Öncelikle merhabalar. Bir Kalkınma Ajansında(Anayasa Mahkemesi kararına göre kamu tüzel kişiliğe sahiptir) 1 yılı aşkın süredir çalışmaktayım ve Aralık ayında askere gitmek istiyorum.

Malum 666 sayılı KHK ya Kalkınma Ajanslarını da dahil ettikleri için maaş konusunda bazı sıkıntılar söz konusu.(KHK dan önce girenler olarak biz daha yüksek maaş alıyoruz fakat KHK dan sonra başlayan personelin ne alacağı net değil, Başbakanlık uzmanından fazla alamaz demiş KHK'da fakat hangi Başbakanlık uzmanı onu da bilmiyoruz)

Benim sorunum şu; ajanslar olarak biz İş Kanuna tabi olduğumuz için askere giderken istifa etmemiz gerekmekte diye bir görüş hakim. İstifa edip asker dönüşü ajans beni işe aldığında (ki almak zorunda değil, ilgili İş Kanunu maddesinde “uygun yer yok” deyip 3 maaş tazminat verip olayı kendi açısından çözebilmekte) ben şu anki maaşımı mı alacağım, yoksa KHK sonrası yeni giren personele uygulanan maaşı mı alacağım?

Ayrıca ben askere giderken bana “6 aylık ücretsiz izin” verilmesinin önünde herhangi bir hukuki engel var mıdır? Bir görüşe göre askerken SGK dan çıkışın yapılması gerekmekte, bu sebeple istifa edilmesi şart. Edilmese ne olur? Çünkü 6 aylık ücretsiz izin verilince de SGK dan çıkış yapılıyor, neden ücretsiz izin verilmesin?

Size ilgili KHK maddesini gönderiyorum. Kalın işaretlediğim "ilk defa ve yeniden atanan" ifadesi kalkınma ajansları için ne kadar geçerli? Çünkü biz İş Kanununa tabi Kamu İşçileriyiz. "Atama" kavramı işçiler için geçerli bir kavram mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

Türk Akreditasyon Kurumu Genel Sekreterliği, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü Başkanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Türk Standardları Enstitüsü Başkanlığı, kalkınma ajansları ve Mesleki Yeterlilik Kurumu kadro ve pozisyonlarına ilk defa veya yeniden atanan genel müdür, genel sekreter, genel müdür yardımcısı ve genel sekreter yardımcısı unvanlı personel ile uzman unvanlı meslek personeline, ilgili mevzuatı uyarınca ödenen her türlü maaş, aylık, ücret, ek ücret, prim, zam, tazminat, ikramiye, fazla çalışma ücreti, kâr payı ve her ne ad altında olursa olsun yapılan diğer ödemeler ile sosyal hak ve yardımlar kapsamında yapılan bütün ayni ve nakdi ödemelerin bir aylık toplam net tutarı; genel müdür ve genel sekreterler için bakanlık genel müdürü, genel müdür yardımcısı ve genel sekreter yardımcıları için bakanlık genel müdür yardımcısı, uzman unvanlı meslek personeli için Başbakanlık uzmanlarına mevzuatında kadrosuna bağlı olarak mali haklar ile sosyal hak ve yardımlar kapsamında yapılması öngörülen ödemelerin bir aylık toplam net tutarını geçemez.