+ Konuyu Yanıtla
5 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon
41 den 50´e kadar toplam 61 ileti bulundu.
    Nerede
    ankara
    İletiler
    209
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kamera ve ses kaydı almanın sınırları ; Özel alan kamusal alan ayrımı ve delil olarak kullanma

Sn Abdullah Yaman; Hemşehrim demişsiniz bana.Teşekkür ederim.Ankara dan olsa gerek fakat köken efe diyarı...yani benim ilk işim yarın emniyete gidip bu kaydı vermek olsun..Gerçekten başka şansım yok..Tanık yok..Tanıklar tanıklık yapmaktan korkuyorlar..Başıma gelenler malum...Peki avukatın ses kaydı ne olacak şimdi..Avukat akıllı..Hukuk erbabı..Bir de beni tutuklatmasın..Ki böyle örnekler var..En son duyduğum tehdit edilen avukat ses kaydı alıyor sonuç cezayı o alıyor..Buyrun şimdi..Ben bir ticari harekatın içindeyim...Saldırıların ardı arkası kesilmiyor.Başka çarem yok...Sn Atilda diyor ya..Kafama sıkar giderim o noktadayım artık...Ben bununla ilgili sanırım karıştırmıyorsam Uşak ta bir mahkeme kararı vardı...Delille ilgili..Yargıtay haklı bulmuştu..Okumuştum...Bulursam yeniden paylaşırım sizinle...
    Ayrıca avukat maduriyeti sayfasındaki direnişiniz gözümden kaçmış değil...Tebrik ederim sizi...Desteğiniz için teşekkür ederim

- - - Updated - - -

Eeee arkadaşlar olmadı ki şimdi....Sn Atilda09 kayıt yapıyorum demiş kişiye...Ben evimden aradım ' bilgisayardaki bilgilerimin şifresini ne hakla değiştirip girmeme engel olursunuz, üstelik te şimdi çöktü diyorsunuz' dedim o da ' yaptım ' dedi ve hakaret etti bana...Bu kişi benim personel müdürümdü..Yani işyeri sırlarını aldı kendine ve işten ayrıldı...Ayrıldıktan sonra uygunsuz aleyhimize işler yaptığını anladık ve tek çarem buydu...Üstelik te bilmeden kayıt ettim..Telefonuma kısa yol kayıt yapmışladı yanağım dokunsa kayıt yapıyor, kendimi bile kaydediyorum anlayacağınız...Şimdi ben Atilda arkadşımız gibi deliyürek kayıt yapıyorum demedim ki...Sn Atilda şanslı bu durumda...Olan bana oldu yine...Sn Atilda ziyaretime siz de geleceksiniz bu durumda

Hukuki NET Güncel Haber

Kamera ve ses kaydı almanın sınırları ; Özel alan kamusal alan ayrımı ve delil olarak kullanma konulu yargıtay kararı ara
    Kamera ve ses kaydı almanın sınırları ; Özel alan kamusal alan ayrımı ve delil olarak kullanma konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kamera ve ses kaydı almanın sınırları ; Özel alan kamusal alan ayrımı ve delil olarak kullanma

Sayın güloğlu..

hala kendinizin suç işlediğini sanıyorsunuz. yaptığınız eylem suç değildir.

Sizin yapmanız gereken polise gitmek değil. Güzel bir savcılık suç duyurusu hazırlayıp savcılığa gitmek. Yaşadıklarınızı hukuk dilinde anlatıp, hangi yasaların ihlal edildiğinden bahsedip, ekli delilinizi de CD içerisinde dosyaya ekleyip savcıya sunmanız yeterli olacaktır.

Savcı sizin yazılı beyanınızı alıp, bir de sözlü olarak mağduriyetinizi ve yaşadıklarınızı sizin anlatımınızla dinleyecektir. Aynı anda yanındaki savcı katibine ifadenizi yazdıracak ve imzanızı alacaktır. Size savcılık suç duyurusu takip numaranızı verecektir.

Sizin bu başvurunuz daha sonra savcılık kalemine gidecek orada da suçun neviine göre ilgili savcılığa tevzi olacaktır.

