+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.
    Nerede
    mersin
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kız Arkadaşım Reşit Değil Bana Kaçmak İstiyor!

merhaba abilerim,
    öncelikle ben 21 kız arkadaşım 16 yaşında. kız arkadaşımın ailesiyle tartıştım ve onunla ayrılmak zorunda kaldım. bende başka bir şehire yerleştim. kız arkadaşım şimdi ailesiyle çok sorunlar yaşadığını, bensiz yapamadığını söyleyip benim yanıma gelmek istiyor. reşit olmadığı için çevremdeki kişiler en az 20 yıl yersin tarzı laflar ediyor. bende onu seviyorum ve 18 ini doldurunca evlenmeyi düşünüyoruz. şimdi kız arkadaşım rızasıyla benim yanıma gelirse sorun olur mu? ayrıca geldi ve ailesi bizi buldu kızı alıp götürürlermi? çok acil cevaplarınızı bekliyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Hukuki NET Güncel Haber

Kız Arkadaşım Reşit Değil Bana Kaçmak İstiyor! konulu yargıtay kararı ara
    Kız Arkadaşım Reşit Değil Bana Kaçmak İstiyor! konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    99
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kız Arkadaşım Reşit Değil Bana Kaçmak İstiyor! Acil Yardım

Kız kaçarsa tabiki ailesi yaşı itibari ile geri alır.Sanada her türlü davayı açarlar.

Böyle yapmaktan ziyade kız ile konuşman daha doğrusu olur. Kızda ufak daha ne yaptığını bilmiyordur, seninde yaşın ufak sende daha ne yaptığını bilmiyorsundur.

Sanırım daha askerliğin var.
    Hadi kız sana kaçtı geldi. // kesinlikle tavsiye etmiyorum da .
    Olacakları yazıyım sana

1. Nerde kalıcaksınız ? Oturacak eviniz var mı ? Yoksa kirayamı çıkacaksınız , Yoksa anne ve babanın beraber kaldığı evdemi yaşayacaksınız ?

Ayrıca bu evde yeni alınmış
    televizyon lazım ,
    recevier lazım ,
    çanak anten lazım ,
    buzdolabı lazım ,
    bulaşık makinası lazım ,
    çamaşır makinası lazım ,
    elektrik süpürgesi lazım ,
    yatak odası lazım ,
    oturma grubu lazım ,
    Mutfak dolapları lazım ,
    sandalye grubu lazım ,
    Mutfak mobilyaları lazım ,
    Halı - kilimler lazım.
    kışın için doğalgaz sistemi olması lazım veya soba lazım.
    Daha ıvır zıvır bir çok elektronik eşya vb eşyalar lazım.
    Bunlar en az 20.000 tl ila 30.000 tl tutar. Varmı hazırda o kadar paran.
    Bunlar olmadan kızı daireye nasıl yerleştireceksin. Kız başka komşusunda bu yeni eşyaları görürse zamanla eksiklik hisseder.

2. Senin aylık gelirin ne kadar ? Sen askere gittiğinde ne olacak , kim bakacak kıza ?
    Her ay elektrik , su , telefon , kışları ısınma vb derken aylık bazda bunlara en az 250 tl ayırman lazım.Doğalgaz yoksa her ay 12 kg mutfak tüp parası lazım.

3. Her ay yiyecek , içecek en az ikinize 400 tl para lazım. Her ay.
    4. Ay başına düşen giyecek , ayakkabı vb derken en az 70 tl para ayırman lazım.
    5. Her ay gezmeye gitseniz en 100 tl para lazım.
    6. Birde kirada oturursanız en az 300 tl ila yerine göre 2.500 tl kira ödemen lazım.

Her ay senin en az kira harici 900 tl para kazanman lazım bu giderleri karşılaman için. Şu anki yaşın itibari ile Varmı bu kadar aylık gelirin ?
    Daha bunlar çocuklar vb olmadan daha birde çocuklar olursa aylık giderlerin artacak.Kirada oturursan daha da çok artacak.

SSK lı bir işin var mı ? Kız hastalanırsa sen hastalanırsan tedavi olman gerekicek.
    Özellere götürmeye kalkarsan aylık gelirin çok iyi bir miktar değilse sen veya kız hastalanırsa tedavi bile olamazsınız.

Birde bunun daha bilinmeyen sene içinde giderleri olur.

