+ Konuyu Yanıtla
10 / 29 Sayfa İlkİlk 1234567891011121314151617181920 ... SonSon
91 den 100´e kadar toplam 288 ileti bulundu.
    Nerede
    konya
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İhtiyaç kredisi Dosya masrafı Banka karşı dava açtı

Şahin bey merhaba. öncelikle bu konuda insanlara yardımcı olduğunuz için teşekkürler. size bir sorum olacaktı. ben akbankın benden kestiği 1500TL dosya masrafını geri alabilmek için tüketici hakem heyetine gittim ve beni miktar 1272 TL nin üzerinde olduğu için asliye hukuk mahkemesine yönlendirdiler. bende bugün gittim ve bir dilekçe ile başvurdum. bende 130 TL bi ücret aldılar ve dilekçem ile dekontu alıp işlemi başlattılar. ben bir dilekçe yazdım ama öyle süslü püslü cümleler kurmadım acaba bi sıkıntı olur mu? dilekçem aşağıdaki gibi

ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE
    Beyşehir
    01.01.2009 Tarihinde Akbank Beyşehir şubesinden 62.000 TL tutarlı konut kredisi kullanmış bulunmaktayım. Banka benden 1.500 TL tutarında dosya masrafı aldı. benden aldığı bu dosya masrafının tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.
    Gereğini bilgilerinize arz ederim.
    adres imza vs...

Hukuki NET Güncel Haber

İhtiyaç kredisi Dosya masrafı Banka karşı dava açtı konulu yargıtay kararı ara
    İhtiyaç kredisi Dosya masrafı Banka karşı dava açtı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    480
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın burak, mahkeme dilekçesi zaten süslü püslü olmuyor, olmazda.Nasıl yazılması gerekiyorsa öyle yazılır.
    Kendinize ya Avukata yada Adliye civarında dilekçeciler var.Banka ile aranızda yapılan sözleşmeleri ,kayıtlar ne varsa yanınıza alın, dilekçe yazdırmaya öyle gidin.
    En doğrusunu Avukatlar yazar.Yazdığınız dilekçeyi tebligata çıkmadan değiştirin.

Nerede
    konya
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı şahin41 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın burak, mahkeme dilekçesi zaten süslü püslü olmuyor, olmazda.Nasıl yazılması gerekiyorsa öyle yazılır.
    Kendinize ya Avukata yada Adliye civarında dilekçeciler var.Banka ile aranızda yapılan sözleşmeleri ,kayıtlar ne varsa yanınıza alın, dilekçe yazdırmaya öyle gidin.
    En doğrusunu Avukatlar yazar.Yazdığınız dilekçeyi tebligata çıkmadan değiştirin.
    yukarıdaki şekilde sade bir dilekçe yazdım ve ek olarak benden kesilen masrafı gösteren hesap dökümünü ekledim. bu şekilde davayı kaybedermiyim?

Nerede
    MUĞLA
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı şahin41 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Yıldırım, Mahkemeye dilekçe yazdım demiştiniz bende buraya aktarın bakalım dedim,buraya astığınız dilekçe Mahkeme dilekçesi değil.
    Eğer Bankaya gönderdiğiniz ihtarnameyi kast ettiysseniz böyle ihtarnamede olmaz bu şekil ve üslupla Mahkemeye dilekçede yazılmaz.
    Bu yazdığınız Mahkeme dilekçesinden çok Bankaya gönderilecek İhtarnameye benziyor.
    Kesinlikle yanlışlık yapacaksınız gözüküyor, Avukata yazdırın yanlış işler yapmak üzeresiniz.
    Yok. ben yanlış anlamışım. bankaya yazdığım dilekçeyi yazmıştım. mahkeme vermek için hazırladığım dilekçe şöyle; (bankaya 23.01.2014 tarihinde dilekçe yazmamdan dolayı mahkeme başvuru son gün var mı?)

BODRUM NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’ NE
    ( Tüketici Mahkemesi Sıfatıyla )

Davacı :FERDİ YILDIRIM
    T.C. Kimlik Numarası :
    Adresi :

E-Posta / Telefon :

Davalı :GARANTİ BANKASI A.Ş.

