Bugünkü Hürriyet gazetesinde ilginç bir haber var:

Başbakan Erdoğan Diyarbakır Belediye Başkanına 2009 yılının Aralık ayındaki bir konuşmasından dolayı tazminat davası açıyor. Haberden anladığım kadarıyla dava 2010 ortalarına doğru karar kesinleşiyor ve Diyarbakır Belediye Başkanı 30 bin lira tazminata mahkum oluyor. Gazetenin yazdığına göre gecikme faizi ile borç 50 bin liraya çıkmış.

İki veya bilemediniz iki buçuk yıl bir süre geçmiş. Bu kadara kısa bir sürede 30 bin liralık borç nasıl 50 bin lira olur. Bu tip borçlara ne kadar faiz uygulanıyor?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları aracığı ile 24 Aralık 2009'da yaptığı konuşmada kişilik haklarına saldırdığı gerekçesiyle dava açtığı ve 30 bin lira tazminat kazandığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in maaşına haciz koydurttuğu belirtildi.

HER AY 2 BİN LİRA KESİLİYOR
Yasal faizi ile 50 bin lira olan tazminatın Baydemir'in Belediye Başkanlığı maaşından haciz yoluyla ayda yaklaşık 2 bin lira olarak kesildiği öğrenildi. Tazminatın maaşından haciz yoluyla kesilmesi ile ilgili Baydemir, "24 Aralık'ta 2009'da belediye başkanlarımızın tutuklanmasından dolayı meşe ağacı dalları göndermesinde bulunmuştum. Meşe ağacının davası Başbakan lehinde 4 ayda kesinleşti. Toplamda 50 bin lira tazminata mahkum edildim. Şu anda belediye başkanlığı maaşımın dörtte birine haciz konuldu. Her ay Başbakan'a gönderilmek üzere kesinti yapılıyor. Aslında küfür bu manada haksızlığa karşı insani bir isyandır. Bunun bedelini tazminat ödeyerek ödüyorum. Ama en azından biat etmemiş oluyorum. Tazminatı da sayın Başbakan mahkeme kararıyla hak etmiş, son kuruşuna kadar ödeyeceğim" dedi.