+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.

Konu: Dolandırıldım :(

Dolandırıldım :( Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Dolandırıldım :(

Eczanemdeki işlerin azalması nedeni ile aralık 2011 de yeni bir yer arayışına girmek zorunda kaldım. Bunun için internette yaptığım araştırmada facebook üzerinde “eczane yerim” diye bir gruba rastladım. Bu grup bir takım teklifleri alabileceğimiz iddiası ile www.eczaneyerim.com adlı siteye yönlendirme yapıyordu. Ancak insanlara yaşattıkları şeyler yüzünden olsa gerek şu anda bu site yayından kaldırılmış durumda.

Bu siteye girdim ve ilanları inceledim. Yüzyüze görüşmek adına sitedeki telefon numarasını aradım. Bu telefon ................ ye aitti. Kendisi ile yüzyüze görüşmek adına sözleştik ve görüştük. Görüşmeye kardeşi ............ ile geldi. Bana 2 tane yer gösterdiler. Önce ilk gösterdikleri yere gittim ve dışarıdan buranın hala bir ev olduğunu gördüm. Diğer yeri görmek istedim. Diğer yeri gördüğümde buranın çift cepheli bir dükkan olduğunu gördüm. Beni kesinlikle içine sokmadılar ve yaklaştırmadılar.

Burası üzerinde konuşarak anlaştık. Hatta şahit olsun diyerek bu konuşmayı bir arkadaşımın yanında yaptık. Bu konuşmada maddi durumum iyi olmadığından kendilerine başlangıç olarak az bir para verebileceğimi, sözleşmeyi yaptığımızda arabamı verebileceğimi ve bakiye içinde eczanemi buraya açarak şimdiki yerimi devrettiğimde ödenmek üzere de senet verebileceğimi söyledim. Bu anlaşmayı 14 Şubat 2012 de yaptık. Kendilerine toplam 10.500 lira parayı çeşitli tarihlerde banka kanalı ile yolladım. 30.000 bin liralık arabamı sözleşme tarihinden 1 hafta sonra bir araya gelerek 21 Şubat 2012 de ..............ye verdim. 22 şubat 2012 de de anlaştığımız şartlarda tahsil edilmek üzere de 15 Ağustos 2012 tarihli 60.000 liralık senet verdim. Beni dükkan sahibi ile tanıştıracaklarını ve kontrat yapacağımı, devir hakkımın olacağını söz verdiler.

Bana çevrede rakip olmayacağını garanti ettiler, “biz daha önce defalarca yaptık, yandaki bina gecekondu ve ruhsatsız, zaten açamazlar, hiç sorun olmaz” sözünü verdiler. Ben buranın durumunu öğrenmek istiyorum dediğimde beni alıp belediyede birine götürdüler ve buranın dükkan olduğunu, sorunsuz olduğunu, karşısındaki sağlık ocağının Mart en geç Nisan ayında faaliyete başlayacağını duymamı sağladılar. Kiraladığım yerin aslında ev olduğunu ve ruhsatsız olduğunu bilmeyen ben bunu kabul ettim.

Ayrıca bu para karşılığında dükkanın içini tüm demirbaşları, dolaplarıyla ve diğer şeyleri ile “ilaç, ıtriyat ve ticari tüm diğer malların alımı bana ait olmak üzere” eczaneye hazır hale getirip öyle teslim edeceklerini söylediler.

Ben yapı olarak insanlara kolaylıkla inanıp güvendiğimden, daha önce hiç bu tip insanlarla karşılaşmadığımdan, tüm şartlarda mutabık kalındığına inandığımdan, sağlık ocağının hemen devreye gireceğine ve dükkanda hiç bir prüz bulunmadığına çeşitli yollarla ikna edildiğimden kendi aramızda çok basit bir sözleşme yazdık ve 14 şubat 2012 de imzaladık.

Benden banka yoluyla yolladığım parayı tahsil ettikten, 2010 model Chevrolet Cruze markamı arabamı noterden kendi üzerlerine aldıktan ve 60.000 liralık senetlerini aldıktan sonra beni dükkan sahibi ile tanıştırdılar ve kontratımı yaptım.

Bana rakip olmayacağının sözünü verdiklerinden gereğini yapıcaz dediler ve bana senin bir yakınının adı ile yapalım bu işi dediler. Söz sahibi kendileri olduğundan ve sorumlulukta payım olmasını istemediğimden bunu reddettim. Sorun değil diyerek bunu daha önce defalarca yaptıklarından alışık oldukları biçimde kendileri yaptılar.

Şikayetleri sonrası belediye oradaki herkes için yıkım kararı verdi ve camekanları söktürmek zorunda kaldık. Oysa ben ruyhsatlı olduğumuzu düşünüyordum ve belediye dahi bana bunu söylemişti. Bana izin alınacağını ama para vermem gerektiğini söylediler. Ben yasadışı bir şey için para vermeyi kabul etmedim. O zaman az bekle, izin verecekler biz konuştuk dediler. Buna güvenmeyip belediye ile yaptığım görüşmelerde, belediye bize gerçekten bize beklememizi söyledi ancak yasal işlemleri de başlattı.