Yaşınız genç o yüzden bunları yazıyorum. Sen kızın ailesi ile iyi geçinmeye bak derim. Kız 16 yaşında daha hayatın evliliğin ne olduğunu bilmiyordur, ona şimdi hayat toz pembedir. Böyle kızlar aile baskısından bunalırlar , ufak bir şeyde bile sıkıntıya gelemezler oflarlar , puflarlar, babaları ile kavga ederler , anneleri ile kavga ederler, ondan sonra evden kaçma eylemi içine girerler , evlenmeye kalkarlar bu seferde maddi yönden ve eşinin diğer sorunları ile karşılaşırlar haydi bakalım bu seferde baba evine gitmek isterler.

Sen kıza bunları güzelce anlat sabırlı olmasını söyle. Sende yapmadı isen askerliğini yap derim ,ilk önce işini bir eline al , aylık giderlerini karşılayacak bir seviyeye gel derim , evlilikte alınacak eşyaların parasını bir biriktir derim ,( eşyaları kendi başınada almaya kalkma kız beğensin ileride ) ailesi ilede güzelce konuş kızlarına iyi bir hayat sunacağını anlat derim. Fakat baktın olmuyor zorlama derim.Herkes kendi yoluna dersin.

Kanuni olarakta reşit olmayan kızı alıkoymaktan elbette kızlarını geri alırlar ve sana dava açarlar.

Cezasınıda buradaki hukuku iyi bilen arkadaşlar sana yazarlar. Ben seni diğer yönlerden bilgilendirmek istedim.

Elbette her türlü evlilik olur ama kimi kız katlanır , kimisi katlanamaz bazı kızlarınsonra aklı başına gelince en sevdiği , en büyük düşmanı haline gelir.

Sabırlı ol , sakin ol derim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    873
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kerim beyin söylediklerini düşünün derim daha yaşınız küçük, kız şu an için toz pembe hayaller içinde, ayrıca karşılaşabileceğiniz cezaları da ben yazayım.

Bilgilendirme:

TÜRK CEZA KANUNU

Kanun No. 5237

Kabul Tarihi : 26.9.2004

Bilgilendirme:

Çocukların cinsel istismarı
    MADDE 103. - (1) Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Cinsel istismar deyiminden;
    a) Onbeş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukukî anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış,
    b) Diğer çocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar,
    Anlaşılır.
    (2) Cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, sekiz yıldan onbeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
    (3) Cinsel istismarın üstsoy, ikinci veya üçüncü derecede kan hısmı, üvey baba, evlat edinen, vasi, eğitici, öğretici, bakıcı, sağlık hizmeti veren veya koruma ve gözetim yükümlülüğü bulunan diğer kişiler tarafından ya da hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle gerçekleştirilmesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.
    (4) Cinsel istismarın, birinci fıkranın (a) bendindeki çocuklara karşı cebir veya tehdit kullanmak suretiyle gerçekleştirilmesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.
    (5) Cinsel istismar için başvurulan cebir ve şiddetin kasten yaralama suçunun ağır neticelerine neden olması hâlinde, ayrıca kasten yaralama suçuna ilişkin hükümler uygulanır.
    (6) Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması hâlinde, onbeş yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur.
    (7) Suçun mağdurun bitkisel hayata girmesine veya ölümüne neden olması durumunda, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmolunur.
    Reşit olmayanla cinsel ilişki
    MADDE 104. - (1) Cebir, tehdit ve hile olmaksızın, onbeş yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikâyet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
    (2) Fail mağdurdan beş yaştan daha büyük ise, şikâyet koşulu aranmaksızın, cezası iki kat artırılır.
    Cinsel taciz
    MADDE 105. - (1) Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikâyeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adlî para cezasına hükmolunur.
    (2) Bu fiiller, hiyerarşi veya hizmet ilişkisinden kaynaklanan nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle ya da aynı işyerinde çalışmanın sağladığı kolaylıktan yararlanılarak işlendiği takdirde, yukarıdaki fıkraya göre verilecek ceza yarı oranında artırılır. Bu fiil nedeniyle mağdur işi terk etmek mecburiyetinde kalmış ise, verilecek ceza bir yıldan az olamaz.

