+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.

Konu: Öğrenciyi derste iken yok yazmak suç mu ?

Öğrenciyi derste iken yok yazmak suç mu ? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Yozgat
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Angry Öğrenciyi derste iken yok yazmak suç mu ?

Arkadaşlar ben lise 2 öğrencisiyim . ingilizce öğretmenimiz var . kadın bizim derste konuşmamızdan rahatsız oluyor . normal muhabbet sınıfı bozmayacak kimseyi rahatsız etmeyecek cinsten muhabbet . geçen hafta ingilizce dersimiz vardı öğleden sonra son saat . ders başladı öğretmen girdi içeriye ingilizce selam verdi sonra oturduk . o sırada tüm sınıf kitapları çıkardı ve derse geçmek üzereyiz. yanımdaki sırada oturan arkadaşıma osman dedim ve öğretmen bağırdı bana ayağı kalktım çık dışarı diye bağırdı bana bende hocam ben naptım ki dedim sen sürekli konuşuyosun dedi beni dersten atmaya kalktı bende hocaya söyledim hocam özür dilerim bi daha olmaz dedim çık dışarı dedi tekrar bende çıkmadım hocam yok yazmayın nolur dedim . dışarı çıksam yok yazacak çıkmasam yine yazacak kaçarı yok bu durumun . bende oturdum sinirlendim tabi o sıra yok yazdı beni son saat yok yazdı . sinir küpüne döndüm sınıftan çıkacam ama kafam durdu . devamsızlığım git gide artıyo. ben o gün hastaydım devamsızlığım çok diye hasta hasta okula gittim . yorulmuşum gözlerim acıyor yanıyo . beni son saat yazması zoruma gitti . ben böyle bi durumda ne yapabilirim . sınıftan çıkmadım beni sınıfta olduğum halde yok yazdı . osman dedim diye yaptığına bakın . bu durum karşında bu öğretmene ne yapabilirim . suçlu kim oluyor . dersten atmak suç mu ? yardım edersiniz sevinirim .

Hukuki NET Güncel Haber

Öğrenciyi derste iken yok yazmak suç mu ? konulu yargıtay kararı ara
    Öğrenciyi derste iken yok yazmak suç mu ? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Öğrenciyi derste iken yok yazmak suç mu ?

Derste konuşup hem öğretmeninizi yok sayıyorsunuz, hem de dersi izlemek isteyenlerin dikkatini dağıtıyorsunuz. Bunun üstüne bir de öğretmenin davranışını sorgulamanızı ben doğru bulmuyorum.
    Bence yapmanız gereken öğretmeninizden özür dilemek ve bir daha bu tür davranışlarda bulunmamak.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    99
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Güzel kardeşim ilk önce yaşamımızda insanlara saygıyı öğrenmemiz gerekiyor.

Büyüklere saygı ve sevgi , yaşıtlarımıza saygı ve sevgi , küçüklerimize saygı ve sevgi olduktan sonra ve bulunduğumuz toplumun yazılı olmayan ve yazılı olan kurallarına uymaya çalışırsak toplum genelinde sorunlar daha da az olur. 500 sorun olacak ise 250 sorun olur.

Öğretmenlerde insandır.

Eğitim verdiği için maaşını alıyor olabilir , belki sınıflar çok olduğu için her birinizle ayrı ayrı dosya açıp ilgilenemiyorda olabilirler. Onlarında ev kirası ödeme , elektrik , su , telefon , doğalgaz faturası ödeme , evin yiyecek içecek giyecek giderlerini ödeme , kendi çocukları ile ilgilenme ve onlarında giderlerini karşılama , evin eşyalarını taksitle ödeme vb gibi herkes gibi bir çok dertleri sorunları var.

Çok nadir kişilik bozukluğu olmadıktan sonra kimse kimseye bilerek kötü davranmaz.

Size kötü davranılıyorsa ve hakkınızın elinizden alındığını düşünüyorsanız tabiki haklarınızıda arayacaksınız. Ama büyütülecek şeyler olur ,
    - ya arkadaş salla gitsin bunuda uğraşmaya değmez denilecek olaylar olur.

Öğrencinin okul içindeki öğretmenine , diğer öğretmenlere , müdürlere , okulda çalışan diğer kişilere , kendi öğrenci arkadaşlarına , okuldaki eşyalara vb davranışlarına göre , notlarına göre başarısını ödüllendiren veya olumsuz davranışlarında olaylarında ceza, uyarma ,kınama veren bir yönetmelik var.

