Olay şöyle
Ehliyeti olup araç kullanma tecrubesi olmayan ve hiç tanımadığım bir şahıs aracıyla yolda prova yaparken kullanamadığı aracını yolun kenarına parketmesi için benden yardım istedi aracı yolun kenarına park ettim sonra benden kendisine biraz araç kullanma konusunda bilgi vermemi uygulamalı olarak göstermemi istedi iyi niyetle kabul ettim ve trafiğin seyrek olduğu yollarda ona kısa bir süreliğine yardımcı oldum benden kendisini oto galericilerin olduğu yere kadar götürmemi istedi trafikte seyir halindeyken tek yönlü bir sokağa girdik ilerlerken tali yoldan aniden çıkan ve ters yola giren bir araç kullandığım araca çarptı maddi hasar oluştu olay yerine gelen trafik polisi nin tuttuğu tespit tutanağında sürücü olarak adımı yazdılar imzaladım araç sigortasız olduğu için araç bağlanarak götürüldü bu olay iki yıl olmuştu bu şahsın o zaman benden hiç bir talebi olmamıştı birbirimize geçmiş olsun dilekleimizle ayrıldık şahsın adını bile bilmiyordum ehliyetime herhangi bir ceza puanı işlenmedi iki yıl sonra bu günlerde adresime gelen mahkeme celbi ile bu şahsın benden hasardan dolayı uğradığı zararı istiyor verdiği delilerde tespit tutanağında sürücü olarak benim 8 *8 kusurlu bulunduğum için sorumlu tutulmam gerektiğini ve sadece bu sebepten dolayı zararı karşılamam gerktiğini iddia ediyorlar
Oysa ki o tarihlerde aracın sigortası olmadığı olmadığı için araç bağlanmıştı bu kusur araç sahibi olan şahısa aittir ve ben aracın sigortasının var olup olmadığını bilmiyordum diğer bir konu kaza yapılan yerde yol tek yönlü idi tali yoldan aniden ters yola çıkan aracın kusurlu olması gerekirken enazında benim 8*8 kusurlu olamam gerekirken tespit tutanağına itiraz hakkım varmıdır
vel hasıl-ı kelam
ben bu işten paçayı nasıl kurtarabilirim diğer aracın sigorta şirketi kaza yaptığımız aracın sigortası olmadığı için aracın sahibi olan şahıstan 9000 tl kadar bir para almış şimdi parayı ödeyen bu şahıs bana asliye hukukta bunun için dava açmış benim bu işlerde kusur sorumluluğum varmıdır