Bilgilendirme:

Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma
    MADDE 109. - (1) Bir kimseyi hukuka aykırı olarak bir yere gitmek veya bir yerde kalmak hürriyetinden yoksun bırakan kişiye, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir.
    (2) Kişi, fiili işlemek için veya işlediği sırada cebir, tehdit veya hile kullanırsa, iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
    (3) Bu suçun;
    a) Silâhla,
    b) Birden fazla kişi tarafından birlikte,
    c) Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle,
    d) Kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle,
    e) Üstsoy, altsoy veya eşe karşı,
    f) Çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı,
    İşlenmesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza bir kat artırılır.

(4) Bu suçun mağdurun ekonomik bakımdan önemli bir kaybına neden olması hâlinde, ayrıca bin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.
    (5) Suçun cinsel amaçla işlenmesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek cezalar yarı oranında artırılır.
    (6) Bu suçun işlenmesi amacıyla veya sırasında kasten yaralama suçunun neticesi sebebiyle ağırlaşmış hâllerinin gerçekleşmesi durumunda, ayrıca kasten yaralama suçuna ilişkin hükümler uygulanır.

Bilgilendirme:

Eğitim ve öğretimin engellenmesi
    MADDE 112. - (1) Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla;
    a) Devletçe kurulan veya kamu makamlarının verdiği izne dayalı olarak yürütülen her türlü eğitim ve öğretim faaliyetlerine,
    b) Öğrencilerin toplu olarak oturdukları binalara veya bunların eklentilerine girilmesine veya orada kalınmasına,
    Engel olunması hâlinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Bilgilendirme:

TÜRK MEDENÎ KANUNU

Kanun No. 4721

Kabul Tarihi : 22.11.2001

Bilgilendirme:

BİRİNCİ KİTAP
    KİŞİLER HUKUKU
    BİRİNCİ KISIM
    GERÇEK KİŞİLER
    BİRİNCİ BÖLÜM
    KİŞİLİK

A. Genel olarak
    I. Hak ehliyeti
    MADDE 8.- Her insanın hak ehliyeti vardır.
    Buna göre bütün insanlar, hukuk düzeninin sınırları içinde, haklara ve borçlara ehil olmada eşittirler.
    II. Fiil ehliyeti
    1. Kapsamı
    MADDE 9.- Fiil ehliyetine sahip olan kimse, kendi fiilleriyle hak edinebilir ve borç altına girebilir.
    2. Koşulları
    a. Genel olarak
    MADDE 10.- Ayırt etme gücüne sahip ve kısıtlı olmayan her ergin kişinin fiil ehliyeti vardır.
    b. Erginlik
    MADDE 11.- Erginlik onsekiz yaşın doldurulmasıyla başlar.
    Evlenme kişiyi ergin kılar.
    c. Ergin kılınma
    MADDE 12.- Onbeş yaşını dolduran küçük, kendi isteği ve velisinin rızasıyla mahkemece ergin kılınabilir.

Bilgilendirme:

İKİNCİ AYIRIM
    EVLENME EHLİYETİ VE ENGELLERİ

A. Ehliyetin koşulları
    I. Yaş
    MADDE 124.- Erkek veya kadın onyedi yaşını doldurmadıkça evlenemez.
    Ancak, hâkim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir.
    II. Ayırt etme gücü
    MADDE 125.- Ayırt etme gücüne sahip olmayanlar evlenemez.
    III. Yasal temsilcinin izni
    1. Küçükler hakkında
    MADDE 126.- Küçük, yasal temsilcisinin izni olmadıkça evlenemez.
    2. Kısıtlılar hakkında
    MADDE 127.- Kısıtlı, yasal temsilcisinin izni olmadıkça evlenemez.
    3. Mahkemeye başvurma
    MADDE 128.- Hâkim, haklı sebep olmaksızın evlenmeye izin vermeyen yasal temsilciyi dinledikten sonra, bu konuda başvuran küçük veya kısıtlının evlenmesine izin verebilir.
    Konu frmax tarafından (20-12-2012 Saat 10:24:39 ) de değiştirilmiştir.
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Her ne kadar arkadaşların dediklerine katılsam da eğer olaya hukuki bakacak isek;

"Suç tarihinde 15 yaşını tamamlamış ayırt etme gücüne sahip mağdureyi rızasıyla hürriyetini kısıtlamaktan ibaret eylemlerde mağdurenin rızası fiili suç olmaktan çıkararak hukuka uygun hale getirmektedir. Yergıtay'ın yerleşik uygulaması da bu yöndedir." (Yargıtay 2007/5-253 E. 2008/52 K. 11.03.2008 T.)