Konu :Dosya masrafı, ekspertiz masrafı, kredi komisyonu, müşteri komisyonu ve yeniden yapılandırma adı altında alınan bedellerin tarafıma iadesi.
    Değeri :2,858.26 TL (Fazlaya İlişkin Haklarımız saklıdır)

Açıklamalar :
    a. Bankanın Bodrum şubesinden kullanmış olduğum bireysel kredi nedeniyle 2,858.26 TL kredi-dosya masrafı, ekspertiz masrafı, kredi komisyonu, müşteri komisyonu ve yeniden yapılandırma kesintisi yapılmıştır.

b. Bankadan kredi kullanımında dosya masrafı ve ipotek ücreti vs adı altında ücret tahsil edileceği sözleşmede yer alsa dahi bunların haksız şart olduğu yolunda Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin 2011/3576 E, 2011/10221 K sayılı kararında; “kredi verilmesi için zorunlu olan masrafların tüketiciden istenebileceğini ancak bu masrafların konusunda uzman bilirkişi ya da heyetince tespit edilecek miktara göre işlem yapmak gerekir iken sözleşmede her türlü vergi, resim, harç, sigorta primi, operasyon masrafını ödemeyi kabul ve taahhüt eder hükmü gereği, diğer ücret ve masraflar başlığı adı altında matbu belirlenen bir miktarın tüketiciden alınacağına dair hükmü haksız şart olduğunun kabulü gerekir” şeklindedir.

Yine Isparta Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin 26.01.2010 tarih ve 22 sayılı, banka tarafından alınan komisyon, ekspertiz ücreti ve sigorta bedelinin iadesi kararının, itirazen inceleyen Isparta 1. Asliye Hukuk Mahkemesince (2010/118 K.) onanması ve mahkeme kararının da Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin 2011/1870 K. Sayılı kararıyla onanmasıyla emsal teşkil edecek bir karar haline dönüşmüştür.

c. 4822 sayılı Kanunla değişik 4077 sayılı Kanunun 6.maddesi: Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir.

Sözleşme de içeriğine etki edemeden ve hatta bazı kısımları sonradan doldurulacak biçimde düzenlenmiş, alınacak masraf ve harçların sonradan yazılmış sözleşmeye dayanılarak tarafımdan alınan ücretler haksız şart sayıldığından iade edilmesi gerekir.

Deliller :Ödeme dekontları, ödeme planı.
    Sonuç ve İstem :Yukarı da izah etmeye çalıştığım ve re’sen dikkate alınacak nedenlerle;
    Davamın KABULÜ ile;
    a. Bankanın kullanmış olduğum bireysel kredi nedeniyle tarafımdan alınan 2,858.26 TL kredi- dosya masrafı, ekspertiz masrafı, kredi komisyonu, müşteri komisyonu ve yeniden yapılandırma kesintisi ücretlerinin ödeme tarihlerinden itibaren yasal faizi ile birlikte tahsiline,
    b. Yapılan masrafların karşı tarafa tahmiline,
    c. Fazlaya ilişkin haklarımın saklı tutulmasına,

Karar verilmesini arz ve talep ederim.

FERDİ YILDIRIM

Ek :
    1. Ödeme Planı
    2. Ödeme Belgeleri
    3. Garanti Bankası Bodrum Şubesine Yazılmış Dilekçe ve Posta Alındısı
    4. Garanti Bankası Dilekçe Cevap Maili Çıktısı

Nerede
    Mersin
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bende konut kredisi kullanmıştım dosya parası ve yapılandrma masrafı 3,300 TL mahkemeye gitmeye çekiniyorum dilekçeyi yazdım öyle bekliyorum

- - - Updated - - -

TÜKETİCİ MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA
    MERSİN
    Davacı :YILMAZ ASLAN
    Adresi :

Tel / Faks (varsa) :
    Davalı : AKBANK T.A.Ş
    Adresi :

Dava Değeri : 3.300,00 TL.