Bu aşamada sık sık başvurunuzun ne aşamada olduğunu sorarak hangi savcıya tevzi edildiğini öğrenirsiniz. Sonra da gidip o savcı ile yeniden bir kez daha ama bu kez daha detaylı şekilde yaşadıklarınızı anlatırsınız.

Polis savcının güdümünde emrinde iş yapan kolluk kuvvetidir. polis karakolunda ya da merkezinde geçireceğiniz süre beyhude olacaktır.

Savcılığa suç duyurusu konusunda eğer benden yardım dilerseniz seve seve yardım ederim.

- - - Updated - - -
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    348
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı melahatgüloğlu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hukukun adaletin üstünlüğüne hala inancım var özde içimde...Fakat reel yaşam ortada...Hani avukat eleştirilerine ahkam kesenler var ya...Yazsınlar bakalım bu sayfaya benim sinirimin üstüne şimdi....Avukatların en sahtekarına çattık biz bir grup vatandaş...İki hafta önce, savcı ile bir öngörüşme yaptım bu konuda...Onlar da farkındalar..Adliyede yetkili bir merci 300 bin geçen hafta bir maduriyeti yeni duyduk dedi..Benim bildiğim, 1 milyon....Merkez bankası gibi...

- - - Updated - - -

Sn Abdullah yaman; Çok güzel açıklamışsınız...Ben anlıyorum...Fakat niçin kullanamıyorum...Üstelik savcı da birşey demedi...Çünkü, benim ticari bilgilerimin olduğu bilgisayarı çökerttiğini resmen söyledi bu vatandaş'yaptım' dedi...Şimdi burada muhattap benim ve ben bu kişiyi şikayet ediyorum...Darbeyi ben mi yiyeceğim...Buna inanın tahammül edemiyorum....Üçüncü kişilere vermiyorum , gizlilik ilkesine sadık kalarak savcıya veriyorum....Yani ben tutup bu kişi ile telefonda konuşurken seni kaydedebilirim mi deseydim o zaman yaptım dermiydi Tabi ki demezdi...
    Emperiyal düzende ADALET; Bir hukuk endüstridir ve makinelerin pas tutmaması, ışıl ışıl parlaması için hak arayıcılarının sıcak likitlerinin çarkların arasına şırıl şırıl akmasına daima ihtiyaç duyar. (İsmail Arslan'dan alıntı) tarafımdan modifiye edilmiştir.

Nerede
    ankara
    İletiler
    209
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn Yaman; Ben savcılığa resmi dilekçe verdim...Savcı beni emniyete yönlendirdi..Orada polis yarın gelin dedi...Mesai bitmek üzere idi..O arda ben bir avukat arkadaşımı aradım, sordum..o da başını yakarsın verme dedi...Nasıl bir bilgi akışı..Herkes başka yorumluyor fakat şimdiye kadar aklıma uyan yorumu siz yaptınız...Ne olursa olsun yarın gidip emniyete vereceğim....Sayın Atilda09;Siz beni uçlara götürüyorsunuz...Şimdi de şimşekler çaktırdınız aklımda....Madem bu cihazları kullanıp, kayıtları kullanamıyoruz, niçin satışı var değil mi?* Kendimi, aklamanın yolunu buldum...Kayıt yapan cihazlar hangi mantıkla satışta o zaman....Saygılarımla

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın güloğlu,

siz savcılığa suç duyurusu dilekçenizi hazırlayıp savcılığa verin yeniden, polise gitmek boşa zaman kaybı olacaktır.

Savcılığa dilekçenizi nasıl verdiniz, suç duyurusu şeklinde mi, yoksa dilekçe halinde mi ?

Savcılığa verilecek suç duyurusu dilekçesi 2 nüsha olarak hazırlanmalı, birisi sadece dilekçe kısmı diğerinde ise deliller ve belgeler de ekli olacak, nüfus cüzdanının fotokopisi ile birlikte Ankara Adliyesi giriş katında (arka giriş) nöbetçi cumhuriyet savcıları bölümünde başvuru yapılacak.

Savcı sizi emniyete hangi nedenle yönlendirdi anlayamadım, savcı sizin şikayetinizi dinleyip polise olayın tahkikatı ve şikayetçi olunan şahısların bulunması hususunda talimat verir.

