+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.
    İletiler
    141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Amerİka dan tÜrkİye ye gelİp boŞanmak İstİyorum.

Merhabalar
    Ben şu anda abd de yaşamaktayım. Burda bir Türk ile evliyim. ve 3 yaşında bir kızımız var.
    Çocuk usa da doğdu ve tr de kayıtlı değil.
    Bizim evliliğimiz usa da oldu ve türk konsolosluğu vasıtasıyla evliliğimizi bildirmiştik.
    Sorum şu :
    Ben türkiyeye dönmek istiyorum ve tr deki mahkemede dava açarak boşanabilir miyim?
    Karşı tarafa tebligatlar usa ya mı gidecek? tebligatları almazsa ne olur
    Çocuğun velayeti ne olur?
    Çocuğun görüş günlerinde çocuğu usa ya bizim mi götürmemiz gerekli?
    Lahey sözleşmesi gereği çocuk kaçırmış duruma düşmemek için acil yardıma ihtiyacım var.
    teşekkürler

Hukuki NET Güncel Haber

Amerİka dan tÜrkİye ye gelİp boŞanmak İstİyorum. konulu yargıtay kararı ara
    Amerİka dan tÜrkİye ye gelİp boŞanmak İstİyorum. konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Amerİka dan tÜrkİye ye gelİp boŞanmak İstİyorum. Yardim

Yüzde 99 çocuk anneye verilir. İstemezse size verilir.
    Anneye verilir ise siz gider görürsünüz, belirli süre aldıysanız yine siz gider teslim edersiniz.

Amerikan kanunlarına göre evlendi iseniz orada boşanma davası açabilirsiniz ve o kararı burada Boşanma Kararlarının Tanınması ve Tenfizi ni yaptırabilirsiniz.

Aşağıdaki sitede size faydalı olabilir.
    http://www.amerikadakiturk.com/bilgifamily.html
    Alıntıdır.

Boşanma Kararlarının Tanınması ve Tenfizi:
    Türkiye dışında başka bir ülkede yabancı bir mahkeme tarafından verilen boşanma kararı
    Türk Mahkemelerinde tanınmadığı sürece Türkiye’de geçerli değildir. Boşanan kişi
    Türkiye’de evli kalmaya devam eder.
    Türkiye’de boşanmış olmak için Türk Mahkemeleri tarafından “boşanma” ya da yabancı
    mahkemenin verdiği boşanma kararı hakkında “tanıma kararı” verilmesi gerekmektedir.
    Tanıma davası eşlerden biri tarafından diğerine karşı açılmalıdır.
    Davayı kısaca üç aşamalı süreçle açıklayabiliriz:
    Birinci aşama davanın açılması ve karşı tarafa duruşma günü ve dava dilekçesinin
    gönderilmesidir.
    İkinci aşama yargılamadır. Tanıma davası yargılamasında boşanma konusu yeniden ele
    alınmaz. Mahkeme sadece yabancı mahkeme tarafından verilmiş boşanma kararında
    tanımasına engel nitelikte Türk kamu düzenine aykırı bir unsur olup olmadığını dikkate alır.
    Bu nedenledir ki bu davalar genellikle tek bir duruşma yapılarak sonuçlandırılmaktadır.
    Yargılama mahkemenin tanıma ya da davanın reddi kararı vermesi ile sonuçlanır.
    Üçüncü aşama gerekçeli kararın yazılması ve taraflara mahkeme tarafından gönderilmesi
    yani “tebliği”dir. Karar tebliğden sonra kesinleşebilir. Kesinleşmeden yürürlük kazanmaz.
    Dava yalnızca eş tarafından açılabilir. Mirasçıların dava hakkı yoktur.
    Yurt dışında yaşayan pek çok Türk vatandaşı tanıma davasını ihmal etmekte ancak yeniden
    evlenmeye karar verdiğinde dava açma yoluna gitmektedir. Geciktirilen süreç ise yeni
    sorunları beraberinde getirmektedir. Dava edilen diğer eşin yurtdışında yaşaması halinde
    hem dava dilekçesinin hem de kararın yurtdışında yaşayan eşe tebliğ edilmesi ortalama 1
    yıllık zamanı bulmaktadır.
    Bununla birlikte tanıma davasının çok daha kısa sürede sonuçlandırılması da mümkündür.
    Ancak bunun için diğer eşin bizzat gelerek mahkemeden dava dilekçesini alması ya da
    bunun için bir avukata vekaletname vermesi gerekmektedir. Çok sorunlu bitmeyen boşanma
    davalarında genellikle yurtdışında yaşayan eş Türkiye’de bir avukata boşanma kararının
    tanınması için vekâletname verip yargılamayı kısa sürede sonuçlandırmayı kabul etmektedir.
    Bazen ise vermiş olduğu vekâletin tam olarak neyi kapsadığından emin olamadığından bu
    konuda tereddüt gösterebilmektedir. Böyle bir durumda tanıma için çıkaracağı
    vekâletnamede bu vekâletnameyi dosya numarası ile belirttiği yurtdışında verilmiş boşanma
    kararının tanınması için verdiğini açıkça belirterek çıkarabilir ve böylelikle vekaletin
    istemediği bir amaç için kullanılmadığından emin olur.
    Yabancı Mahkeme kararlarının tanınması için mahkemeye verilmesi gereken belgeler:
    Mahkemeye tanıma talebini içeren bir dava dilekçesi ekinde
    Yabancı mahkeme tarafından verilmiş boşanma kararı;
    Karar aslı üzerinde kesinleşme tarihini belirten mahkemenin yazısı;
    Kararın noter ya da konsolosluk onaylı Türkçe çevirisi;
    Kararın “onay”ı verilmelidir.
    Onay: yabancı mahkeme kararının yurt dışında resmi bir mahkeme tarafından verildiğini
    açıklayan bir işlemdir. Konuya ilişkin Lahey anlaşmasını imzalayan ülkelerden alınan kararlarda “apostille” onay yerine geçer. Türk mahkemeleri karar üzerinde konsolosluk onayı
    ya da apostille görmeden tanıma kararı vermez.
    Boşanmanın tanınması davası sadece boşanma kararının nüfus kayıtlarına işlenmesi etkisini
    doğurur. Eğer yabancı mahkeme tarafından verilmiş kararda uygulanması istenen başka
    unsurlar var ise tanıma ve tenfiz davası birlikte açılmalıdır. Örneğin boşanma ile birlikte,
    velayet ve nafaka kararlarının da uygulanması isteniyorsa tenfiz davası açmak
    gerekmektedir.