Bundan sonra olanlar şunlardır:

1.Beni Martta Nisanda açılacağına ikna ettikleri sağlık ocağı (aralık 2012 itibari ile) henüz faaliyete girmemiştir. Oysa belediyede beni görüştürdükleri bunların ortağı olduğuna inandığım şahıs bana bu tarihleri vermişti.
    2.Dükkan sahibini kandırarak oğlunu evinden çıkardıklarını, burayı camekanlar takıp iç duvarlarını kırarak dükkan şekline soktuklarını, bu insanlara olmazsa evinizi tekrar eski haline getireceğiz sözü verdiklerini öğrendim.
    3.Belediyenin daha önce burayı mühürlediğini sonra mühürü açtığını sonradan öğrendim ve bana üzerinde mühür bulunmayan o dönemde bu yeri verdiklerini, görüştürdükleri belediye personelinin bana bu konudan bahsetmediğini, bu kişinin kendilerine bu tip yerler bulan, ortak çalıştıkları biri olduğunu öğrendim.
    4.Rakip olmaması konusundaki sözlerinin halli için belediyeye bir arkadaşlarının adına yazılı dilekçe ile, ...............ninde kendi numarasından arayarak ancak başka isimler vererek şikayette bulunduğunu, bu şikayette daha önceden yaptıkları bu tarz oyunlarını bozdukları için husumet duydukları, Belediyede görevli, görevlerine dürüstlükle sadık insanların isimlerini lekelemek ve bu insanları zor duruma düşürmek niyeti ile bu şikayetlerde isimlerini zikrettiklerini, daha önce pek çok insanı bu şekilde taciz ettiklerini öğrendim.
    5.Bana, burası eczane olupta kendi eczanemi buraya taşıyıp eski dükkanımı devrettiğimde tahsil edeceklerine söz verdikleri 15 Ağustos 2012 tarihli 60.000 Liralık senedi, verdikleri sözü hiçe sayarak, üzerine 2 ciro yaptırtarak, bana herhangi bir uyarıda bulunmadan icra takibine koyarak, haciz tehtidi ile tahsil ettiler ve 60.000 liralık ödemeyi diğer masraflarla beraber 70910 lira olarak ödemek zorunda kaldım.
    6.Kendilerini bana verdikleri sözleri anımsatmak için aradığımda .................nin telefon numarasını kapattırdığını, kardeşi olan .................. ise aramalarıma cevap dahi vermediğini gördüm.
    7.Israrlı aramalarım sonucunda internette ......................nin eşinin telefonuna ulaştım ve olan bitenden habersiz eşten ..................nin telefonunu aldım. Bunun üzerine beni kardeşi................... de aradı ve konuşma şansım oldu. Bana söyledikleri kısaca şu oldu. “Biz sana para falan vermeyiz. Orayı sana verdik, almasaydın. Biz bir yeri devrederiz işimiz biter. O yüzden seninle de bizim işimiz bitti. Belediye şikayetini bize sen yaptırttın. Sana başka dükkan falan da bulamayız. Biz bu işleri bıraktık. Dava açarsan da hiçbir şey tutturamazsın, biz herşeyi planlı yapıyoruz, sen bizi ne sandın, boşa uğraşma, hem dava açıpta kazansan ne olur, üzerimize kayıtlı tek bir çöp dahi bulamazsın. Git belediyeyle mi konuşursun, izin alır mısın almaz mısın ne yaparsan yap, bizi ilgilendirmez.”

Tüm bu olaylar sonrasında şikayette ismini zikrederek taciz ettikleri belediyede görevli kişi ile yaptığım çeşitli görüşmelerde bu insanların bunu devamlı yaptıklarını, bunların bir teşkilat olduklarını, insanları kandırarak rant elde ettiklerini, çok insanın canını yaktıklarını, kendisini de bu şikayetlerinde adını geçirerek taciz öğrendim. Bu kişiler sistemli çalışan bir teşkilat gibi davranmaktadırlar. Sistemleri şöyledir:

Önce belediyede çalıştığını söyledikleri adını bilmediğim ancak belediyede görüştüğüm kişi yeni yapılacak sağlık ocaklarının yerini öğreniyor (daha sonra defalarca belediyeye giderek bu kişiyi aradım ancak bulamadım) ve bunlara bildiriyor. Bunlar vaadlerde bulununarak, insanları kandırarak evlerini kiralıyorlar, bu evleri yasa dışı biçimde yıkarak dükkana dönüştürüyorlar, bu yerleri internet sitelerinde yayınlıyorlar ve eczacıların gelmesini bekliyorlar. Gelen eczacılara buraları dükkanmış gibi kiraya veriyor, belediyedeki bu kişiye bu yerin ruhsatlı ve sorunsuz olduğunu söyleterek ikna ediyor ve kendi yerleri değer kazansın diye çevresindekileri şikayet ediyorlar. Bu şekilde bir rant yaratıyorlar. Şikayetleri ile de çevre sakinlerini ve belediyeyi taciz edip zor durumda bırakıyorlar. Ağlarına düşen eczacıları ise sonuna kadar sömürüyor, verdikleri sözleri tutmuyor, bir sıkıntı yaşanması durumunda dahi aldıkları senetleri yine kendi ortakları olduğunu düşündüğüm insanlara ciro ettirip haciz ile tahsil yoluna gidiyor karşılığında da bana yaptıkları gibi Hiçbir şey vermiyorlar.

