Hukuki Net hukuk forumları adresi değişmiştir; Yeni Hukuk Forumları Hukuki.NET - resmi nikah hakkında
   
   Hukuk Forumları.
Üye Adı :
Şifreniz :
Şifreyi Anımsa


Üye Kayıt
  Anasayfa   Portal   Forumlar   Yönetim   SSS     Üye Kayıt
YENİ HUKUKİ NET : Hukuk Portalı  | Anasayfa  | Hukuk Forumları  | Hukukçu Blogları  | Aktif Konular  | Haberler  | Hukuk Ansiklopedisi  | Hukuk Arama  | Anketler  | Hukuk Siteleri  | Anketler  | Hukuk ilanları  | Dilekçeler ve Hukuk Programları  | Hukuk Terimleri

| Üye | Aktif Üyeler
Forum Kategorileri | Forum Arama | Programlar  |
Hukuk Arama Motoru | Site Ekle | Hukuk Güncel Haber | Mevzuat | Kanun | Khk. | Tüzük | Yönetmelik | İçtihat | Yarışma | Ne Yeni ? | Dizin 
 Tüm Forumlar
 Hukuki Forumlar
 Aile Hukuku - Miras Hukuku - Medeni Hukuk
  resmi nikah hakkında
   Bu Foruma Tüm Üyeler YENİ KONU Ekleyebilir.
   Bu Foruma Tüm Üyeler YANIT Ekleyebilir.
Yazar Konu  

tahin



 Eklenme - 08/03/2004 :  11:26:00  Profili Göster  tahin adlı üyenin Web Sitesi  tahin adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
nişanlıyım. nişanlım 16 yaşını bitirdi. 17 yaşını 7 ay sonra dolduracak. bu şartlar altında resmi nikahımı en kısa zamanda nasıl yapabilirim. cevabını göndereceklere şimdiden teşekkür ederim...




teşekkürler...
  1  ~  Kayıt Tarihi: 08/03/2004  ~  Son Ziyareti: 09/03/2004 Uygunsuz ileti bildir 

inci



 1   Eklenme - 22/03/2004 :  21:51:06  Profili Göster  inci adlı üyenin Web Sitesi  inci adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
siz kaç yaşındasınız? kadın veya erkek 17 yaşını doldurmadıkça evlenemez.Ancak veli veya vasinin izniyle evlenemeniz mümkün.

 İleti: 11  ~  Kayıt Tarihi: 17/11/2003  ~  Son Ziyareti: 16/02/2006 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

K.V.



 2   Eklenme - 22/03/2004 :  22:28:49  Profili Göster  K.V. adlı üyenin Web Sitesi  K.V. adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Sayın inci'nin söylediğine katılmakla beraber konuyu biraz daha açmak gerekirse;
Medeni Kanunu'muzun 124. maddesini şöyle:
"Erkek veya kadın onyedi yaşını doldurmadıkça evlenemez.
Ancak, hâkim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir."

Birinci fıkradan kolayca anlıyoruzki olağan evlenme yaşı hem kadın hem de erkek için 17 yaşın doldurulmasıdır.Kural olarak 17 yaşını doldurmayan kadın ve erkek evlenemez.
İkinci fıkra ise bu kurala istisna getiriyor.Nedir bu istisna?
"Olağanüstü durumlarda ve pek önemli sebeple 16 yaşını doldurmuş olanlar ANCAK HAKİM kararıyla evlenebilirler.
Burada hemen olağanüstü durum ve pek önemli sebep kavramını bir örnekle açıklayalım.Örnek:"kadın ve erkek cinsel İlişkiye girer.Kadın hamile kalır...." Bu durumda dahi yani olağan üstü durum ve pek önemli sebebin varlığında dahi hakim illaki kadın ve erkeğin evlenmesine izin vermek zorunda değildir.Gerek olağanüstü durumun ve pek önemli sebebin belirlenmesinde gerekse evlenme kararının verilmesinde hakimin takdir yetkisi mevcuttur.Hakim takdirini serbestçe kullanır.Lakin hakim verdiği kararı gerekçelendirmek zorundadır.

Burda belirtmemiz gereken bir husus:
adın ve erkek 16 yaşını doldurmamışsa hiçbir surette evlenemezler.

İkinci fıkrayı da açıkladıktan sonra değinilmesi gereken bir konuda şudur:
Farzedelim Kadın ve erkek 17 yaşını doldurmuş durumda lakin 18 yaşını doldurmamış durumdalar.Bu durumda da MK. m. 126 hükmü gereğince ("MK. m. 126:Küçük, yasal temsilcisinin izni olmadıkça evlenemez.") ana-babanın veya diğer yasal temsilcilerin (vesayet makamı gibi) izni olmadan evlenilemez.Yasal temsilci hiçbir neden yokken evlenmeye karşı çıkıyorsa bu durumda da mahkemeye başvurup evlenmek için gerekli izin alabilir.Tabi bu durumda yasal temcilcinin izin verip vermemesi bişey değiştirmez.