Dava Konusu : KONUT KREDSİ İŞLEM YAPILANDIRMA ÜCRETİ

OLAY LAR :
    1-) AKBAKNK T.A.Ş. XXXX Şubesinden 1,48 faiz oranıyla kullanmış olduğum 41.000,00 TL. tutarındaki konut kredisini, için 25/06/2008 tarihinde 1.500,00 TL işlem masrafı kesilmiştir. Banka bana kredi çekmeden önce Sözleşme öncesi bilgi formunu vermesi gerekirken vermemiş olup; bu formu krediyi çektikten sonra sözleşmeyle birlikte imzalatmıştır. Bankadan kredi çektikten sonra isteğim üzerine sözleşme ve sözleşme öncesi bilgi formu tarafıma verilmiştir. Ekte sunduğum sözleşme ve sözleşme öncesi bilgi formunu incelendiğinde masraflar kısmı boş bırakılmıştır. Hatta gerek sözleşme olsun gerekse sözleşme öncesi bilgi formu olsun tarih kısımları boş bırakılmıştır. Bankaya başvurum sonucu bu meblağ tarafıma ödenmemiştir.
    2-) 13/08/2009 tarihinde yapılandırma sonucu faiz indiriminden dolayı 1.000,00 TL. ve 300,00 TL. olmak üzere toplam 1.300,00TL. ve 13/04/2010 tarihinde tekrardan yaptığım yapılandırma sonucu 500,00 TL komisyon adı altında toplam 1.800,00 TL hesabımdan kesilmiştir. Yapılandırma sonucu tarafımdan tahsil edilen komisyon vb. kesintilerin tarafıma ödenmesi için bankaya başvurdum. Bankanın konu hakkında göndermiş olduğu dilekçeye cevaben kesilen tutarların ödenmeyeceği tarafıma mail ile bildirildi. Bunun üzerine 07/03/2012 tarihinde Mersin Yenişehir Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvuruda bulundum. Ekte sunulan Heyetin 07/06/2012 tarih ve 458 sayılı kararında tutarın tarafıma ödenmesine karar vermiştir. Banka, 15 günlük yasal süre içerisinde Tüketici Mahkemesine herhangi bir itirazda bulunmamış ve karara da uymamıştır.

SONUÇ VE TALEP :
    Akbank T.A.Ş. XXXX şubesinden kullanmış olduğum kredi kullanmam sonucunda işlem masrafı adı altında yapılan kesinti ve yapmış olduğum yapılandırma işlemleri sonucunda komisyon, vb. kesintiler için fazlaya ilişkin haklarım saklı kalmak kaydıyla tarafımdan kesilen toplam 3.300,00 TL nin ticari avans faizi ile birlikte tarafıma iadesine ve Yargılama giderleri ücretinin davalıya yüklenmesine karar verilmesini yüce mahkemenizden saygılarımla arz ve talep ederim……/……/2014

Eki : 1 - Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin 07/06/2012 tarihli ve 458 nolu kararı
    2- Tüketici kredisi sözleşmesi
    3- Masraflara ait dekontlar
    4- Kimlik fotokopisi
    5- Banka ile yazışmalar
    6- Emsal Yargı Kararı

Şeklinde bir dilekçe hazırladım.
    davayı kaybederim endişesi var ne yapacağımı şaşırdım.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    542
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı aslan_01 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    bende konut kredisi kullanmıştım dosya parası ve yapılandrma masrafı 3,300 TL mahkemeye gitmeye çekiniyorum dilekçeyi yazdım öyle bekliyorum
    Bir sıkıntı yok. Hatta süreci uzatmışsınız. Keşke hakem heyetine başvurmadan doğruca mahkemeye başvursaydınız zaman kaybetmezdiniz.

Nerede
    MUĞLA
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı yildirimferdi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yok. ben yanlış anlamışım. bankaya yazdığım dilekçeyi yazmıştım. mahkeme vermek için hazırladığım dilekçe şöyle; (bankaya 23.01.2014 tarihinde dilekçe yazmamdan dolayı mahkeme başvuru son gün var mı?)

BODRUM NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’ NE
    ( Tüketici Mahkemesi Sıfatıyla )

Davacı :FERDİ YILDIRIM
    T.C. Kimlik Numarası :
    Adresi :

E-Posta / Telefon :

Davalı :GARANTİ BANKASI A.Ş.