Sizin emniyete gitmeniz demek, yeniden şikayet dilekçesi, ifadeler, dosyanın tanzimi ve yeniden savcılığa geliş anlamına geliyor. oysa siz bu faslı zaten doğrudan savcıya giderek aşmış oluyorsunuz..
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

Nerede
    ankara
    İletiler
    209
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Savcı elimdeki ses kaydının bir kısmını dinledi, şahsıma orada hakaret sayılabilecek bağırarak ifade edilen sözler var..Hepsini dinlemedi, sonra bir kağıt yazdılar emniyette ses yeniden kayıt altına alınsın diye sanırım...Ben delillerim var sunacağım dedim...Delillerin toplanması diye ifademi sonladı....Yarın emniyete gidip, ses kaydını sanırım cd ye çekecekler...Birde dediğiniz gibi yürümezse işler....Teşekkür ederim iyi geceler..

Nerede
    Türkiye
    İletiler
    1.574
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Abdullah Yaman rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Değerli üyeler.. Konuya herkes kendi açısından bakmakta, yasa maddelerini de kendi açısından yorumlamaktadır.

Örnek; evinize iş yerinize kamera, mikrofon koyabilirsiniz, özel alandır, hırsız girdiğinde bu kayıtları kullanabilirsiniz. Zira hırsız sizin özel alanınıza sizden habersiz izinsiz giriyor. Video görüntüleri ve ses kayıtları delil olabilir.

Ancak aynı alana sizin izniniz dahilinde giren birisi olursa, örneğin, müşteriniz, hastanız, müvekkiliniz, çocuğunuzun dadısı, yardımcı hizmetli eleman misafiriniz gibi... ve yaptıkları her ne ise suç teşkil etmiyorsa bunların yaptıklarını kaydedemezsiniz.

Yine size ait özel alanda yaptığınız telefon görüşmelerini kaydedebilirsiniz. Kaydın bir tarafı siz olduğunuz sürece suç teşkil etmeyecektir, Ancak aynı alanda sizin dışınızda yabancı kişilerin seslerini kaydetmeniz, yada telefon görüşmelerini dinlemeniz suçtur.

Size ait evde kurduğunuz sistemlerle eşinizin sadakatsizliğini ispat edecek her türlü kaydı tutabilir ve delil olarak kullanabilirsiniz. eşler arasında özel hayatın ihlali söz konusu olmayacaktır.

Kayıt yapan özel kişi ve muhatap kayıttan habersiz ise önem olan husus kaydı gerçekleştiren şahsın, kaydedilen faaliyetin içinde bulunup bulunmadığıdır. Eğer özel kişi, kendisinin de içinde bulunduğu bir anı ve faaliyeti kayda alıyorsa, diğer kişi kayıttan habersiz olsa dahi, bu delilin hukuka aykırı olduğunu kabul etmek mümkün değildir.

Kayıt yapan, o faaliyetin içinde yer almaktaysa, yaptığı kayıt, kendi faaliyet alanını da içine almaktadır. Yani kendi bulunduğu mekanı, gizli de olsa kameraya kaydeden, kendi yaptığı telefon görüşmesini kayda alan şahıs, üçüncü şahsın özel alanına gizlice girmiş değildir. Üçüncü şahsın faaliyeti, kaydı yapana karşı gizli değildir.

Burada özetle; kaydı yapan karşısındaki kişinin özel alanına girmemiş aksine tanıklık yapabileceği bir olayı, anlatımı kayıt altına almıştır. Bu durumda kayıt yapmanın suç olduğundan bahsedilemez. Bu şekilde elde edilmiş bu kayıtlar açısından önemli olan bu kayıtların suç içeren bir eylemi mi, yoksa özel bir takım eylem ve söylemleri mi içerdiğidir.

Yapılan özel görüşmede karşı taraf işlediği bir cinayeti, bir hırsızlığı,sadakatsizliği ya da hukuka aykırı bir eylemi açıkça anlatıyorsa ve bu anlatımın muhatabı kaydı yapan kişi ise, ve bu kayıt yalnızca delil olarak kullanılıyorsa bu durumda özel hayatın gizliliği vs. konu edilemez.

Maddi gerçeğin ortaya çıkartılması için nasıl ki bu suçun varlığından haberdar olanın tanıklığından yararlanılacaktır, aynı şekilde işlenen suçu kaydeden delil yada suçun işlenişine dair itiraf dolu anlatımlarda delil olacaktır.

