+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123
21 den 28´e kadar toplam 28 ileti bulundu.

Konu: Gizli Numara Şikayeti ve Sonucu Ne Olur?

Gizli Numara Şikayeti ve Sonucu Ne Olur? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Adına Açılmış ve Satılmış Açık Hat

Alıntı crazy2693 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Teşekkür ederim uyarınız için haklısınız
    Yani kısacası şudur ki o hattı kullanan kişi bulunamayacak doğru mu anlamışım?
    Bulunamayacak değil. Bunu bulacak olan siz değilsiniz. Siz şikayetinizi yaparsınız, hattın sahibi çağrılır, o derse ki benim haberim yok; o zaman devam eder ve sonunda neyse, bulunur.

Hukuki NET Güncel Haber

Gizli Numara Şikayeti ve Sonucu Ne Olur? konulu yargıtay kararı ara
    Gizli Numara Şikayeti ve Sonucu Ne Olur? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bulunamayacak değil. Bunu bulacak olan siz değilsiniz. Siz şikayetinizi yaparsınız, hattın sahibi çağrılır, o derse ki benim haberim yok; o zaman devam eder ve sonunda neyse, bulunur.
    Yalnız hattın numarası değiştirilmiş. Hat Kapatılmış. Kullanan kişiye ulaşmak ne kadar süre ve çaba ? Sizce savcı basit bi çaldırılıp kapanma için bunu yapar mı ben ne kadar da üstüne gitsem bulunması mümkün olacağını düşünmüyorum.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim söylediklerim olayın teknik boyutu. Evet, çok büyük ihtimalle bulunabilir. Ama savcı / hakim bunun bulunması için gerekli çalışmanın yapılmasını ister mi bilemem. Çünkü ben hukukçu değil, mühendisim. Ancak teknik açıdan olabilirliğini söyleyebilirim. "Yüksek mevkideki tanıdık" eğer telefonun IMEI'sini, bu IMEI'de kullanılan numaraları ve bu numaraların sahiplerini size verirse -ki bunu vermesi Vodafone'un lisansının iptal edilmesine kadar sonuçlar doğurur- amacınıza ulaşabilirisiniz.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Anladım teşekkür ederim.
    Bir hukukçumuz da yasal yoldan nasıl bulunabilir söylersede sevinirim

Nerede
    Ankara
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yardımcı olabilecek biri var mı ?

Nerede
    Van
    İletiler
    46
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Gizli Numara Şikayeti ve Sonucu Ne Olur?

Ben bu konuyla ilgili olarak defalarca ifade alınıp işlemlerin takip sürecini en azından gören birisi olarak şöyle bir açıklama yapmak istiyorum :
    Rahatsız edilen kişi (gizli numaradan veya açık numaradan ) rahatsız edildiğini belirten tarih/tarih aralıkları ve saatleri belirterek savcılığa suç duyurusunda bulunur. Savcılık bu tarihlere esas, rahatsız edilen numarayı "Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına" yazı yazarak o tarihlerde arayan numaraların dökümanını ister.( Gizli numara dahi olsa bu telefonla yapılan bir ayar olduğu için, GSM şirketlerinde numaralar veri tabanında görünür.) Sonra gelen döküman (yaklaşık 1 ay falan sürer) doğrultusunda şikayetçi olan kişi tekrar ifadeye çağrılır ve belirttiği tarih/saatlere ilişkin yapılan aramaları kendisine okur. Şayet kişi tanıyorsa, mesele yoktur. (Olay şikayete tabi bir suçtur. Şikayetinden vazgeçerse takipsizlik verilir.) Yok tanımıyorsa ve şikayetinde devam varsa, savcılık tespiti yapılan numara sahibinin kimlik ve adres bilgisinin tespiti için o hattın bağlı olduğu GSM şirketine yeniden yazı yazar. Bu da yaklaşık 1 ay falan sürer. Sonra cevap gelir. Siz A şehrinde bulunuyosunuzdur. Gelen cevabi yazıda şahsın B şehrinde oturduğu anlaşılır. Sonra savcılık B şehrinin savcılığına kişinin adresini gönderir,sizin şikayet dilekçeniz, ifadeniz falan filan bunları gönderir ve ifadesinin alınmasını ister. Bunun oraya gitmesi, B savcılığının şahsı çağırması, adreste bulunması veya bulunmaması bulunmaması durumunda tebligat kanununa göre diğer işlemlerin yapılması veya yapılamaması gibi durumlar yaklaşık 4-5 ayı bulur.Hadi diyelim kişiyi buldular. Kişi de ifadesinde aynen şöyle demişse hele : " Ben bu hattı iptal edeli yıllar oluyor. Adıma çıkarılmış bir hat olabilir ..." (Ki genelde böyle olur. Yoksa kimse savcılık tehdidine rağmen gizli numaradan arama cesaretinde bulunamaz.) Olay uzar gider.... Ama bazen de bu tehdidi ciddiye almadığı için hemen üst komşusu olan dosyalara da rastladım ve şikayetçi olunup cezaya çaptırılanları da gördüm.
    Sonuç olarak Telekomünikasyondan gelen cevabi yazıdan en azından numarayı bulup başka bir şekilde (tehdit ederek veya bulup döverek işi hukuka bırakmadan siz halledebilirsiniz.
    GSM'e ifade için mesaj atılması olayına gelince. Bu olay da sanırım 2008 olması gerekir. O yıldan beri olabilen bir durumdur. UYAP sisteminde kişilerin ifadeleri alınırken cep telefonu numarasını da girerler ve tebligat yerine GSM'e mesaj atarlar ve bu tebligat gideri olarak da dosyaya yansır. Dava sonucunda da yargılama gideri olarak tahsil ederler.....

