+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Otomobilin Miras Bırakılması

Otomobilin Miras Bırakılması Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Mersin
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Otomobilin Miras Bırakılması

Merhabalar,

Dedem zamanında geçirdiği felçten ötürü %90 üzerinde engeli var ve şuan 83 yaşında ancak ayırt etme gücüne sahip. Hastane işiydi, diğer işleriydi ben götürüp getiriyorum. Aldığımız sağlık raporuyla ÖTV muafiyetinden yararlanarak araç almayı düşünüyorum. Ancak dedemin üzerine alınacak ve benim refakatçi olarak kullanacağım bu aracı 5 yıl süreyle satamıyoruz. Eğer bu süre zarfında veya sonrasında dedem vefat ederse bu araç doğal olarak annem ve diğer 3 kardeşine kalacak. Ancak ben dedemin de rızasıyla araç alımından sonra noterde vasiyetname düzenlesek nasıl olur?
    Belki daha önce sorulmuştur forumlarda ancak aradım bulamadım.
    Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim

Teşekkürler

Hukuki NET Güncel Haber

Otomobilin Miras Bırakılması konulu yargıtay kararı ara
    Otomobilin Miras Bırakılması konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Otomobilin Miras Bıraıklması

Otomobili dilediğiniz zaman satabilirsiniz. Sadece 5 yıl muafiyet süresi içinde satarsanız vergisini ödersiniz.

Konu ile ilgili Aşağıdaki linkteki bilgileri incelemenizi tavsiye ederim.

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1...B9&type=ozelge

Nerede
    Mersin
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle yanıtınız için teşekkürler. Otomobili 5 yıl içinde satmadığımızı ve bu süre sonunda dedemin vefat ettiğini düşünürsek. Annemin diğer 3 kardeşi vasiyetnameye itiraz edebilir mi? Dava açma hakkı var diye biliyorum. Saklı pay hakkına istinaden. Doğru mudur? Ve böyle birşey olması durumunda süreç nasıl oluyor?

- - - Updated - - -

Özetle ben bu aracı dedemin adına aldıktan sonra. Notere gidip vasiyetname düzenletebilir miyim?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dedeniz aracı size vasiyetname ile bırakabilir.
    Dedeniz öldüğünde Saklı payları nedeniyle dava açabilirler. Saklı pay normal miras payının yarısıdır. Mirasa sadece araçtan oluşuyor ise saklı paylarını alabilirler

Fakat mirasa konu başka bir mal var ise;örneğin bir ev. Bu durumda ev ve aracın değeri hesaplanır. Mirasçılara düşen pay saklı paylarından düşük çıkarsa o zaman araçtan saklı paylarını tamamlanıncaya kadar haklarını alabilirler.

Örnek araç 50 ve ev 100 tl olsun toplam 150 Tl
    150/4= 37,5/2= 18.75 Bir mirasçıya düşen saklı payı
    Ama evin değeri 100 Tl olduğundan 1/4 payı zaten 25 yapar ve bu miktarda saklı paydan zaten fazladır.

Miras sadece araçtan oluşacaksa; dedeniz sağlığında diğer mirasçılarla sadece araç ile bağlı kalmak kaydı ile mirastan feragat sözleşmesi yapar ise problem kalmaz.

Nerede
    Mersin
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Herkese Merhaba,

Bugün dedemin raporu çıktı ve ÖTV muafiyetinden yararlanarak araç alabiliyoruz. Aracı aldıktan sonra da bu araca istinaden kendime vasiyetname düzenleteceğim. Ancak biraz daha araştırdığımda karşıma aşağıdaki gibi durum çıktı :

Tarih 30/04/2010
    Sayı ÖTV-2/ 2010-3
    Kapsam
    ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ SİRKÜLERİ/12

Konusu : Malul ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulamasının Şartları ile İstisnadan Yararlanılan Araçların Satışında Vergi Uygulanması.
    Tarihi : 30.04.2010
    Sayısı : ÖTV-2/ 2010-3
    İlgili Olduğu Maddeler : ÖTV Kanunu madde: 7/2, 15/2-a.

