Merhaba,
Sorunumla ilgili yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
İşe başladıktan 1 ay sonra sigortalandım ve 3 ay sigortalı çalıştıktan sonra işverenimin işe girerken belirlemiş olduğu görev çerçevem dışındaki özel bir isteğini (çalışma saatimin dışında) yerine getirmediğim için haksız ve ihbarsız olarak işten çıkartıldım. Zaten maaşlarımı alma konusunda da problem yaşamaktaydım. Artık işe gelmememi söylediği zaman alacaklarımı ve 2 haftalık ihbar tazminatımı talep ettim, vermeyeceğini söyledi. Ben de "hukuki olarak" bunları alabileceğimi söylediğimde üzerime yürüyerek beni kovaladı. 3 aylık sigortalı göründüğüm ve çalışmış olduğum dönemlere ait herhangi imzalı bir bordro bulunmamaktadır. Çıkarken de paramı vermediği için ibraname imzalamadım. Aynı gün Çalışma Bakanlığına durumu açık bir şekilde izah ettiğim bir dilekçe gönderdim. Fakat 6 ay geçtikten sonra Çalışma Bakanlığından gelen cevapta, şirketten gerekli belgeleri talep etmek için gönderilen tebliğ, "Şirket adres değişikliği" nedeni ile geri gönderilmiş. Halbuki şirket aynı yerde faaliyetini sürdürmekte. Fakat yaşadığım yer küçük bir yer olduğu için postacı bir şekilde ayarlanmış ve işi uzatmak amacı ile postacıya böyle bir ibare koydurtmuşlar. Merkez postanesi müdürüne gidip durumdan bahsettim. Görevli memuru çağırdı, fakat o da bir süredir hasta olduğunu yerine kimin baktığını bilmediğini(!) , ama vermiş olduğum adresin doğru olduğunu, bu şekilde gitmemiş olmasına anlam veremediğini, şirketin hala orada olduğunu, üstelik çalıştığım dönemden de beni hatırladığını belirtti. Çalışma Bakanlığından gelen kağıtta hakkımı hukuki olarak aramam gerektiği yazıyordu. Alacak olduğum para çok fazla olmasa bile, "HAKLI" olduğuma inandığım bir konunun arkasını bırakmak istemiyorum. Eğer hukuk mağdurun arkasında ise ben de bu kendini bilmez zengin patronuma hukuki olarak haddini bildirmek istiyorum.
Avukat tutma imkanım yok. Kendim dava açmak istiyorum. Dava dilekçem nasıl olmalı, çok uzun sürer mi, kazanır mıyım?
(Şirkette hiçbir şeye imza atmadım. SSK hizmet dökümünde orada çalıştığım dönem gözüküyor) Olaya şahitlik edecek kimse yok. (Temizlik elemanı vardı ama o da oradan aldığı 3 kuruşa muhtaç ve sigortasız çalışmakta, yani şahitlik edip işini kaybetmeyi göze alamaz.)

Teşekkürler...