Resmi kurumlarda kamera kaydı yapıldığına dair ibareler bulunuyor. Yine bir cinayetin görüntüsünü kaydettik diyelim bizimle ilgisi yok özel hayat değil. Katlin özel hayatı kurbanın özel hayatı o vakit burada kurulacak illiyet bağı nasıl şekillenecek. Hukuka aykırılık noktasında mı?
    Kişilerin delil oluşturma maksatlı tek taraflı oluşturdukları kayıtların hukuki geçerliliği ne derecedir.
    Bende sonucu merak ediyorum zira ilk iş tarihi eser telefonumu bırakıp kayıt fonksiyonu olan bir telefon alacağım. Tanıktı belgeydi hukuktu uğraşmaya gerek yok.

Tanıktı belgeydi hukuktu uğraşmaya gerek yok.

Bu anlatımdaki geniş illiyet bağını anlayanlar müsade etmeyeceği için sizin düşüncelerinize katılmakla gerçekçi bulmuyorum.

Nerede
    ankara
    İletiler
    209
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Saygıdeğer arkadaşlar; Ben emniyete gideyim mi gitmeyeyim mi....Sayfalarca yazışıp aynı yerde tıkanıyoruz...Sabah buraya yeniden bakacağım..İyi geceler

- - - Updated - - -

1 Nisan olmuş başıma gelenler 1 nisan şakası gibi...

Nerede
    Türkiye
    İletiler
    1.574
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bana bağlı kalmayınız forumun aldığı şekil belli.

- - - Updated - - -

Hatta ben telefondan vazgeçtim ses kaydı yapabilen çakmak anahtarlık saat alayım diyorum

- - - Updated - - -

Sonuç olarak bu iş mahkemede yapılan ses kayıtlarına kadar gidecektir yakındır ki mahkeme salonuna girmeden üstümüzde böcek araması dahi yapılacak diye düşünüyorum sonuçta her şey tutanağa geçmiyor ve dava sonucunu değiştirecek bir beyan sehven de olsa kayda geçmediyse yada hakim taraflı ise ki bu durumda suç unsuru da olacaktır yani kayır yasallaşacak.

Nerede
    ankara
    İletiler
    209
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn İsmail32 ; Peki bu cihazlar devletin izni ile satılmıyor mu....Vatandaşın hizmetine sunulmuyor mu....Bu nasıl bir tezat böyle....Hem sunuyor kullanılsın diye, hem de ortaya çıkan cihazın fonksiyonunu kabul etmiyor....Ben şimdi ayağımla hakkımda işlem yapın demeye mi gidiyorum....Peki savcı niçin kabul eder davranıyor...Yoksa savcı da mı numara yapıyor bana...Paronoyak yaptılar iyice beni...

+ Konuyu Yanıtla
5 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php103653-Kamera-ve-ses-kaydi-almanin-sinirlari-ozel-alan-kamusal-alan-ayrimi-ve-delil-olarak-kullanma

işyerinde ses kaydı yasal mı

gizli kamera kaydı delil olur mu

https:www.hukuki.netshowthread.php103653-Kamera-ve-ses-kaydi-almanin-sinirlari-ozel-alan-kamusal-alan-ayrimi-ve-delil-olarak-kullanma

ses kaydı yapmak yasal mı

ses kaydetmek yasal mı

ses alan kameralar

izinsiz kamera kaydı

ses kaydi yasalmi

sesli kamera sistemi yasal mı

kamuya acik alanda kamera cekimi

gizli kayıt suçmu

kamu dairelerinde ses kaydı almak suç mudurgüvenlik kamerası guvenligin oldugu yere ses kaydi yapabilirmikomsunun evimden habersiz ses ksyf cekmesi delil.olurmugizli ses kaydı suç muiş mahkemesi izinsiz ses kaydı apartman veya site guvenlik kamera kayitlarini incelemek icin savci talep yazisimi yazmalikamera görüntüleri delil sayılır mısuç video kaydıkameralarda ses kaydi suc muduryargıtay görüntülü kayıt delil olurmuses kaydi kimler yaparis mahkemesinde is verenin kamerea kayitlari delilkamera kayitlarini kim ister
Forum