İletiler
    141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevabınız için teşekkürler, Ama cümlenizden anlayamadığım bir sey var.
    Anneye verilirse ise siz gider görürsününüz ne demek??. Çocuğun annesi benim. bana verilirse babanın görüş gününde cocugu usa ya mı götürmem gerek.
    Ayrıca usa da boşanma davası açmak istemiyorum. Direk tr de açılması yönünde yaşanacak süreç hakkında bilgi istemekteyim. Tebligatları almazsa ne olur. süreç ne kadar sürer. Çocuk tr de kayıt değil. gelmeden bu işi halletmelimiyim. yoksa tr ye gelince de yapsam olur mu?

Ayrıca başka görüş ve yorumlarıda bekliyorum. Çocuk tr de kayıtlı değil???. Çocuk kaçırmış duruma düşmek istemiyorum.
    Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yüzde 99 çocuk anneye verilir. İstemezse size verilir.
    Anneye verilir ise siz gider görürsünüz, belirli süre aldıysanız yine siz gider teslim edersiniz.

Amerikan kanunlarına göre evlendi iseniz orada boşanma davası açabilirsiniz ve o kararı burada Boşanma Kararlarının Tanınması ve Tenfizi ni yaptırabilirsiniz.

Aşağıdaki sitede size faydalı olabilir.
    http://www.amerikadakiturk.com/bilgifamily.html
    Alıntıdır.