Yani yeni TCK'nın 26.maddesine göre rıza ile alıkonulma artık suç olmaktan çıkarılmıştır. Cinsel münasebete gelince, aşağıdaki kararda da görüleceği üzere, tecavüz veyahut cinsel istismar suçu reşit olmayanın verdiği ifade ile sabit olunabilir.

T.C.

YARGITAY

5. CEZA DAİRESİ

E. 2006/7285

K. 2008/7553

T. 10.7.2008

� REŞİT OLMAYAN MAĞDUREYİ RIZASIYLA KAÇIRIP ALIKOYMA ( 17 Yaşındaki - Sanığın Hukuka Aykırı Bir Davranışından Söz Edilemeyeceği/Rızanın Fiili Hukuka Uygun Hale Getirdiği )

� RIZANIN FİİLİ HUKUKA UYGUN HALE GETİRMESİ ( 17 Yaşı İçinde Olan Mağdureyi Rızasıyla Kaçırıp Alıkoyan Sanığın Hukuka Aykırı Bir Davranışından Söz Edilemeyeceği )

� MAĞDURENİN RIZASI ÇERÇEVESİNDE İŞLENEN FİİL ( Reşit Olmayan Mağdureyi Rızasıyla Kaçırıp Alıkoyma ve Cinsi Münasebette Bulunma - Beraat ve Kamu Davasının Düşmesine Karar Verilmesi Gerektiği )

� REŞİT OLMAYAN MAĞDUREYLE RIZASIYLA CİNSİ MÜNASEBET ( 17 Yaşındaki - Takibi Şikayete Tabi Olup Sanıktan Şikayetçi Olmadığı/Açılan Kamu Davasının Düşmesine Karar Verilmesi Gerektiği )h4>

� TAKİBİ ŞİKAYETE BAĞLI SUÇ ( Reşit Olmayan 17 Yaşındaki Mağdureyle Rızasıyla Cinsi Münasebette Bulunmak )

5237/m. 26/2, 73, 104

5271/m. 223/8

ÖZET : 1- 5237 S.K.nun 26/2. maddesinin "kişinin üzerinde mutlak surette tasarruf edebileceği bir hakkına ilişkin olmak üzere, açıkladığı rızası çerçevesinde işlenen fiilden dolayı kimseye ceza verilmez" hükmü karşısında suç tarihinde 17 yaşı içinde olan mağdureyi rızasıyla kaçırıp alıkoyan sanığın hukuka aykırı bir davranışından söz edilemez. Rızanın fiili hukuka uygun hale getirdiği ve 7/1. madde dikkate alınarak sanığın kaçırıp alıkoyma suçlarından beraati yerine hükümlülük kararı verilmesi,
    2- Reşit olmayan mağdure ile rızasıyla cinsi münasebette bulunan sanığın eyleminin aynı yasanın 104. maddesinin 1. fıkrası kapsamında kaldığı, bu suç şikayete tabi olup mağdurenin mahkemede verdiği ifadesinde sanıktan şikayetçi olmadığını beyan ettiği anlaşıldığından, sanık hakkında açılan kamu davasının düşmesine karar verilmesi gerektiğinin, gözetilmesi gerekir.
    DAVA : Irza geçmek ve kaçırıp alıkoymak suçundan sanık Hasan Bektaş'ın yapılan yargılanması sonunda; eyleminin reşit olmayan mağdureyi rızasıyla kaçırıp alıkoymak ve cinsi münasebette bulunmak olarak kabulüyle mahkumiyetine dair Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesinden verilen 07.11.2005 gün ve 2003/444 Esas, 2005/246 Karar sayılı hükmün süresi içinde Yargıtay'ca incelenmesi sanık müdafii tarafından istenilmiş olduğundan dava evrakı C.Başsavcılığından tebliğname ile daireye gönderilmekle incelenerek gereği düşünüldü:
    KARAR : 5237 sayılı TCK.nun 26/2. maddesinin "kişinin üzerinde mutlak surette tasarruf edebileceği bir hakkına ilişkin olmak üzere, açıkladığı rızası çerçevesinde işlenen fiilden dolayı kimseye ceza verilmez" hükmü karşısında suç tarihinde 17 yaşı içinde olan mağdureyi rızasıyla kaçırıp alıkoyan sanığın hukuka aykırı bir davranışından söz edilemeyeceği, rızanın fiili hukuka uygun hale getirdiği ve 7/1. madde dikkate alınarak sanığın kaçırıp alıkoyma suçlarından beraati yerine hükümlülük kararı verilmesi,
    Anayasa Mahkemesinin 23.11.2005 günlü 2005/103-89 sayılı kararı ile 5237 sayılı Yasanın 104/2. maddesinin iptal edilmesi karşısında, reşit olmayan mağdure ile rızasıyla cinsi münasebette bulunan sanığın eyleminin aynı yasanın 104. maddesinin 1. fıkrası kapsamında kaldığı, bu suç şikayete tabi olup mağdurenin 23.1.2003 tarihli mahkemede verdiği ifadesinde sanıktan şikayetçi olmadığını beyan ettiği anlaşıldığından, 5271 sayılı CMK.nun 223/8 ve 5237 sayılı TCK.nun 73. maddesi uyarınca sanık hakkında açılan kamu davasının düşmesine karar verilmesi gerektiğinin gözetilmemesi,
    SONUÇ : Bozmayı gerektirmiş, sanık müdafiin temyiz itirazları bu nedenle yerinde görülmüş olduğundan, hükmün 5320 sayılı Kanunun 8/1 maddesi de gözetilerek CMUK.nun 321. maddesi uyarınca BOZULMASINA, 10.07.2008 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Nerede
    mersin
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. şunlarda geldi aklıma benim kız şimdi rızasıyla kaçmak istiyor ama sonradan aile dava açacağından dolayı karar değiştirme gibi bir ihtimali olabilir diyedüşünüyorum ( ailesinin baskısından dolayı ). sözleşme tarzı birşey imzalatsam yinede aynı sıkıntı olurmu ki? bu yeni yerleştiğim yerde ev tuttum kira ve resmen ikimizin zevklerine göre döşedim evi. dava açıldığını varsayarsak adli sicilime kötü olarak işler mi? tekrardan teşekkürler...