Veraset Yoluyla Sadece İstisnadan Yararlanılan Aracın İntikal Etmesi

Muristen mirasçılara sadece bir aracın intikal etmiş olması, bundan başka mirasçılara intikal etmiş başka bir mal bulunmaması halinde, aracın miras hisselerinin tek bir mirasçıya devredilmesinin, devralan mirasçı açısından (kendi miras hissesine karşılık gelen kısmı hariç olmak üzere) "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Bu işlemin, bir ivaz karşılığında yapılmasının satım, ivazsız olarak yapılmasının ise bağış olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde satım veya bağış olarak gerçekleşen devir işleminde Kanunun 15 inci maddesinin 2 nci fıkrasının (a) bendi kapsamında ÖTV uygulanması gerekecektir. Ancak muristen mirasçılara intikal etmiş olan terekenin birden fazla mal veya haktan ibaret olması halinde, diğer mirasçıların lehine miras hakkından feragatini gösteren belgenin ibrazı şartıyla istisnadan yararlanılmış olan aracın lehine feragat edilen mirasçıya intikalinin, "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmesi mümkün bulunmaktadır. Bu durumda istisnadan yararlanılan aracın bu şekilde varise intikali ve murisin istisnadan yararlandığı tarihten itibaren 5 yıllık sürenin bitimine kadar varis adına kayıt ve tescilli kaldıktan sonra satışında da ÖTV uygulanmayacaktır.

Dedemin alınacak araç dışında başka bir mal varlığı bulunmamakta. Anladığım kadarıyla bu durumda aracın vasiyetname ile sadece bana bırakılması durumunda ÖTV ödemem gerekiyor. Maalesef hukuk dilinden çok anlamadığım için bu konuda sizden yardım rica ederim.
    Teşekkürler

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Miras sadece araba ve evden oluşmaz. Nakit para ziynetde mirastır. Dedeniz öldüğünde yastık altında 1000 tl gibi bir parası olsa sizde bundan feragat etseniz olmazmı. Yoksada yastığın altına 1000 tl koyuverin.

Nerede
    Mersin
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kafam almıyor. Son soru.
    1000TL koydum ve bu 1000-TL için feragatnameyi ben diğer mirasçılar lehine mi imzalicam? Yoksa diğer mirasçılar bu araç için mi feragatname imzalayacak?
    cidden kusura bakmayın.

Nerede
    Mersin
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar,

Hukuki terimlerden ve yasaların anlatımlarından hiçbişey anlamıyorum bu yüzden sizi rahatsız ediyorum cidden kusura bakmayın. Forum içerisinde paylaştığım sirkülerde şöyle yazıyor :

"Ancak muristen mirasçılara intikal etmiş olan terekenin birden fazla mal veya haktan ibaret olması halinde, diğer mirasçıların lehine miras hakkından feragatini gösteren belgenin ibrazı şartıyla istisnadan yararlanılmış olan aracın lehine feragat edilen mirasçıya intikalinin, "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmesi mümkün bulunmaktadır. Bu durumda istisnadan yararlanılan aracın bu şekilde varise intikali ve murisin istisnadan yararlandığı tarihten itibaren 5 yıllık sürenin bitimine kadar varis adına kayıt ve tescilli kaldıktan sonra satışında da ÖTV uygulanmayacaktır."

Ben bunu paylaştıktan sonra siz forum üzerinden bana dedenize 1000-TL yastık altı yapın ve bundan feragat edin demişsiniz. Bunda sıkıntı yok bunu yaparım ancak yukarıda ikileme düştüm. Cümlede sanki önce ben diğer miras kalan şeylerden feragat edersem ÖTV ödemem yazıyor. Cümlenin devamında ise diğer mirasçıların arabadan feragat etmeleri gerektiği yazıyor.

Ayrıca ben aracı aldıktan sonra noterde bu araca istinaden vasiyetname düzenleteceğim.

