Kasim 2012 de zemİnİ market olan 4 katli bİr apartmanda 2. Kati satin aldim. Satin aldiĞimda, tapusunda kat İrtİfakli 4 baĞimsiz bÖlÜm ve arsa vasifli belİrtİlmİŞtİ. Ben bİnanin sahİbİne kat mÜlkİyetİnİ sorduĞumda, masrafinin fazla olduĞunu bu sene ekonomİk olarak zor durumda olduĞunu ama seneye halledeceĞİnİ belİrttİ. Ben de gÜvendİm, konut kredİsİ Çekmedİm, tÜketİcİ kredİsİ Çektİm yarisini da peŞİn Ödedİm. Tapumu kendİ adima Çevİrdİm. Şİmdİ gelelİm probleme;
bu bİnanin zemİnİndekİ market 2 baĞimsiz bÖlÜm olarak ve ÜstÜndekİ 2 kat da dahİl (benİmkİ olan 2.kat da dahİl )ruhsata dahİl , ruhsat 2015 yili 8. Ayina kadar geÇerlİ. Fakat 3. Ve 4. Katlar kaÇak yapilmiŞ ve bİna sahİbİ de 4. Katda oturuyor. Ben sadece kendİ katima kat mÜlkİyetİ İÇİn mÜracaat ettİm bana bİnanin tamamen tÜm malİklerİnİn baŞvurmasi gerektİĞİnİ, Üstte yapilan kaÇak 2 kattan dolayi yapi kullanim belgesİ verİlemeyeceĞİnİ, bu katlar İÇİn de ruhsat yenİleme yapilmasi gerektİĞİnİ, masrafinin da 15-20 bİn tl bulacaĞini ( daİrenİn alani 130 m2 ) sÖyledİler.
Benİm ÖĞrenmek İstedİĞİm; benİm bİr suÇum olmadiĞi halde yapi ruhsat son tarİhİ olan 2015 yili 8. Ayina kadar masraf veya baŞka gerekÇeler İle bu kat mÜlkİyetİ yapilamazsa, hukukİ olarak ben maĞdur olmuyormuyum?
TÜm kat malİklerİnİn onayi İstenmesİnİn hukukİ dayanaĞi nedİr ?
Ben bu durumdan en az zararla nasil kurtulabİlİrİm?
Cevaplarinizi beklİyorum, Şİmdİden teŞekkÜrler...