Merhabalar...
Öncelikle şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

28.11.2008 Tarihinde askerlik görevimi yaparken "Ast'a müessir fiil" suçundan dolayı Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığında
yargılandım ve 01.12.2008-13.02.2009 tarihleri arasında tutuklu olarak Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri cevap evinde kaldım.

17.05.2012 tarihinde karar duruşması yapılıp karar şahsıma tebliğ edildi. Cezai indirimler uygulandıktan sonra 1 yıl 5 gün hapis cezasına
çarptırıldım. Cezanın para cezasına çevrilebileceği ve bu tutarın 7.400.00 lira olduğunu iletmişler.

Bugün elime geçen başka bir tebliğde ise 1 yıldan az hüküm cezalarının para cezasına çevirilebilceği ve bunun verilen karara aykırılığı sebebiyle
kararı bozmaya gidileceği yazıyordu. "353. kanunun 243 maddesine göre kanun yararına bozma yoluna gidimesi zarureti hasıl olmuştur."
Tebliğde yazan kanunları kendi çapımda netten araştırdım fakat bir yorum yapamadım. Karar yazısını sizlere buradan yazmak istiyorum sizlerden yorumlarınızı rica ediyorum .

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ
Yukarıda ayrıntılı olarak açıklandığı üzere Salih BERBEROĞLU hakkında; Askeri mahkememizin yukarıda açıklanan asta müessir fiil suçundan dolayı kesinleşmiş adli para cezasının 5275 sayılı kanunun 98. maddesi uyarınca infazındaki tereddüdün ve hukuka aykırılığının giderilmesi amacıyla yeniden bir karar alınmasına kadar İNFAZIN DURDURULMASINA,

Hükümlü hakkında mahkememizce verilen 17.05.2012 tarih 2012/22-157 E.K sayılı kararın açıkça hukuka aykırı olduğu kanaatine varılmış olduğundan iş bu kararın kaldırılması için 353 sayılı kanunun 243. maddesi uyarınca KANUN YARARINA BOZMA YOLUNA GİDİLEBİLMESİ için dosyanın Milli Savunma Bakanlığına gönderilmek üzere Askeri Savcılığa iadesine

353 sayılı kanunun 254. maddesi uyarınca itirazı kabil olmak üzere talebe uygun oy birliği ile karar verildi. vs. vs.

Madde 243 - Askeri mahkemelerden verilen ve askeri Yargıtayda incelenmeksizin kesinleşen karar ve hükümlerde kanuna aykırılık bulunduğunu öğrenen Milli Savunma Bakanı, o kararın veya hükmün bozulması için Askeri Yargıtaya başvurması için Askeri Yargıtay Başsavcısına yazılı emir verebilir. Bu emirde bozulmayı gerektiren sebepler gösterilir.
Askeri Yargıtay Başsavcısı tebliğnamesine yalnız bu sebepleri yazar ve dosyayı Askeri Yargıtay Başkanlığına verir.
Askeri Yargıtay, ileri sürülen bu sebepleri yerinde görürse kararı veya hükmü bozar.
Askeri mahkemenin davanın esasını da çözümleyecek şekilde verdiği hükümlerin bu suretle bozulması ilgili kimselerin aleyhine etki yapmaz.
Bozulma bu kimselerin lehine olduğu takdirde aşağıdaki işlem yapılır:

A) Yerinde görülen bozulma sebepleri hükümlü olan kimselerin cezasını tamamiyle kaldırması gerekiyorsa Askeri Yargıtay, önce hükmolunan cezanın çektirilmemesini kararında ayrıca yazar.

B) Yerinde görülen bozma sebepleri hükümlünün cezasının tamamiyle kaldırılmasını gerektirmeyip daha hafif bir cezanın uygulanmasını gerektiriyorsa Askeri Yargıtay uygulanması gereken cezanın ne olduğunu kararında gösterir.
Eğer, bozma davanın esasını çözmeyen kararlara dair ise yeniden yapılacak inceleme ve soruşturma sonucuna göre gerekli karar verilir.