ben itfaiyede şöför olarak görev yapan bir memurum 2001 yılında yangına giderke kavşakta minibüsle çarpışmak süretiyle trafik kazası yapyım asliye ceza mahkemesi 8/5 oranında kusur verdi bundan sonra minibüsün içinde bulunan 4 kişi maddi ve manevi tazminat davası açtılar yalnız içlerinden birisi %6 sakat raporu aldı diğer üçkişi kişi başı 2000ytl olmak üzere 6000ytl manevi ve 850ytl(birinin 70ytl birinin70ytl birinide755ytl)maddi zarar tespit etti Allahtan asliye hukuk mahkemesi ceza mahkemesinin hatasına düşmedi burdaki kusur oranını 8/2 olarak belirledi mahkeme hatta bunlardan birisi tek doktordan sakat kaldım diye rapor almış avukatım tek doktoru kabul etmedi adli tıp kurumunda alınması gerektiğini söledi adli tıp kurumuda sakat kalmadığına karar verdi fakat bu süreci çok uzattı asıl mesele %sakat kalan kimse beni asliye hukuk mahkemesine verirkene iyileşme sürecindeki tazminatı ve manevi tazminatı ama ticaret mahkemesine minübüs şöför ve sahibinden ise geçmiş ve gelecek tüm zararları tazmin istemiş mahkeme iki mahkemenin aynı olayı kapsadığı için mahkemeleri birleştirdi karar 2008 ilk aylarında açıklandı geçmiş ve gelecek zararları 26000ytl 2000ytl manevi 355ytl de maddi tazminat belirledi yanlız avukatımın itirazı ile bizden iyileşme sürcindeki tazminat isteniyor demesiyle mahkeme benim 26000ytl lik tazminattan 1000ytl sorumlu tuttu (faiziyle birliktetoplam 110 000ytllik icra geldi) icra kağıdının altındad benim payımın 1000ytl den sorumlu olduğumu belirtmasine rağmen maaşıma 110 ytl lik icra gözüküyor icra hukuk mahkemesine dava açtık ayrılması için mahkeme ayırmıyorum dedi dosya şimdi mahkemede şimdi sorum şu ne kadar süreçte sonuçlanır yargıtayın kararı bozarmı mahkeme buna uyarmı birde biz insani bir görev yapıyoruz bu maddi ve manevi tazminat vicdaı bakımdan acaba ne dersiniz