Konu :Dosya masrafı, ekspertiz masrafı, kredi komisyonu, müşteri komisyonu ve yeniden yapılandırma adı altında alınan bedellerin tarafıma iadesi.
    Değeri :2,858.26 TL (Fazlaya İlişkin Haklarımız saklıdır)

Açıklamalar :
    a. Bankanın Bodrum şubesinden kullanmış olduğum bireysel kredi nedeniyle 2,858.26 TL kredi-dosya masrafı, ekspertiz masrafı, kredi komisyonu, müşteri komisyonu ve yeniden yapılandırma kesintisi yapılmıştır.

b. Bankadan kredi kullanımında dosya masrafı ve ipotek ücreti vs adı altında ücret tahsil edileceği sözleşmede yer alsa dahi bunların haksız şart olduğu yolunda Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin 2011/3576 E, 2011/10221 K sayılı kararında; “kredi verilmesi için zorunlu olan masrafların tüketiciden istenebileceğini ancak bu masrafların konusunda uzman bilirkişi ya da heyetince tespit edilecek miktara göre işlem yapmak gerekir iken sözleşmede her türlü vergi, resim, harç, sigorta primi, operasyon masrafını ödemeyi kabul ve taahhüt eder hükmü gereği, diğer ücret ve masraflar başlığı adı altında matbu belirlenen bir miktarın tüketiciden alınacağına dair hükmü haksız şart olduğunun kabulü gerekir” şeklindedir.

Yine Isparta Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin 26.01.2010 tarih ve 22 sayılı, banka tarafından alınan komisyon, ekspertiz ücreti ve sigorta bedelinin iadesi kararının, itirazen inceleyen Isparta 1. Asliye Hukuk Mahkemesince (2010/118 K.) onanması ve mahkeme kararının da Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin 2011/1870 K. Sayılı kararıyla onanmasıyla emsal teşkil edecek bir karar haline dönüşmüştür.

c. 4822 sayılı Kanunla değişik 4077 sayılı Kanunun 6.maddesi: Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir.

Sözleşme de içeriğine etki edemeden ve hatta bazı kısımları sonradan doldurulacak biçimde düzenlenmiş, alınacak masraf ve harçların sonradan yazılmış sözleşmeye dayanılarak tarafımdan alınan ücretler haksız şart sayıldığından iade edilmesi gerekir.

Deliller :Ödeme dekontları, ödeme planı.
    Sonuç ve İstem :Yukarı da izah etmeye çalıştığım ve re’sen dikkate alınacak nedenlerle;
    Davamın KABULÜ ile;
    a. Bankanın kullanmış olduğum bireysel kredi nedeniyle tarafımdan alınan 2,858.26 TL kredi- dosya masrafı, ekspertiz masrafı, kredi komisyonu, müşteri komisyonu ve yeniden yapılandırma kesintisi ücretlerinin ödeme tarihlerinden itibaren yasal faizi ile birlikte tahsiline,
    b. Yapılan masrafların karşı tarafa tahmiline,
    c. Fazlaya ilişkin haklarımın saklı tutulmasına,

Karar verilmesini arz ve talep ederim.

FERDİ YILDIRIM

Ek :
    1. Ödeme Planı
    2. Ödeme Belgeleri
    3. Garanti Bankası Bodrum Şubesine Yazılmış Dilekçe ve Posta Alındısı
    4. Garanti Bankası Dilekçe Cevap Maili Çıktısı

bankaya 23.01.2014 tarihinde dilekçe yazmamdan dolayı mahkeme başvuru son gün var mı? dilekçe uygun mu ?

Nerede
    Mersin
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bir sorum olacaktı bankaca bana verilen sözleşme ve sözleşme öncesi bigi formunda tarihler boş bırakılmış bu durumu dilekçemde belirtim ama belirtmesemiydim ? şundan dolayı sözleşmede tarih olmadığı zaman geçersiz hale geldiğini biliyorum. geçersiz hale gelirse zaman aşımı yine 10 yıl olur mu diye tereddüt ediyorum

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    480
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Son gününüz yok, dilekçe uygun olmamış yenisini aşağıya yazdım kontrol edin, adresinizi , bilgilerinizi tekrardan gözden geçirip bunu verin.

BODRUM ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE
    (TÜKETİCİ MAHKEMESİ SIFATIYLA)

DAVACI : FERDİ YILDIRIM TC Kimlik No:
    Adresi :

DAVALI : T.GARANTİ BANKASI A.Ş. Bodrum Şubesi , Bodrum/MUĞLA

KONUSU : GARANTİ BANKASI A.Ş.Bodrum şubesinden aldığım 40000 TL Konut
    kredisinden alınan dosya masrafı adı altındaki tutar olan 2050 TL’yi ve yeniden yapılandırma adı altında alınan 808.26 TL’nin yasal en yüksek değişken faizin eklenerek toplamının tarafıma iadesi isteminden ibarettir.