İlk önce bu yönetmeliği seninde okuman faydana olur.
    ---
    http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26408_0.html

Burada yazıldığına göre ;
    Bir öğrenciye verilecek kademeli veya direk cezalar yazılmış.
    --------------------------------------------------------
    BİRİNCİ BÖLÜM

Disiplin Cezaları

Disiplin cezaları

MADDE 11 – (1) Öğrencilere davranışlarının niteliklerine göre;

a) Kınama,

b) Okuldan kısa süreli uzaklaştırma,

c) Okuldan tasdikname ile uzaklaştırma,

ç) Örgün eğitim dışına çıkarma

cezalarından biri verilir.

--------------
    Bunların hangi davranışlarda nasıl uygulanayacağı , nerelere kadar kimin yetkisinde olduğu hepsi yazılmış.
    Fakat bazı davranışlarınız okul ceza yönetmeliği dışında kalır.
    Örnek sen esrar , eroin satışı yaparsın veya kullanırsın veya hırsızlık yaparsın veya birisini şiddetli şekilde döversin , dayak atarsın vb ,

O öğrenciyi hem okuldan atarlar , hemde Türk Ceza Kanuna göre yargılanırsın. Yani öğrencinin bazı işlediği suçlar sadece okul yönetimin vereceği cezalar ile sınırlı kalmaz.

Senin durumun sanırım kınama cezasına giriyor.

O cezada nasıl uygulanır neler yapılır tam detaylı yazılmamış.

Bizim zamanımızda lisede iken çok konuşursak ve yaramazlık yaparsak okul müdürünün önüne çıkardık o da elinde bir sopa vardı elimize vururdu. Gönderirdi.

Erkekler olarak hep aramızda bu müdürü okul bitsin dövücez derdik

Lise bitti daha sonra bir kaç kez yolda sağa solda gördük.
    Bana mesela
    - Nasılsın bakıyım kerata dediğinde
    Saol hocam Allaha şükür çalışıyoruz ediyoruz bir şeyler yapmaya çalışıyoruz
    dedim..Sizler nasılsınız keyifler nasıl sohbet ettim.

Tabiki elimize sopa ile vurması hoş değildi.Başka türlü cezalarda uygulayabilirdi , bizlerde kızıyorduk ama birazda hak ediyorduk. Fakat sonrasında hiç bir şekilde kinin nefretin kalmıyor. Hoş bir anı olarak kalıyor.

Yani demek istediğim öğretmenlerinizin dediklerine uyun , Siz dersinizi yapın , onlarda eğitim görevlerini yapsınlar , sizlerde geleceğinize bakın öyle geçinin gidin.

Şahsen bende öğretmen olsam 50-60 kişilik sınıfta ders anlatırken laubaliliklere , şımarıklıklara izin vermem. Hepsi dersini dinlesin uslu çocuklar olsun isterim.Eğlenmek istiyorlarsada teneffüslerde eğlensinler. Okuldan çıktıktan sonra muhabbetlerini yapsınlar , sohbetleri yapsınlar isterim.

Derste ders konuşulsun isterim.

O kadar kişi ile uğraşmak , Hepsine birşeyler öğretmeye çalışmak , sınıfda düzeni çalışmaya sağlamak gerçekten zordur.Her birisinin aile sorunları vardır o öfke ile okula gelirler sinirini öğretmenden , diğer öğrencilerden çıkarmaya çalışırlar hepsinin sorunlarını bilmek ona göre davranmak çok zor. Bir yere kadar insan tolerans gösterir ama ondan sonra sıkılır.

Neyse diyeceğim
    Bu yönetmeliği okumanı tavsiye ederim.

Arkadaşlarınada okutabilirsin.
    http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26408_0.html

Ayrıca dersleride sadece sınıf geçme amacı ile değilde gerçekten size faydası olacak amacı ile dinlemenizi - öğrenmenizi nacizane tavsiye ederim.

İleride bu derslerin hepsi bir şekilde sizin faydanıza olacaktır.

İletiler
    647
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

öğretmeniniz yanlış yapmış.
    öğrenciyi cezalandırmak öğretmenin işi değil, okul yonetimi ve disiplin kurulunun işidir.

öğretmeniniz resmi olarak suç işlemiş, şikayet etseniz, belgelenirse ceza alması kaçınılmaz.