Ben, şu anda bende haciz yolu ile tahsil ettikleri senet yüzünden çok mağdur ve borçlu durumdayım. Sağlığım gerçekten bozuldu ve hiç ticari itibarım kalmadı. Eczanem kapanma noktasına geldi. Sağlık ocağı halen devreye girmedi ve girmiş olsa dahi aslında dükkan olmayan ama bana dükkan diyerek devrettikleri yer ile ilgili hiçbir şey yapmaya belediye müsaade etmemekte, oranın yine eve dönüştürülmesini istemektedir. Ortada bir dükkan olmadığı ve izin vermedikleri için de verdikleri diğer sözleri de (iç tadilat, dolap vs eczane demirbaşı ve diğer şeyler) yerine getirme durumları ortadan kalkmış bulunduğunu, zaten paralarının olmadığını söylemektedirler.

Bir hiç karşığında beni kandırarak düşürdükleri bu durumda fazlasıyla mağdur olmuş durumdayım.

Biliyorumçok uzun oldu. Kusuruma bakmayın.

Sizce, durum böyle iken bu mağduriyetimi mahkeme kanalı ile giderebilir miyim?

Saygılar

Hukuki NET Güncel Haber

Dolandırıldım :( konulu yargıtay kararı ara
    Dolandırıldım :( konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    75
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Dolandırıldım :(

Dolandırıcılığın şartları gerçekleşmemiş gibi görünüyor.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Belli ki ortada bir mağduriyet var ama bunun %100 hukuki bir karşılığı var dersek doğru söylemiş olmayız.Bir kere olayın başından sonuna söylenen lafların hiç bir hukuki karşılığı yok(biri geldi eve dükkan dedi, biri falanca tarihte sağlık ocağı falanca yere açılacak dediydi vs. vs.)bunlar işin hikaye kısımları ve inkar edilerek veya belediye bir ara öyle söylüyordu sonra vaz geçilmiş, değiştirilmiş bizde şaşırdık denilerek işin içinden çıkılabilecek şeyler.Elinde %100 belge varsa bir avukat aracılığıyla bir şeyler kovalanabilir ama öyle kumpasa gelmişsin ki adamlar doğru düzgün hukuki açıkta bırakmamış gibi.Ticarette her zaman ciddi riskler vardır.Her bu işlerle uğraşanların kulağına arada böyle şeyler gelir(yani açılacak sağlık ocağı karşısına uygun fiyata bir eczane patlatıp para basma imkanı olduğuna benzer haberler) ama pek itibar görmez.Çünkü lafta verilen sözlerin boş olduğu ve gerçekleşmemesi durumunda derdini anlatacak merci bulunamayacağı bilinir.Bu kadar farazi şeye inanarak (en basitinden bir ev satın almaya gitseniz her emlakcı 6 ay sonra buraya metro gelecek demekte de onlarda laf tabi) yada işinize geldiği için inanmak isteyerek bu işlere girmeniz sizin için çok kötü olmuş.Güvenebileceğiniz bir avukata elinizde varsa tüm kesin delil niteliği taşıyan şeylerle gidin, ama kayıplarınızın olduğu gibi geri gelmesi beklenen bir sonuç değildir.Belki yakalanırlar, bir şeyler ispatlanırsa ceza almalarını sağlarsınız.Sağlığınızı bozacak kadar da kafanıza takmayın çünkü hayatta kişinin sağlığından daha önemli bir şey yok.Geçmiş olsun.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle yanıtlarınız için teşekkür ederim. 3 tane avukat dostumla görüştüm ve biri sizler gibi düşünüyor. diğeri ikisi direk dava açmayıp savcılığa suç duyurusunda bulunmak gerekiyor dediler. Ve 3 ü de iyi tufaya gelmişsin dediler aynı sizler gibi.
    eğer sizden aldıkları paraları neden aldıklarını ispatlayamazlarsa bu sözleşmeye istinaden olduğu kabul görecektir gibilerinden konuştular. Elimde yazılı sözleşme, kira kontratım, belediyeden çıkarılmış bir evrak, yaptıkları şikayet dilekçeleri, bina sahibinin, belediye görevlisinin ve bir arkadaşımın şahitlikleri var.
    Umarım haklı bulunurum. Haklı olduğumu biliyorum ancak hukuk çok başka biçimlerde işliyor. Ve maalesef ben bu işleyişe vakıf olmadığımdan ve insanlara güvenmek hastalığımdan iyice mağdur olup öyle de kalacağım.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

maket ev satışı dolandirildim

tadilatta dolandirildik

Forum