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Reşit olmayan kimsenin bu tarz bir sözleşme imzalamasının geçerliliği olacağını zannetmiyorum. İleride kızın ailesine dönerek onların telkiniyle sizden şikayetçi olup dava açması ve bunun neticesinde ceza almanız durumunda tabiki sabıkanıza işleyecektir.

Nerede
    BURSA
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı korayucan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. şunlarda geldi aklıma benim kız şimdi rızasıyla kaçmak istiyor ama sonradan aile dava açacağından dolayı karar değiştirme gibi bir ihtimali olabilir diyedüşünüyorum ( ailesinin baskısından dolayı ). sözleşme tarzı birşey imzalatsam yinede aynı sıkıntı olurmu ki? bu yeni yerleştiğim yerde ev tuttum kira ve resmen ikimizin zevklerine göre döşedim evi. dava açıldığını varsayarsak adli sicilime kötü olarak işler mi? tekrardan teşekkürler...

Dava acılıpta sıze herhangı bır ceza ıslemı gelırse bu sabıka kaydınıza ısler ve heryerde karsınıza cıkar kolay kolay ıs bulamazsınız memur olamazsınız dısarda iş baktgınızda tum fırmalar sızden sabıka kaydı ıster ve hakkınızda herhangı bır sabıka kaydı varsa zaten ısınız ımkansızlasır bıraz beklemenı ve kızla cınsel bırlıktelık yasamamanı tavsı eder ıyı aksamlar dılerım vs....

- - - Updated - - -

Dava acılıpta sıze herhangı bır ceza ıslemı gelırse bu sabıka kaydınıza ısler ve heryerde karsınıza cıkar kolay kolay ıs bulamazsınız memur olamazsınız dısarda iş baktgınızda tum fırmalar sızden sabıka kaydı ıster ve hakkınızda herhangı bır sabıka kaydı varsa zaten ısınız ımkansızlasır bıraz beklemenı ve kızla cınsel bırlıktelık yasamamanı tavsı eder ıyı aksamlar dılerım vs....

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

Nerede
    Ankara
    İletiler
    580
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bu kararlılıkta devam ederseniz korkarımki yakında başlık değiştirerek yurt dışına kaçmam gerekiyor yazacaksınız kızın yaşı çok küçük hem hukuken hem vicdanen cagjackal'ında belirttiği gibi hürriyetini kısıtlayıcı rızası dışındaki hemen hiçbir rızası geçerli olmaz. imzalattığınız sözleşmenin sizin lehinize olan hiçbir hükmü yine geçerli olmaz.

