcut. Firmayla aramızdaki sözleşme noter onaylı değil satın alırken kat irtifaklı tapu aldım sözleşme üzerinde teslim edilecek tarih yazıyor ancak gecikme halinde yaptırımdan bahsetmiyor. Sözleşmede ödeme planından, evin nasıl ve ne zaman teslim edileceğinden bahsediyor. Ödemelerimi bankadan ve senet-dekont karşılığı yapıyorum yapılan ödemelerin dekontları bende.Benim kira davası açmam için sözleşmenin mutlaka noter onaylı olması şart mı acaba? Ayrıca ev henüz teslim edilmedi ben hukuken ne zaman bu evi teslim almış olurum ? bir teslim belgesi imzalamadan bu evi teslim ettim diye bilir mi firma? Yada doğalgaz ve su açılma işlemleri evin teslimi anlamına gelir mi hukuken ? Elimdeki belgeler bahsettiğim satış sözleşmesi, tapu ve senet-dekontlar sizlerin görüşüne göre bu dava işine girmek istiyorum eğer bunlarla kira davası açılmaz diyorsanız firma ile uzlaşma aramayı düşünüyorum... teşekkürler