Özetlemek Gerekirse;
-16 yaşını doldurmayanlar hiçbir surette evlenemez.
-16 yaşını doldurup 17 yaşını doldurmayanlar, olağanüstü durumlarda ve pek önemli sebeple olmak kaydıyla ve hakim izniyle evlenebilirler.
-17 yaşını doldurup 18 yaşını doldurmayanlar, yasal temcilcilerinin(normal şartlarda anne-baba) izni ile eğerki izin verilmiyorsa hakim kararıyla evlenebilirler.
18 yaşını dolduranlar herhangi bir koşul olmadan evlenebilirler.

Şimdi muhtemelen siz 18 yaşından büyüksünüz yoksa belirtirdiniz.Sizin için bir problem yok.Nişanlınız;
Ya -olağanüstü durum ve pek önemli bir sebep varlığıyla" mahkemeye başvuracak ve öyle izin alacak,
Ya da 17 yaşını doldurmayı bekleyecek doldurduğunda da yasal temsilcilerinin izniyle evlenecek.
En mantıklısı 17 yaşını doldurmasını beklemesi çünkü zaten mahkemeye başvurup mahkeme sonuçlanana kadar 17 yaşını doldurur hatta 18 yaşını bile doldurabilir:) ve bu hususta mahkeme ve avukat masraflarıda düğününüze saklamış olursunuz.

Sanırım biraz daha açıklayıcı ve geniş bir bilgi oldu.
İyi Günler
 İleti: 1105  ~  Kayıt Tarihi: 15/03/2003  ~  Son Ziyareti: 14/04/2008 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

betus



 3   Eklenme - 27/01/2006 :  18:57:48  Profili Göster  betus adlı üyenin Web Sitesi  betus adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
Merbahalar ben şuan 17 yaşındayım mayısta 18 yaşıma gircem resmi olarak erkek arkadaşımla nikah kıymak istiyoruz doğum günümden 1 hafta sonra nikah kıyabilir miyiz yoksa belli bir sürenin geçmesimi lazım ailenin haberinin olmaması lazım cevaplarınızı bekliyoruz[?]
  1  ~  Kayıt Tarihi: 27/01/2006  ~  Son Ziyareti: 30/01/2006 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git

Av.Dilek Kuzulu Yüksel



 4   Eklenme - 27/01/2006 :  20:41:15  Profili Göster  Av.Dilek Kuzulu Yüksel adlı üyenin Web Sitesi  Av.Dilek Kuzulu Yüksel adlı üyeyi arkadaş Listesine Ekle
17 yaşında olduğunuz için ancak yasal temsilcinizin izni ile ya da mahkeme kararıyla evlenibilirsiniz.

Ailenizden habersiz evlenmeyi düşündüğünüze göre şu durumda 18 yaşınızı doldurmayı beklemenizi tavsiye ederim. Zira Sayın Kaan Varlıakman'ın belirttiği gibi dava sonuçlanıncaya kadar siz çoktan 18 yaşınızı doldurmuş olursunuz.

18 yaşının doldurduktan sonra ertesi gün dahi nikah başvurusu yapabilirsiniz, belli bir süre beklemeniz gerekmez.

Saygılar.
 İleti: 2918  ~  Kayıt Tarihi: 19/04/2005  ~  Son Ziyareti: 29/11/2007 Uygunsuz ileti bildir  Sayfanın En Üstüne Git
  Konu  

Hızlı Geçiş:
 Image Forums Snitz Forums 2000

Avukat hukuk mevzuat kanun içtihat

Avukatlar hukuk mevzuat yasa law legal
Hukuki Net


Wiki Blog Legal News directory Turkish Law in English Mevzuat Hukuk Arama Motoru


© Hukuki NET - Ulusal ve uluslararası Hukuk Sitesi olma özelliğiyle gerek avukat gerek diğer hukukçu arkadaş ve gerekse vatandaşlara ev sahipliği yapan, eğitim ve bilimsel alışveriş yapma amaçlı özel bir " Hukuk Rehberi " dir. İçeriğinde hukuk dallarına göre kategorize edilmiş mevzuat, makale, kanun, hukuk forum, hukuk sözlüğü, hukuk programları ve hukuk siteleri dizini bulunan bir hukuk bilgi bankası sistemidir.
© Hukuki Net internette ve Türk hukukunda bir marka olmakla birlikte ticaret veya iş amaçlı bir site olmayıp, herhangi bir ticari kurum, kuruluş, bilgisayar programı firması vb. tarafından desteklenmemekte, finans kaynağı reklam ve ekseriyetle site yönetimi olan, ücretsiz ve açık kaynak nitelikli bir hukuk sitesidir. Bununla birlikte Sitenin tüm hakları saklı olup, telif hakkı içeren içeriği izinsiz yayınlanamaz, kopyalanamaz.
© Siteden yararlanmakla kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılmaktasınız. © Hukuki NET - Turkish Legal NetWork and Law Resources .

Hukuki NET Managed Dedicated Server Hizmetleri Netdirekt Hosting tarafından karşılanmaktadır.