Boşanma Kararlarının Tanınması ve Tenfizi:
    Türkiye dışında başka bir ülkede yabancı bir mahkeme tarafından verilen boşanma kararı
    Türk Mahkemelerinde tanınmadığı sürece Türkiye’de geçerli değildir. Boşanan kişi
    Türkiye’de evli kalmaya devam eder.
    Türkiye’de boşanmış olmak için Türk Mahkemeleri tarafından “boşanma” ya da yabancı
    mahkemenin verdiği boşanma kararı hakkında “tanıma kararı” verilmesi gerekmektedir.
    Tanıma davası eşlerden biri tarafından diğerine karşı açılmalıdır.
    Davayı kısaca üç aşamalı süreçle açıklayabiliriz:
    Birinci aşama davanın açılması ve karşı tarafa duruşma günü ve dava dilekçesinin
    gönderilmesidir.
    İkinci aşama yargılamadır. Tanıma davası yargılamasında boşanma konusu yeniden ele
    alınmaz. Mahkeme sadece yabancı mahkeme tarafından verilmiş boşanma kararında
    tanımasına engel nitelikte Türk kamu düzenine aykırı bir unsur olup olmadığını dikkate alır.
    Bu nedenledir ki bu davalar genellikle tek bir duruşma yapılarak sonuçlandırılmaktadır.
    Yargılama mahkemenin tanıma ya da davanın reddi kararı vermesi ile sonuçlanır.
    Üçüncü aşama gerekçeli kararın yazılması ve taraflara mahkeme tarafından gönderilmesi
    yani “tebliği”dir. Karar tebliğden sonra kesinleşebilir. Kesinleşmeden yürürlük kazanmaz.
    Dava yalnızca eş tarafından açılabilir. Mirasçıların dava hakkı yoktur.
    Yurt dışında yaşayan pek çok Türk vatandaşı tanıma davasını ihmal etmekte ancak yeniden
    evlenmeye karar verdiğinde dava açma yoluna gitmektedir. Geciktirilen süreç ise yeni
    sorunları beraberinde getirmektedir. Dava edilen diğer eşin yurtdışında yaşaması halinde
    hem dava dilekçesinin hem de kararın yurtdışında yaşayan eşe tebliğ edilmesi ortalama 1
    yıllık zamanı bulmaktadır.
    Bununla birlikte tanıma davasının çok daha kısa sürede sonuçlandırılması da mümkündür.
    Ancak bunun için diğer eşin bizzat gelerek mahkemeden dava dilekçesini alması ya da
    bunun için bir avukata vekaletname vermesi gerekmektedir. Çok sorunlu bitmeyen boşanma
    davalarında genellikle yurtdışında yaşayan eş Türkiye’de bir avukata boşanma kararının
    tanınması için vekâletname verip yargılamayı kısa sürede sonuçlandırmayı kabul etmektedir.
    Bazen ise vermiş olduğu vekâletin tam olarak neyi kapsadığından emin olamadığından bu
    konuda tereddüt gösterebilmektedir. Böyle bir durumda tanıma için çıkaracağı
    vekâletnamede bu vekâletnameyi dosya numarası ile belirttiği yurtdışında verilmiş boşanma
    kararının tanınması için verdiğini açıkça belirterek çıkarabilir ve böylelikle vekaletin
    istemediği bir amaç için kullanılmadığından emin olur.
    Yabancı Mahkeme kararlarının tanınması için mahkemeye verilmesi gereken belgeler:
    Mahkemeye tanıma talebini içeren bir dava dilekçesi ekinde
    Yabancı mahkeme tarafından verilmiş boşanma kararı;
    Karar aslı üzerinde kesinleşme tarihini belirten mahkemenin yazısı;
    Kararın noter ya da konsolosluk onaylı Türkçe çevirisi;
    Kararın “onay”ı verilmelidir.
    Onay: yabancı mahkeme kararının yurt dışında resmi bir mahkeme tarafından verildiğini
    açıklayan bir işlemdir. Konuya ilişkin Lahey anlaşmasını imzalayan ülkelerden alınan kararlarda “apostille” onay yerine geçer. Türk mahkemeleri karar üzerinde konsolosluk onayı
    ya da apostille görmeden tanıma kararı vermez.
    Boşanmanın tanınması davası sadece boşanma kararının nüfus kayıtlarına işlenmesi etkisini
    doğurur. Eğer yabancı mahkeme tarafından verilmiş kararda uygulanması istenen başka
    unsurlar var ise tanıma ve tenfiz davası birlikte açılmalıdır. Örneğin boşanma ile birlikte,
    velayet ve nafaka kararlarının da uygulanması isteniyorsa tenfiz davası açmak
    gerekmektedir.
    Konu rose_123 tarafından (22-07-2013 Saat 05:41:49 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çocuk TR de kayıtlı diyerek ne demek istediğinizi anlayamadım,
    Çocuğun babası TC vatandaşı ise, çocuğunuz da TC vatandaşı olarak nufus kayıtlarındadır zaten.

Çocuğu görüş için ABD ne götürmeniz gerekmiyor, aradaki mesafenin fazlalığı nedeniyle muhtemelen , yılın belli bir döneminde bir süre çocuğun babayla birlikte vakit geçirmesine karar verilir, bu da muhtemelen babanın çocuğu alıp ABD ne götürmek isteğini gündeme getirecektir.ABD ne götürülmesi durumunda çocuğunuzun bir daha geri getirilmeyeceğinden şüphe ettiğinizi belirterek yurtdışına çıkartılmadan görüş ayarlanmasını talep edebilirsiniz.

Nerede
    ankara
    İletiler
    258
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Amerİka dan tÜrkİye ye gelİp boŞanmak İstİyorum.

Amerikada dava süresi haftalarla Türkiyede yıllarla ifade edilir. Gerisini siz düşünün.

Ayrıca Türk hukuk sisteminde Batı hukukunda olan adil yargılama prensibi mevcut değil. Hakim alakasız bir şey için davayı sonsuza değin sürüncemede bırakabilir.Eğer davayı Türkiyede açarsanız muhtemelen sizin davada böyle olacak. Hakim, buradaki hukuk kafasına göre Amerikadan bir şey istiyecek. Cevap gelmeyincede dava ilelebet devam edecek. Böyle bir durumda sizin yapabileceğiniz maalesef hiç bir şey yok. Üçüncü dünya hukukuna hoş geldiniz.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

amerikada bosanma

amerikada bosanma islemleri

turkiyede evlenip amerikada boşanmak

türkiyede evlendim amerikada yaşıyor türkiyede boşanmakamerikada evlenip turkiye bosanmakamerikan vatandasi olarak Turkiye de bosanmakamerikadan alinan evlilik belgesi turkiyede bosanma davasinda apostil yaptirmadan kullanilabilirmiamerikadan alinan onayli suret turkiyede kullanilabilirmiamerika miras hukukutürkiyede evlendik amerika boşanmakabdde boşanmaamerikada evlenen iki türkün boşanmasıAmerikan Hukukunda boşanma gerekçeleriturkiyeden gelen tebligatlar amerikada nasil yapiliramerikada evlenen turkiyede bosanabiliramerikada boşanma hukukutürkiyede evlenip amerikada bosanmakhttps:www.hukuki.netshowthread.php106411-Amerika-dan-turkiye-ye-gelip-bosanmak-istiyorum
Forum