AÇIKLAMALAR : 1-) GARANTİ BANKASI A.Ş. nin Bodrum şubesinden
    23 / 03/ 2009 , Tarihinde konut kredisi olarak 40000 TL kredi aldım.

2-) Krediyi veren banka kredi işlemleri sırasında kesintilerle ilgili hiçbir
    detay bilgiyi sözlü veya yazılı olarak tarafıma vermemiştir.

3-) Krediyi veren Garanti Bankası , aldığım Konut kredisinden dosya
    masrafı adı altında,750 TL- Ekspertiz masrafı, 500 TL- Kredi komisyonu,TL400 müşteri komisyonu 400 TL gibi değişik masraflar adında toplam 2050 TL ücret almıştır.

4-) 16.11.2009 Tarihinde ,yeniden yapılandırma bedeli adı altında 808.26 TL para almıştır.
    5-) Ancak yapılan kesintiye ait harcamaların belgelerini tarafıma vermediği gibi alınmış bedelin müzakeresini de yapmamıştır. Yani krediyi veren banka akdedilen sözleşmeyi, sözleşme hürriyeti ilkesine aykırı olarak yalnızca kendi çıkarlarını koruyacak bir hale getirmiştir. Tek taraflı akdedilmiş bu matbu sözleşmeyi de tarafıma dikte etmiştir.
    6-) 4077 Sayılı TKH Kanunun 10. ve 6. Maddeleri hükümlerine aykırılık teşkil eden bu banka kesintilerinin iadesinin yapılması ile ilgili olarak yasa hükümlerine göre bunu talep etme hakkım doğmuştur. Ayrıca ilgili yasa hükümlerince şikâyet edileni yazılı olarak ihtar etme yükümlülüğüm yoktur.

Hukuki Sebepler : 4077 Sayılı TKH Kanun ile diğer ilgili mevzuat.
    Hukuki Deliller : Kredi sözleşmesi, ödeme belgeleri, ihtarname, posta gönderi ekleri, bilirkişi incelemesi, emsal yargı kararları ve sair deliller.
    Ekler: 1-) Ödeme planı , 3-) Bankaya gönderilen posta ve alındısı.
    2-) Ödeme belgeleri, 4-) Bankanın dilekçeye karşı mail çıktısı.

İSTEM VE SONUÇ : Arz ve izah olunan nedenlerden dolayı,
    1-) Dosya masrafı adı altında yapılan kesinti tutarı 2050 TL’nin ve yeniden yapılandırma kesinti ücreti 808.26 TL’nin, yasal en yüksek değişken faizin eklenerek toplamının kesinti yapılan tarihten bu zamana kadar tutan miktarın tarafıma iadesine,
    2-) Yargılama giderleri ile ücreti vekâletin davalıdan tahmiline karar verilmesini yüksek Mahkemenizden talep eder , saygılar sunarım. 14 / 03/ 2014
    Davacı
    FERDİ YILDIRIM imza

Nerede
    İzmir
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    THH kararı ile Garanti bankasından 240 tl tutarındaki dosya masrafını alamadım. 15 gün öncede icra başvurusunda bulundum.
    Bundan sonra yapmam gereken bir şey var mı?
    Teşekkürler

+ Konuyu Yanıtla
10 / 29 Sayfa İlkİlk 1234567891011121314151617181920 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

dosya masrafı banka karşı dava açtı

banka karşı dava açtı

ihtiyaç kredisi dosya masrafı banka karşı dava açtı

dosya masrafına bankanın itirazı

dosya masrafı banka dava açtı

http:www.hukuki.netshowthread.php103461-ihtiyac-kredisi-Dosya-masrafi-Banka-karsi-dava-acti

dosya masrafı iadesine bankanın itirazı

mersin yenişehir tüketici hakem heyeti kararları 2014

dosya masrafı için banka karşı dava açtı

dosya masrafını banka vermiyor

dosya masrafi karsi dava

avukat mine dutluca

avukat alican bayazıt

dosya masrafı karşı dava

banka dosya masrafı için dava açtı

banka dava açmış

dosya masrafı davasını kaybettim

mersin yenişehir tüketici hakem heyeti kararları