Senaryoyu çok dinlediğimiz için size kronolojik olarak senaryoyu yeniden yazayım.
    1)kız arkadaşınız bir gün size gelir, aynı gün ailesi karakola giderek kızımızı kaçırdılar diye şikayette bulunur.
    2) polis kapınıza dayanır sizi ve kız arkadaşınızı karakola götürüp ifadenizi alır ve serbest bırakır. (yaşın çok küçük olması sebebiyle ailesinede teslim edebilir)
    3) vazgeçmemeniz durumunda ailesi kız arkadaşınıza baskı yapar -yapmasa bile kız arkadaşınız kısa sürede ailesini özler-, reşit olmayanla cinsel ilişki sebebiyle savcılığa suç duyurusunda bulunur.
    4) bir kaç ay sonra haklı olarak ailesinin yanına döner yaptığınız masraflar, açılan/açılabilecek davalar ve sevdiğiniz kişiyi kaybetmekte yanınıza kalır.

eksiğiyle fazlasıyla genellikle durum bu şekildedir. 4 adımda duygusal çöküntü..

diğer tüm arkadaşlar gibi bir daha düşünün derim, değer mi bir kaç ay için?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    75
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aman dikkat. Kız küçük olduğundan tek başına rızası yeterli olmaz.

Nerede
    mersin
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cagjackal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Her ne kadar arkadaşların dediklerine katılsam da eğer olaya hukuki bakacak isek;

"Suç tarihinde 15 yaşını tamamlamış ayırt etme gücüne sahip mağdureyi rızasıyla hürriyetini kısıtlamaktan ibaret eylemlerde mağdurenin rızası fiili suç olmaktan çıkararak hukuka uygun hale getirmektedir. Yergıtay'ın yerleşik uygulaması da bu yöndedir." (Yargıtay 2007/5-253 E. 2008/52 K. 11.03.2008 T.)

Yani yeni TCK'nın 26.maddesine göre rıza ile alıkonulma artık suç olmaktan çıkarılmıştır. Cinsel münasebete gelince, aşağıdaki kararda da görüleceği üzere, tecavüz veyahut cinsel istismar suçu reşit olmayanın verdiği ifade ile sabit olunabilir.

T.C.

YARGITAY

5. CEZA DAİRESİ

E. 2006/7285

K. 2008/7553

T. 10.7.2008

� REŞİT OLMAYAN MAĞDUREYİ RIZASIYLA KAÇIRIP ALIKOYMA ( 17 Yaşındaki - Sanığın Hukuka Aykırı Bir Davranışından Söz Edilemeyeceği/Rızanın Fiili Hukuka Uygun Hale Getirdiği )

� RIZANIN FİİLİ HUKUKA UYGUN HALE GETİRMESİ ( 17 Yaşı İçinde Olan Mağdureyi Rızasıyla Kaçırıp Alıkoyan Sanığın Hukuka Aykırı Bir Davranışından Söz Edilemeyeceği )

� MAĞDURENİN RIZASI ÇERÇEVESİNDE İŞLENEN FİİL ( Reşit Olmayan Mağdureyi Rızasıyla Kaçırıp Alıkoyma ve Cinsi Münasebette Bulunma - Beraat ve Kamu Davasının Düşmesine Karar Verilmesi Gerektiği )

� REŞİT OLMAYAN MAĞDUREYLE RIZASIYLA CİNSİ MÜNASEBET ( 17 Yaşındaki - Takibi Şikayete Tabi Olup Sanıktan Şikayetçi Olmadığı/Açılan Kamu Davasının Düşmesine Karar Verilmesi Gerektiği )h4>

� TAKİBİ ŞİKAYETE BAĞLI SUÇ ( Reşit Olmayan 17 Yaşındaki Mağdureyle Rızasıyla Cinsi Münasebette Bulunmak )