- - - Updated - - -

Son sorunuza da şöyle bir cevap yazmak istiyorum :
    1- Mahkemede ne olacak ne olur?
    Mahkemede yüzleştirileceksiniz ve yüzleştirme tutanağı tutulacak. Ancak şunu belirtmek gerekiyor ki henüz mahkemelik bir durum yok. Çünkü olay soruşturma safhasında. Öncelikle savcının, suçun sabit olduğuna dair yeterli derecede delil elde etmiş olması gerekir. Ki yüzleştirmeyi kendisi de soruşturma esnasında yapabilir ve ikna olmayabilir. Bunlar tamamen savcının kişisel yetenekleri ile ilgili bir durumdur. Mesela gizli numaradan arayan kişi aranan kişi ile bir yerde birlikte çalışıyor ise, komşuluk var ise, arayan kişi erkek aranan kişi bayansa, daha önceden herhangi bir husümet veya olumsuz bir ilişki olmuşsa (kavga,tehdit...) dava açar. Ama örneğin şahıslar farklı illerde ikamet ediyorlarsa ve birbirleriyle herhangi bir suretle herhangi bir husümet veya hasımlık oluşmamışsa, hat sahibi de hattının kullanılmadığını uzun süredir iptal edildiğini veya söylemişse. Savcı gerek görürse (bu durumun ciddiyetine ve şikayetçinin ısrarına göre değişir.) yine Telek.Başkanlığına baz istasyonlarından yola çıkılarak söz konusu numaranın o tarihlerde şikayetçi olan kişinin yaşadığı mahalde kullanılıp kullanılmadığını tespit edebilir. O tarihlerde şikayetçi olunan kişi o bölgede değilse bu dava açmamak için yeterli bir nedendir. (genelde uyuşturucu ticareti gibi büyük suçlarda baz istasyonlarının dökümanları işe yarıyor.)
    2-O hattı kullanan kişinin bulunma ihtimali yukarıda söylediğim ihtimallerin çözülmesi ile doğru orantılıdır. Hemen bulunabilecekse hemen bulunur, aksi halde bulunması imkansızdır....

Nerede
    Ankara
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı aytaçb rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben bu konuyla ilgili olarak defalarca ifade alınıp işlemlerin takip sürecini en azından gören birisi olarak şöyle bir açıklama yapmak istiyorum :
    Rahatsız edilen kişi (gizli numaradan veya açık numaradan ) rahatsız edildiğini belirten tarih/tarih aralıkları ve saatleri belirterek savcılığa suç duyurusunda bulunur. Savcılık bu tarihlere esas, rahatsız edilen numarayı "Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına" yazı yazarak o tarihlerde arayan numaraların dökümanını ister.( Gizli numara dahi olsa bu telefonla yapılan bir ayar olduğu için, GSM şirketlerinde numaralar veri tabanında görünür.) Sonra gelen döküman (yaklaşık 1 ay falan sürer) doğrultusunda şikayetçi olan kişi tekrar ifadeye çağrılır ve belirttiği tarih/saatlere ilişkin yapılan aramaları kendisine okur. Şayet kişi tanıyorsa, mesele yoktur. (Olay şikayete tabi bir suçtur. Şikayetinden vazgeçerse takipsizlik verilir.) Yok tanımıyorsa ve şikayetinde devam varsa, savcılık tespiti yapılan numara sahibinin kimlik ve adres bilgisinin tespiti için o hattın bağlı olduğu GSM şirketine yeniden yazı yazar. Bu da yaklaşık 1 ay falan sürer. Sonra cevap gelir. Siz A şehrinde bulunuyosunuzdur. Gelen cevabi yazıda şahsın B şehrinde oturduğu anlaşılır. Sonra savcılık B şehrinin savcılığına kişinin adresini gönderir,sizin şikayet dilekçeniz, ifadeniz falan filan bunları gönderir ve ifadesinin alınmasını ister. Bunun oraya gitmesi, B savcılığının şahsı çağırması, adreste bulunması veya bulunmaması bulunmaması durumunda tebligat kanununa göre diğer işlemlerin yapılması veya yapılamaması gibi durumlar yaklaşık 4-5 ayı bulur.Hadi diyelim kişiyi buldular. Kişi de ifadesinde aynen şöyle demişse hele : " Ben bu hattı iptal edeli yıllar oluyor. Adıma çıkarılmış bir hat olabilir ..." (Ki genelde böyle olur. Yoksa kimse savcılık tehdidine rağmen gizli numaradan arama cesaretinde bulunamaz.) Olay uzar gider.... Ama bazen de bu tehdidi ciddiye almadığı için hemen üst komşusu olan dosyalara da rastladım ve şikayetçi olunup cezaya çaptırılanları da gördüm.
    Sonuç olarak Telekomünikasyondan gelen cevabi yazıdan en azından numarayı bulup başka bir şekilde (tehdit ederek veya bulup döverek işi hukuka bırakmadan siz halledebilirsiniz.
    GSM'e ifade için mesaj atılması olayına gelince. Bu olay da sanırım 2008 olması gerekir. O yıldan beri olabilen bir durumdur. UYAP sisteminde kişilerin ifadeleri alınırken cep telefonu numarasını da girerler ve tebligat yerine GSM'e mesaj atarlar ve bu tebligat gideri olarak da dosyaya yansır. Dava sonucunda da yargılama gideri olarak tahsil ederler.....