Durumu özetlemek gerekirse: (son kez gerçekten son kez)
    1-Rapor çıkacak ve ben aracı dedem adına alacağım
    2-Noterde iki şahitle bu araca istinaden vasiyetname düzenleteceğim
    3-Örneğin dedemin adına bankada hesap açıp 1000-TL (alt sınır bu mudur) yatıracam
    4-Dedemin 5 yıllık süre dolmasından önce vefat etmesi durumunda. Ben bankadaki para için feragat mı vereceğim? Yoksa diğer mirasçılar araç için mi feragat mı verecek (ama zaten araç bana miras bırakılmış olacak)

Lütfen yardımınızı rica ederim.
    Gerçekten kusuruma bakmayın, işin içinden çıkamadım.

Teşekkürler

Nerede
    erzincan
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konuyu tekrar hortlatıyorum, acaba nasıl bir yol izlediniz. Benim de aynı problemden kafam karışık. Aracın mirasa düşmemesi için ne yapmalı ?
    Alıntı captainkirk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar,

Hukuki terimlerden ve yasaların anlatımlarından hiçbişey anlamıyorum bu yüzden sizi rahatsız ediyorum cidden kusura bakmayın. Forum içerisinde paylaştığım sirkülerde şöyle yazıyor :

"Ancak muristen mirasçılara intikal etmiş olan terekenin birden fazla mal veya haktan ibaret olması halinde, diğer mirasçıların lehine miras hakkından feragatini gösteren belgenin ibrazı şartıyla istisnadan yararlanılmış olan aracın lehine feragat edilen mirasçıya intikalinin, "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmesi mümkün bulunmaktadır. Bu durumda istisnadan yararlanılan aracın bu şekilde varise intikali ve murisin istisnadan yararlandığı tarihten itibaren 5 yıllık sürenin bitimine kadar varis adına kayıt ve tescilli kaldıktan sonra satışında da ÖTV uygulanmayacaktır."

Ben bunu paylaştıktan sonra siz forum üzerinden bana dedenize 1000-TL yastık altı yapın ve bundan feragat edin demişsiniz. Bunda sıkıntı yok bunu yaparım ancak yukarıda ikileme düştüm. Cümlede sanki önce ben diğer miras kalan şeylerden feragat edersem ÖTV ödemem yazıyor. Cümlenin devamında ise diğer mirasçıların arabadan feragat etmeleri gerektiği yazıyor.

Ayrıca ben aracı aldıktan sonra noterde bu araca istinaden vasiyetname düzenleteceğim.

Durumu özetlemek gerekirse: (son kez gerçekten son kez)
    1-Rapor çıkacak ve ben aracı dedem adına alacağım
    2-Noterde iki şahitle bu araca istinaden vasiyetname düzenleteceğim
    3-Örneğin dedemin adına bankada hesap açıp 1000-TL (alt sınır bu mudur) yatıracam
    4-Dedemin 5 yıllık süre dolmasından önce vefat etmesi durumunda. Ben bankadaki para için feragat mı vereceğim? Yoksa diğer mirasçılar araç için mi feragat mı verecek (ama zaten araç bana miras bırakılmış olacak)

Lütfen yardımınızı rica ederim.
    Gerçekten kusuruma bakmayın, işin içinden çıkamadım.

Teşekkürler

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

engelli araç sahibi vefat ederse

özürlü aracın miras kalması

engelli araci vasiyet edilebilirmi

raporla alinan arabalarda kimler verase olabilir

engelli arac alinan kisi oldugunde

nasıl miras bırakılır

feragatname örneği

miraslı arbayi nasil kapatyırırız

engelli araci vasiyet

engelli araç vasiyetname

engelli vefati sonrasi engelli araç kime miras kalir

engelli araç miras vasiyet

özürlü raporuna göre alınan araç kimlere miras kalır

vasiyetname ile dedemden kalan aracı nasıl alabilirim

dedemde vasiyetname ile kalan aranayı nasıl alabilirim

engelli araci miras birakilirmi

vasiyetname yolu ile araba

engelli alinan araba vasiyet olur muözürlü raporuyla araç alımından sonra vefat durumunda ne olur 2014araç sahibi vefat ederseözürlü araç sahibi vefat edersemiras kalan ötv indirimli araç nasıl miras arac adina ruhsatengelli vefat edince ötv indirimimiras kalan aracın devri
Forum