5237/m. 26/2, 73, 104

5271/m. 223/8

ÖZET : 1- 5237 S.K.nun 26/2. maddesinin "kişinin üzerinde mutlak surette tasarruf edebileceği bir hakkına ilişkin olmak üzere, açıkladığı rızası çerçevesinde işlenen fiilden dolayı kimseye ceza verilmez" hükmü karşısında suç tarihinde 17 yaşı içinde olan mağdureyi rızasıyla kaçırıp alıkoyan sanığın hukuka aykırı bir davranışından söz edilemez. Rızanın fiili hukuka uygun hale getirdiği ve 7/1. madde dikkate alınarak sanığın kaçırıp alıkoyma suçlarından beraati yerine hükümlülük kararı verilmesi,
    2- Reşit olmayan mağdure ile rızasıyla cinsi münasebette bulunan sanığın eyleminin aynı yasanın 104. maddesinin 1. fıkrası kapsamında kaldığı, bu suç şikayete tabi olup mağdurenin mahkemede verdiği ifadesinde sanıktan şikayetçi olmadığını beyan ettiği anlaşıldığından, sanık hakkında açılan kamu davasının düşmesine karar verilmesi gerektiğinin, gözetilmesi gerekir.
    DAVA : Irza geçmek ve kaçırıp alıkoymak suçundan sanık Hasan Bektaş'ın yapılan yargılanması sonunda; eyleminin reşit olmayan mağdureyi rızasıyla kaçırıp alıkoymak ve cinsi münasebette bulunmak olarak kabulüyle mahkumiyetine dair Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesinden verilen 07.11.2005 gün ve 2003/444 Esas, 2005/246 Karar sayılı hükmün süresi içinde Yargıtay'ca incelenmesi sanık müdafii tarafından istenilmiş olduğundan dava evrakı C.Başsavcılığından tebliğname ile daireye gönderilmekle incelenerek gereği düşünüldü:
    KARAR : 5237 sayılı TCK.nun 26/2. maddesinin "kişinin üzerinde mutlak surette tasarruf edebileceği bir hakkına ilişkin olmak üzere, açıkladığı rızası çerçevesinde işlenen fiilden dolayı kimseye ceza verilmez" hükmü karşısında suç tarihinde 17 yaşı içinde olan mağdureyi rızasıyla kaçırıp alıkoyan sanığın hukuka aykırı bir davranışından söz edilemeyeceği, rızanın fiili hukuka uygun hale getirdiği ve 7/1. madde dikkate alınarak sanığın kaçırıp alıkoyma suçlarından beraati yerine hükümlülük kararı verilmesi,
    Anayasa Mahkemesinin 23.11.2005 günlü 2005/103-89 sayılı kararı ile 5237 sayılı Yasanın 104/2. maddesinin iptal edilmesi karşısında, reşit olmayan mağdure ile rızasıyla cinsi münasebette bulunan sanığın eyleminin aynı yasanın 104. maddesinin 1. fıkrası kapsamında kaldığı, bu suç şikayete tabi olup mağdurenin 23.1.2003 tarihli mahkemede verdiği ifadesinde sanıktan şikayetçi olmadığını beyan ettiği anlaşıldığından, 5271 sayılı CMK.nun 223/8 ve 5237 sayılı TCK.nun 73. maddesi uyarınca sanık hakkında açılan kamu davasının düşmesine karar verilmesi gerektiğinin gözetilmemesi,
    SONUÇ : Bozmayı gerektirmiş, sanık müdafiin temyiz itirazları bu nedenle yerinde görülmüş olduğundan, hükmün 5320 sayılı Kanunun 8/1 maddesi de gözetilerek CMUK.nun 321. maddesi uyarınca BOZULMASINA, 10.07.2008 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
    arkadaş burada suç olmayacağını söylemiş. kız arkadaşım iyice kararlı ve geri çeviremiyorum artık kararından. gözünü korkutmayıda denedim. eğer ailen davacı olursa seni çocuk esirgemeye verirler falanda dedim ama seninle kaçarak herşeye hazırım ben dedi. çok kararsızım. cinsel münasebet zaten söz konusu değil aramızda. bugüne kadar yaşanmadıda yaşanmazda. hukuki olarak biraz daha akıl verebilirseniz sevinirim. teşekkürler

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

17 yasindaki kizin evi terk etmesinin cezasi

evden kacma sonrası kamu davası

Kiz arkadasim resit degil bi yerlere gitsek ne olur

evden kaçmak istiyorum ama nereye

17 yaşındaki kız ailesinden başka yerde kalmak isterse

reşit olmadan evi terk etmek

erkek arkadasimla kacmak

sevgilim benimle evlenmek istiyor

resit olmayanin evden kacmasi durumunda ne yapilir

15yasindayim kacmak istiyorum olurmu