Okurumuz Ş. ÖZKAL soruyor: “2001 de girdiğim işimden 04.12.2012 günü itibari ile işten çıkarıldım. 13.12.2012 günü el bileğimdeki ağrı sebebi ile doktora gittim. Benden MR istedi ve bana 1 haftalık kontrollü rapor yazdı. Sizden öğrenmek istediğim bana SGK’dan iş göremezlik ödeneği verilecek mi?”

Sigortalının, iş kazası ve meslek hastalığı dışında kalan ve iş göremezliğine neden olan rahatsızlıklar, hastalık halidir.

Hastalık sigortasından sigortalıya hastalık haline bağlı olarak ortaya çıkan iş göremezlik süresince, günlük geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi (SSK’lılar) kapsamındaki sigortalılardan hastalık sigortasına tabi olanların hastalık sebebiyle iş göremezliğe uğraması halinde, iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla geçici iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak üzere her gün için iş göremezlik ödeneği ödenir.

4/a (SSK’lılar), 4/b (Bağ-Kur’lular) ile 4/c (memurlar) kapsamında sigortalı olanlar, işten ayrıldıkları tarihten itibaren 10 gün daha genel sağlık sigortalısı sayılırlar ve bu süre içerisinde sağlıktan yararlanırlar. Bu süreden sonra, kişilerin sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten geriye doğru bir yıl içinde 90 günlük zorunlu sigortalılıkları varsa, yani adlarına zorunlu sigortalılık (4/a-4/b-4/c) kapsamında 90 gün sigorta primi ödenmişse, sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten itibaren 90 gün süreyle, bakmakla yükümlü olduğu kişiler dahil sağlık yardımlarından yaralanırlar. Eğer 90 günleri yoksa işten ayrıldıktan sonraki 10 günlük süre dolunca bunların genel sağlık sigortasından yararlanma hakları sona erer.

Hastalık sigortasında geçerli olan, sigortalılık niteliğinin devam etmesidir. Yani sigortalının işten ayrılmasının üzerinden 10 günden fazla bir süre geçmemiş olmasıdır. Okurumuz Ş. ÖZKAL’ın durumu tipik ve herkes için örnek teşkil edecek bir durumdur. Okurumuz, 04.12.2012 tarihi itibariyle işten ayrıldıktan sonra bu tarihi takip eden onuncu gün itibariyle sigortalılık niteliğinizi yitirmiş oluyor. Yani 13.12.2012 tarihinde (işten ayrıldığınız tarihi takip eden 9. gün) aldığınız 1 haftalık hastalık raporunun üçüncü gününden itibaren (5 günlük) iş göremezlik ödeneği alırsınız.

İşten ayrılmayı takip eden günden itibaren 10. günden sonra da geriye doğru 1 yıl içinde 90 gün zorunlu primleriniz yatırılmışsa 90 gün siz ve hak sahipleriniz sağlık hizmetlerinden yararlanır ancak bu dönemde geçirilen hastalıklardan ötürü iş göremezlik ödeneği alamazsınız.

Günün Bilgisi: İşçinin geçici iş göremezlik ödeneği aldığı dönemde işyerine yapılan devamsızlık durumunda işveren tarafından ücret ödenmesi yönünde bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Kaynak:
Osman ÖZBOLAT
www.osmanozbolat.com
www.twitter.com/osozbolat