Merhaba,
Kira kontratım 09.09.2013 tarihinde bitiyor. 2 ay kadar once ev sahibi ile telefon ile gorüşmemizde 1 yıl daha evde oturmak istediğimizi belirttik ve kendisi olumlu olarak karşıladı ve sözlü olarak onay verdi. Bugün (13.08.2013) telefon ile ulaşarak kontrat bitiminde evi boşaltmamızı, kendisinin taşınacağını emrivaki olarak istedi. Doğal olarak önceden verdiği sözü hatırlatarak planlarımızı 1 yıl daha bu evde oturmak üzere olduğunu, maddi olarak ve zamanlama olarak böyle birşeyin mümkün olamayacağını belirttik. Ancak şu an için son sözü söylemedik. Şu ana kadar kira ödemelerinde herhangi bir gecikme yaşanmadı ve banka dekontları mevcut. Tüm faturalar bizim üzerimize ve düzenli ödenmiş durumda. Bu durumda;

Yasal olarak ev sahibinin kontrat bitiminden 1 ay önce yazılı olarak evi boşaltmamızı talep etmesi gerekmezmiydi, yazılı olarak belirtmediği icin kontrat 1 yıl daha uzamış olmaz mı?

Yasal olarak 1 yıl daha evde oturma hakkımız mevcut mudur? Kendisi taşınacağı için bizi evden tahliye hakkı doğar mı?

Bu yasal haklarımız geçerli ise bunları öne sürerek evden çıkmamayı düşünüyorum.

Yorumlarınız ve cevaplarınız için teşekkür ediyorum.