Bir kaç ay önce bir telefon geldi. Ankara Emniyet Müdürlüğünden aradığını söyledi arayan kişi. Ellerine ulaşan bir belgeye göre bir kişi benim hakkımda suç duyurusunda bulunmuş. Arayan kişi adımı soy adımı falan biliyordu. Ancak öğreci olup olmadığımı ve nerede okuduğumu bana sordu. Ben bilgileri verince peki, dosyayı bulunduğun ile yolluyorum dedi. Bir kaç gün önce de öğrenci bulunduğum ilin emniyet müdürlüğünden olduğunu söyleyen bir kişi aradı. Hakkımdaki belgelerin bulunduğunu ve ifade vermem gerektiğini söyledi. Okuduğum ilçeyi söyledim, "e niye en baştan söylemiyorsun ki, zaten ankaradan buraya gelmiş. eğer söyleseydin direkt ilçe merkeze yollarlardı. neyse ben oraya yolluyorum dedi." Ne yapmam gerektiğini sorunca da, "belge ilçe merkeze ulaşınca seni ararlar. ifade vermeye geleceksin" dedi arayan kişi. Benim bu konu hakkında bazı sorularım var:

1-Bu ifade için davet olayı yazılı olarak yapılmıyor muydu ? Telefonla arayan kişilerin polis olduğuna güvenmeli miyim ?
2-İfadeye gittiğim zaman ne yapmalıyım ?
3-Öğrenciyim ve avukat tutmak için param yok. Devletten ücretsiz olarak avukat isteme hakkım var mı ? Varsa istemeli miyim ?

Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkürler.