Merhabalar,

Yaklaşık 12 gün önce isimtescil net firması üzerinden jenerik bir alan adı tescil ettirdim. Tescil ettirdiğim tarihde fiyatı 8.00 $ idi. Bir kaç dakika sonra alanadımın panelimde olmadığını fark ederek, müşteri hizmetlerini aradım ve konu ile ilgili olarak tescil kuyruğunda olduğunu sabaha kadar tescil edileceğini ilettiler, ben de tamam diyerek telefonu kapattım.

Olay tarihinden 3 gün sonra tarafıma bir e-posta göndermişler ve satın aldığım alanadımın aslında premium kategorisine girdiğini ve gerçek fiyatının 7.000 $ olduğunu belirttiler. Ancak şahsıma ait kredi kartım ile ödeme yaptığım esnada fiyatı o kadar değildi, tahminime göre bunun premium olduğunu fark edip, düzeltme yoluna gittiler (emin değilim).

Bu süre zarfında, bir telekom firması ile 50.000 $ lık bir (sms, sesli mesaj) yazılımı ve alanadı kiralama sözleşmesi imzaladım ve elden 5.000 tl kapora mahiyetli ödeme aldım. Sözleşmede belirtilen alan adı da tescil ettirdiğim alanadıdır. Firma ile her ne kadar diyaloğum olsa da, ticari bağlamda aramızda bir sözleşme var ve stresten ötürü yazılımı da yetiştiremeyeceğim, alan adını kiralayamayacağım için de problemler yaşıyorum. Sözleşmemizde yer alan proje fesih bedeli ise, proje bedelinin %30'u kadardır.

Durumu anlatan ve çok açıklayıcı e-postaları isimtescil firmasına gönderdim ve yöneticileri ile görüştüm. Hatayı kabul ediyorlar hem yazılı, hem de sözlü olarak. Ancak mağduriyetimi gidermeyi hiç bir şekilde kabul etmiyorlar.

Durumun özeti şudur ki; 8 $ karşılığında tescil ettirmek için kredi kartımdan ödeme yaptım, otomasyon sistemlerinde hata olduğunu asıl bedeli bu değildir diyerek tarafımdan 7.000 $ daha ödeme istendi. Ben de bunu size ödemem, benim tescil ettirdiğim fiyat budur dediğimde, yapabileceğimiz bir şey yok o zaman diyerek kestirip attırdılar konuyu. Diğer firma ise bana baskı yapıyor bu alanadını istiyoruz diyerek.

Sorularım ise;
1-) Alan adının tarafıma geri iadesi için ne yapmam gerekiyor?
2-) Alan adını alamadığım için fesih bedelini karşı firma benden talep ettiğinde, ben de isimtescil firmasından talep edebilir miyim? (Yasal yollar ile)
3-) Mağdur olmamam için ivedi şekilde nasıl bir yol izlemem gerek?

Siz değerli hukukçular ve üyelerimizden bu konu hakkında izleyebileceğim yol, görüş ve önerilerinizi rica ediyorum.

Not: Forumda yasak mıdır bilmiyorum ancak, konuya hakim olan hukukçu arkadaşlardan da iletişim bilgisini rica ediyorum.

İyi forumlar dilerim.