öğrencilik döneminde herkesin yaptığı haylazlıklar, belki zaman zaman saygısızlıklar vardır, kimse kendini ak kaşık görüp karşısındakini yaargılamamalıdır diye düşünüyorum,

benim öğrencilik dönemimde, bu tip bir durum olduğunda yoklama fişi kaybolurdu, yeni bir yoklama fişi ile sorun aşılırdı. bu sınıfın kendi arasında anlaşarak bulduğu bir çözümdü, doğru yanlış tartışmak gereksiz, öğretmende insan , öğrencide, şiddete veya uygunsuz davranmaya gerek yok.

pekçok tastikname cezası, meb deki genel kuruldan geri döner, annemde öğretmendir, müdürlükte yapmıştır, mebdeki genel kurul üyelerindendi, ve pekçok öğrencinin, akıl almaz sebeplerle tastikname yoluyla ilişiğinin kesilmesine bizzat engel olmuştur (yetkisini kullanarak)

öğrenciler, yaş itibariyle gelişme çağında hatalar yapılabilir, eğitmenler, bu tip drurumlarda "sıradan insan" değil, "eğitmenlik" sıfatları ve yetenekleriyle öğrencilere doğruyu göstermelidir.

Nerede
    Yozgat
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

arkadaşlar bizim hocalardada var dengesizlik . adam bi soru soruyor bilmiyorum hocam ya da hatırlamadım hocam diyorum adam tahtaya çıkarıyo herkesin içinde kulağımızı çekiyo sopayla vuruyo. neymiş efendim bu adam sevdiği öğrencilere vs . bunları yapıyomuş . bi insanın gururu var herkesin içinde vurulur mu ? allahtan morarmıyo vurdu yer ya da başka bişey olmuyo . olsa gidip şikayet edeceğim artık bıktım böyle hocalardan . birisi gelir voleybol topuna ayak vurdun diye odasında yumrukla girişir. geçen gün arkadaşın biri okula gelirken sigara içiyomuş . bedencimiz tuttu çocuğu okulun içinde yumruk tekme allah ne verdiyse girişti . çocuk 2 saat kendine gelemedi çenesi şişmiş dudağı kanıyodu . işte böyle öğretmen olmaz sanane içen içer . tamam anlıyorum bi bakımdan zararlı olduğunu anlatıyo ama yapılmaması gereken şeyleri yapıyorlar . ondan sonra arkalarından küfür ediyo herkes . döverken filan kameraya çeksek bişey olur mu :D artık canıma tak etti . herkes kendini bişey sanıyo . herşey serbest sanki

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Ben de aynen sizin gibi lise ikideydim ve sizin gibi derste sıra arkadaşımla konuşuyordum Arapça dersiydi Rambo olarak nam salan hocamız gördü ve ayağa kaldırdı neden konuşuyorsunuz dedi ben de özür dilerim affınızı isterim dedim (nabız 3.5 tabi) hocamız sen akıllı birine benziyorsun neden bunu yaptın dedi estağfurullah hocam bu sadece sizin teveccühünüz dedim gülümsedi ve oturttu benim konuyla ilgili değil belki ama şunu söylemek dileğim "Allah dualarımı kabul etmiyor" demeyin ben "Allahım bu hocanın tokadının rüzgarı bile beni zatürre eder sana sığınırım" dediydim içimden sonra gelsin ilhamlar
    Şimdi sanırım şehrimizin milletvekili hocam Sibğetullah Hatipoğlu'na saygılarımı sunarım Allah selamet versin.
    Hocalarınıza saygıda derslere ve disipline riayet ediniz bugünler geri gelmez.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ogretmen ogrenciyi derste iken yok yazabilurmi

öğrenciyi dersten atmak

derste olan öğrenciyi yok yazma

öğrencinin dersten atılması

okulda olduğum halde yok yazıldım

yok yazmayan ogretmene ceza

yönetmelikte. ögretmenin öğrenciyi dersten atma yetkisi varmıdır

dersten öğrenci atma

sibgetullah hatipoğlu

öğrenci dersteyken yok yazmak

üniversitede öğrenciyi dersten atmak

okuldan kaçmak suçmu

dersteyken hoca yok yazabilir mi

dersten atmak yasak

öğrenci yok yazilirsa siniftan cika bilirmi

ogretmen ogrenciyi dersten

okuldayken hocanin seni yok yazabilir mi

http:www.hukuki.netshowthread.php101935-ogrenciyi-derste-iken-yok-yazmak-suc-mu

yoklamada yok yazilmak

universitede derse girip imza atip dersten ciktim

ogretmen odev yapmayan cocugu yok yazabilir mi

https:www.hukuki.netshowthread.php101935-ogrenciyi-derste-iken-yok-yazmak-suc-mu

lisede öğretmen öğrenciyi dersten atabilir milisede öğretmen öğrenciyi dersten atabilir mi 2014ogretmenlerin dersten atma yetkisi
Forum