- - - Updated - - -

Son sorunuza da şöyle bir cevap yazmak istiyorum :
    1- Mahkemede ne olacak ne olur?
    Mahkemede yüzleştirileceksiniz ve yüzleştirme tutanağı tutulacak. Ancak şunu belirtmek gerekiyor ki henüz mahkemelik bir durum yok. Çünkü olay soruşturma safhasında. Öncelikle savcının, suçun sabit olduğuna dair yeterli derecede delil elde etmiş olması gerekir. Ki yüzleştirmeyi kendisi de soruşturma esnasında yapabilir ve ikna olmayabilir. Bunlar tamamen savcının kişisel yetenekleri ile ilgili bir durumdur. Mesela gizli numaradan arayan kişi aranan kişi ile bir yerde birlikte çalışıyor ise, komşuluk var ise, arayan kişi erkek aranan kişi bayansa, daha önceden herhangi bir husümet veya olumsuz bir ilişki olmuşsa (kavga,tehdit...) dava açar. Ama örneğin şahıslar farklı illerde ikamet ediyorlarsa ve birbirleriyle herhangi bir suretle herhangi bir husümet veya hasımlık oluşmamışsa, hat sahibi de hattının kullanılmadığını uzun süredir iptal edildiğini veya söylemişse. Savcı gerek görürse (bu durumun ciddiyetine ve şikayetçinin ısrarına göre değişir.) yine Telek.Başkanlığına baz istasyonlarından yola çıkılarak söz konusu numaranın o tarihlerde şikayetçi olan kişinin yaşadığı mahalde kullanılıp kullanılmadığını tespit edebilir. O tarihlerde şikayetçi olunan kişi o bölgede değilse bu dava açmamak için yeterli bir nedendir. (genelde uyuşturucu ticareti gibi büyük suçlarda baz istasyonlarının dökümanları işe yarıyor.)
    2-O hattı kullanan kişinin bulunma ihtimali yukarıda söylediğim ihtimallerin çözülmesi ile doğru orantılıdır. Hemen bulunabilecekse hemen bulunur, aksi halde bulunması imkansızdır....

Öncelikle cevabınız için çok çok teşekkür ediyorum. Yaşanan gelişmeleri size şöyle aktarayım ifadeye gittim numarayı ve numarayı bana verdiler. Fakat numarayı aradığımda öyle bir numara kullanılmadığını öğrendim. Avea ile olan bağlantılarımla numaranın Aveanın online işlemler menüsünden değiştirildiğini öğrendim. Numarayı kullanan hattın sahibi değil . Savcılık bu numarayı kullanan kişiyi bulamayacak veya bulsa bile kanıtlayamayacak doğru mudur?

Nerede
    Türkiye
    İletiler
    1.574
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

..... göre değişir numaradan hangi numaralar aranmış sonuçta aranan numaralarda arayanın kimliği mevcut olsa gerek.

+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php105326-Gizli-Numara-sikayeti-ve-Sonucu-Ne-Olur

gizli numara mahkemeözel numara nasıl bulunurözel numarayı nasıl öğrenebilirimnumara savciliga versem nolurgizli numara nasıl bulunurhttps:www.hukuki.netshowthread.php105326-Gizli-Numara-sikayeti-ve-Sonucu-Ne-Olurpage3gizli numaradan arama sonucusavcılıktan başkasının adına kayıtlı numaraya gelen gizli numara sorulur mu site:www.hukuki.netgizli numara takipsizlikgizli numaradan arama yapan nasıl bulunurnumaranin kullanilmadgni nasil anlarizgizliden arayanlari polise verirsek nolurgizli numaraya cevap verirsek ne olurOzel numarayi savciliga verince numaraya mesaj gelir miozel numaradan arayani mahkemeye verirsem nolurnumaranin kullanilmadigini nasil anlarimcep telefonumu kapattigimda arayan gizli numara mesaj ile ogrenilebilir mibirini gizli numaradan ararsam nokurhukuki boyutta gizli no nunaralarozel numara sikaretgizli numara aramLarini nasik sikayet edebilirimgizli numaradan arasam bulunurmugizli numaradan aramanin yasal cezasisavcilik gizli numaradan arayani magdura bildirirmi
Forum