Hukuki Net hukuk forumları adresi değişmiştir; Yeni Hukuk Forumları Hukuki.NET - Evlilik izni kullanmak
   
   Hukuk Forumları.
Üye Adı :
Şifreniz :
Şifreyi Anımsa


Üye Kayıt
  Anasayfa   Portal   Forumlar   Yönetim   SSS     Üye Kayıt
YENİ HUKUKİ NET : Hukuk Portalı  | Anasayfa  | Hukuk Forumları  | Hukukçu Blogları  | Aktif Konular  | Haberler  | Hukuk Ansiklopedisi  | Hukuk Arama  | Anketler  | Hukuk Siteleri  | Anketler  | Hukuk ilanları  | Dilekçeler ve Hukuk Programları  | Hukuk Terimleri

| Üye | Aktif Üyeler
Forum Kategorileri | Forum Arama | Programlar  |
Hukuk Arama Motoru | Site Ekle | Hukuk Güncel Haber | Mevzuat | Kanun | Khk. | Tüzük | Yönetmelik | İçtihat | Yarışma | Ne Yeni ? | Dizin 
 Tüm Forumlar
 Hukuki Forumlar
 İş Hukuku - Sosyal Sigorta Hukuku
  Evlilik izni kullanmak
   Bu Foruma Tüm Üyeler YENİ KONU Ekleyebilir.
   Bu Foruma Tüm Üyeler YANIT Ekleyebilir.
Sonraki Sayfa
Yazar Konu
Sayfa: / 2

kalemde



 Eklenme - 01/10/2005 :  15:24:56  Profili Göster  kalemde adlı üyenin Web Sitesi  kalemde adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
merhaba,

evlilik izni 3 gün.bu izni kullanmak için işyerine belirli bir süre önceden haber vermek gerekir mi ? İşverenin evlilik iznini kabul etmeme gibi bir tutumu olabilir mi?
teşekkürler
 İleti: 6  ~  Kayıt Tarihi: 23/06/2005  ~  Son Ziyareti: 26/04/2006 Uygunsuz ileti bildir 

Av.Abbas Bilgili



 1   Eklenme - 01/10/2005 :  18:06:32  Profili Göster  Av.Abbas Bilgili adlı üyenin Web Sitesi  Av.Abbas Bilgili adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
İş Yasası'nın 46. maddesine göre, evlenen işçiye 3 güne kadar izin verilmesi gerekir ve bu izin süresince işçi çalışmış gibi işlem yapılması gerekir. Yasada iznin ne zaman ve ne şekilde kullanılacağı belitilmememkle birlikte, bunun evlilik töreni (düğün) zamanı kullanılması ve düğünden bir kaç gün önce de işverene bildirilerek izin talebinde bulunalması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin, izin isterken izin dilekçesine düğün davatiyesi eklenebilir. Düğün yaptıktan çok sonra bu izini istemenin yasanın amacına uygun düşmeyeceği kanısındayım. Evlilik öncesi yapacağınız izin talebine işverenin hayır deme hakkı olmadığı kanısındayım. Selamlar. Av. Abbas Bilgili
 İleti: 992  ~  Kayıt Tarihi: 23/04/2005  ~  Son Ziyareti: 15/07/2009 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

arzu41



 2   Eklenme - 18/09/2006 :  12:44:34  Profili Göster  arzu41 adlı üyenin Web Sitesi  arzu41 adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
İş yerimizin personel departmanı yeni yapılaşma içinde olmasından dolayı eksikliklerimiz oluşmaktadır. İş Kanunu yeterli düzeyde bilmediğim için sizlerden yardım istemekteyim.
Özellikle senelik izin, ücretsiz izin, ücretli izin, evlilik izini v.b. konularda yapılması gerekenleri ve bunlarla ilgili matbu formların nasıl olması gerektiği konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Göstermiş olduğunuz ilgiye şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla.
  1  ~  Kayıt Tarihi: 29/08/2006  ~  Son Ziyareti: 07/11/2006 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

Av.Abbas Bilgili



 3   Eklenme - 18/09/2006 :  17:40:00  Profili Göster  Av.Abbas Bilgili adlı üyenin Web Sitesi  Av.Abbas Bilgili adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Sayın arzu41;
Senelik izin, ücretli ve ücretsiz izin, evlilik izni gibi hususlarla ilgili yasanın tanımladığı standart bir form (matbu belge) yoktur. Bazı işyerleri konuya uygun formları kendileri üretip kullanmaktadır. Bu konuda yasal bir zorunluluk da yoktur.

