RSS ile takip et

Av.Mehmet Toprak

İnternet üzerinden 2. el satışlarda vergi

Bu yazıya Not ver
Alıntı Av.Mehmet Toprak rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
Muhtelif eşyanını e-ticaret sitesi üzerinden satışı ile ilgili soruna değinmek istiyorum.
Somut olayda vergi idaresinin araştırdığı husus, kazanç ve irad elde edilmesine yol açan faaliyetin ticari aaliyet sayılmasını gerektiren, devamlılık unsrunu taşıyıp taşımadığından ibarettir.
Faaliyetin devamlılığından kasıt, daimilik olmayıp devamlılık niyetidir.
Devamlılık niyetinin tespitinde, bir işyeri açmak, ilan ve reklam vermek, eleman çalıştırmak gibi dış göstergelerden yararlanılır.
Ancak faaliyetin gayrı resmi surette yürütülmesi halinde, süreklilik kastının bulunup bulunmadığın tespiti için, faaliyetin ticari bir organizasyonu gerektirecek hacme sahip olup olmadığı araştırılır. Bu bağlamda bir takvm yılı içerisinde yapılan işlemlerin sayısı ve parasal büyüklüğü yani hacmi devamlılık kastının yani ticari bir organizasyonun varlığının göstergesi olarak kabul edilir. Bu durumda faaliyetin esnaf muaflığı kapsamına giren yani işyeri açmaksızın motorlu araç kullanmaksızın ufak tefek değeri düşük eşyalar olup olmadığı da önem taşıyacaktır.
Alım satım faaliyetlerinin devamlılık unsurundan yoksun olması halinde ticari kazanç gelir türünün elde edildiğindne söz edilemez. Yine faaliyetin niteliğine göre diğer kazanç ve iratlar gelir türüne giren bir kazanç ve irad elde edilip edilmediği de araştırılır.
Satış faaliyetini yapan kimse kendisine ait eşyalarını bir kereleğine elden çıkarıyor ise değer artış kazancı elde edildiği kabul edilecektir. Eşyaların alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki fark üzerinden vergilendirilmesi söz konusu olacaktır. Ancak eşyalar hediye gelmiş ise bu durumda değer artışından da söz edilemeyeceğindne vergilendirme söz konusu olmayacaktır. Bu halde ayrıca istisna tutarı ( 2009 yılı için 7.600 TL) üzerindeki kısım için beyanname verilecek istisnanın altında kalan kısım vergilendirilmeyeceğinden beyanna me de edilmeyecektir. Yine bu halde gelir vergisi ödnse dahi KDV ödenmesi gerekmeyecek, fatura kesilmesi de söz konusu olmayacaktr. Zira sürekllik taşıyan bir faaliyet söz konusu olmadığından satcının KDV mükellefiyeti de söz konusu olamayacaktır.
Eğer somut olayda olduğu gibi başkasına ait eşyanın satışına aracılık söz konusu ise bu durumda arızi ticari faaliyet söz konusu olduğundan satışa aracılık eden kimse sadece aracılık nedeni ile elde ettiği bir komisyon geliri söz konusu ise bu kısım için arızi ticari kazanç elde etmiş sayılacaktır. Bu halde de istisna tutarı (2009 yılı için 17.900 TL) altında kalan tutar içingelir vergisi ödenmesi gerekmediğinden beyanname verilmeyecektir. İstisna tutarını aşan bir kazanç söz konusu ise o kısım için vegi beyannamesi verilecektir. Ancak bu halde dahi süreklilik unsuru taşına bir faaliyetten söz edilemeyeceğinden KDV mükellefiyeti söz konusu değildir. Mükellefin fiş fatura vb kesmek defter tutamak vb yükümlülükleri yoktur.
Somut olaya döncek olur isek, olayımızda memur arkadaşımız sadece bir yıl, sadece bir defalağına bir arkadaşının eşyalarının satrışı işine aracılık etmiş. Somut olayda idarece satış sayısı ve kazanç ve iratların toplam tutarının yğksekliği dikkate alınarak faaliyetin sürekli olduğu kannatine varıldığı anlaşılıyor. Bu durumda mükelelfin gerçek usulde gelir ve kdv mükelefiyeti açılması, buna ilişkin defter ve belge tasdik ettirmemek, vergi levhası tasdik ettirmemek alış ve satışlarında belge almamak, saklamamak, ibraz etmemek vb nedeni ile usulsüzlük - özel usulsüzlük cezaları yanında gelir ve kdv aslı ve vergi ziyaı cezalarına muhatap kalamsı söz konusu olacaktır.
Bu noktada idarenin mükellef ile empati kurması gerekmektedir. Her ne kadar bir takvim yılı içerisinde birden fazla satış söz konusu ise de bu satışların aynı kişinin muhtelif eşyasının bir defada ancak farklı kimselere satılaı surei ile gerçekleştiği ortada. Mükellefin memur oluşu ve sonraki dönemlere herhangi bir faaliyette bulunmayışı bir arkadaşına yardım etmek niyeti ile hareket ettiği yani ticari faaliyetinde devamlıık katının bulunmadığını ortaya koymaktadır.
Anlatılan dar kapsamlı bilgi kapsamında benim görüşüm bu yönde . Kanımca memur arkadaşımız eğer kendisine sadece görüşmeye davet yazısı gelmiş ve henüz incelemeye başlama yazısı tebliğ edilmemiş ise bir SMMMM ile iritbata geçerek, salt arkadaşının eşyalarının satışından kazandığı aracılık kazancı için pişmanlıkla arızi ticari kazanç satırını doldurmak sureti ile gelir vergisi beyannamesi vermeli. Tabi görüştüğü SMMM daha ayrıntılı ve basit bir çözüm bulacaktır.
Saygılarımla.
Kategoriler
Uncategorized

Yorumlar

Trackbacks

Total Trackbacks 0
Trackback URL:


Hukuk Blog |  2021 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2021 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2021 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.