Ancak uygulamada uyulması gereken bazı hususları hatırlatmakta yara var.

Örneğin, senelik izin için işyerlerinde "senelik izin defteri" veya eşdeğer bir belge kullanılmalı ve izin kullanan işçinin hangi dönemin iznini kullandığı, izne ayrılış ve bititş tarihi, işçinin imzası bulunmalıdır. Aksi taktirde işçi işten ayrıldıktan sonra izinleri kullanmadığını iddia edip dava açabilir.

Ücretsiz izin uygulamasında da işçinin yazılı onayının alınması gerekir.

Selamlar.
 İleti: 992  ~  Kayıt Tarihi: 23/04/2005  ~  Son Ziyareti: 15/07/2009 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

Av.Onur Tunga



 4   Eklenme - 18/09/2006 :  22:42:46  Profili Göster  Av.Onur Tunga adlı üyenin Web Sitesi  Av.Onur Tunga adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle

İşçi düğün davetiyesini de eklemek suretiyle evlilik izni talebinde bulundu ama işveren bu talebi reddetti. Bunun üzerine işçi evlenmekten vazgeçmedi ve izin talebinde bulunduğu o üç gün işe gelmedi. Bu işveren açısından haklı nedenle fesih gerekçesi olabilir mi?

Selamlar.
 İleti: 237  ~  Kayıt Tarihi: 30/06/2006  ~  Son Ziyareti: 22/11/2007 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

HRMGR



 5   Eklenme - 19/09/2006 :  22:27:46  Profili Göster  HRMGR adlı üyenin Web Sitesi  HRMGR adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Bu durum işverene fesih hakkı vermez.

Zira evlenmelerde 3 günlük izin her ne kadar Kanun'da ayrıca düzenlenmemiş ve İş Kanunu 46. maddesi altında hafta tatiline hak kazandıran çalışılmış gibi sayılan günlerden sayılmış ise de, bu maddenin b fıkrasında yer alan "gereken" lafzı bu iznin verilmesini eğer şartları oluşmuşsa zorunlu kılmaktadır. Borçlar Kanunu 328. maddesi de bu duruma cevaz vermektedir. Sonuç olarak bu izinleri işverenin vermeme gibi bir lüksü bulunmamaktadır.

Selamlar,
 İleti: 1134  ~  Kayıt Tarihi: 16/06/2006  ~  Son Ziyareti: 14/01/2007 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git
Sayfa: / 2 Konu  
Sonraki Sayfa

Hızlı Geçiş:
 Image Forums Snitz Forums 2000

Avukat hukuk mevzuat kanun içtihat

Avukatlar hukuk mevzuat yasa law legal
Hukuki Net


Wiki Blog Legal News directory Turkish Law in English Mevzuat Hukuk Arama Motoru


© Hukuki NET - Ulusal ve uluslararası Hukuk Sitesi olma özelliğiyle gerek avukat gerek diğer hukukçu arkadaş ve gerekse vatandaşlara ev sahipliği yapan, eğitim ve bilimsel alışveriş yapma amaçlı özel bir " Hukuk Rehberi " dir. İçeriğinde hukuk dallarına göre kategorize edilmiş mevzuat, makale, kanun, hukuk forum, hukuk sözlüğü, hukuk programları ve hukuk siteleri dizini bulunan bir hukuk bilgi bankası sistemidir.
© Hukuki Net internette ve Türk hukukunda bir marka olmakla birlikte ticaret veya iş amaçlı bir site olmayıp, herhangi bir ticari kurum, kuruluş, bilgisayar programı firması vb. tarafından desteklenmemekte, finans kaynağı reklam ve ekseriyetle site yönetimi olan, ücretsiz ve açık kaynak nitelikli bir hukuk sitesidir. Bununla birlikte Sitenin tüm hakları saklı olup, telif hakkı içeren içeriği izinsiz yayınlanamaz, kopyalanamaz.
© Siteden yararlanmakla kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılmaktasınız. © Hukuki NET - Turkish Legal NetWork and Law Resources .

Hukuki NET Managed Dedicated Server Hizmetleri Netdirekt Hosting tarafından karşılanmaktadır.