+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Kendi tapulu arsamda hisse çıktı

Kendi tapulu arsamda hisse çıktı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    ankara
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Kendi tapulu arsamda hisse çıktı

Merhabalar.Öncelikle konuyu yanlış bir bölüme açtıysam çok özür diliyorum.Ben daha yeni üye oldum ve sitenin tam olarak ne olduğunu çözemeden bulduğum yere konuyu yazdım sanırım.Kusura bakmayın fakat acil bir cevap gerekiyor çünkü büyük ölçüde hakkım yenilmiş ve ben bunu kaldıramıyorum yardımcı olabilecek birisi vardır belki diye sizlere danışayım dedim.Babam yaklaşık 15-16 sene önce babamın amcasının oğlundan bir arsa satın almış 321 metrekarelik bir arsa alıyorum diye almış fakat cahillik işte tapuya falan bakmamış nasıl olsa akrabamız bir terslik olmaz diye düşünmüş.Ben bu hatayı çok önceden de farketmiştim fakat o zamanlar çok küçük olduğum için babam benim söylediklerimi dikkate almamıştı tapunun sağ üst köşesinde 321 metrekare yazıyor fakat aşağıdaki açıklamada 224/321 gibi şu an sayıları tam olarak hatırlamıyorum ama böyle bir şey yazıyor hisse alınmıştır yazıyor.Ben de bunu 321 in 224 metrekaresi alınmış heralde diye düşündüm ve araştırdım sorduk birkaç yere ve gerçekten de öyle çıktı.Babam amcaoğluna yaklaışk 15 sene önce çok yüklü bir miktar para ödemiş burayı 321 metrekare diye almış fakat bu arsada dediğim gibi hisse varmış yaklaşık 97 metrekarelik bir alan bizim alt komşumuzunmuş alt komşumuzun da bundan haberi yok.O akrabamızla görüştük burayı senden 321 metrekare diye aldık arsanın neredeyse 3 te 1 i başkasının falan dedik adam benim yapabileceğim bir şey yok ben de bilmiyordum dedi işin içinden çıktı.Bu çok saçma o 97 metrekare yer için alt komşumuza dava açıp tekrar o arsanın parasını ödememiz mi gerekiyor ? Lütfen birisi yardımcı olsun alt komşumuza mı dava açmamız lazım akrabamıza mı ? Sizce dava ile bu iş sonuçlanır mı ? Konuyu anlatamamış olabilirim şu an gerçekten çok sinirli ve üzgünüm yıllardır bu arsaya ev yaptık uğraştık tüm paramızı buraya yatırdık göz göre göre arsamız elimizden gidiyor konuyu anlayamayan birisi varsa belirtsin yeniden ayrıntılı yazarım fakat lütfen birisi bize yardımcı olsun yol göstersin.Sizce ne yapmalıyız ?

Hukuki NET Güncel Haber

Kendi tapulu arsamda hisse çıktı konulu yargıtay kararı ara
    Kendi tapulu arsamda hisse çıktı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kendİ tapulu arsamda hİsse Çikti

Muhtemelen o tarihte şuyulandırma (18.madde uygulaması) yapılmıştır.
    Yani "tarla" olan arazi, "arsa" vasfına geçirilmiştir.
    Bu aşamada arsanın %35 kadarı yol olarak ayrılır.
    Yani 100 metrekare bir arsanız varsa, bunun 35 metrekaresi yol için ayrılır ve size 65 m2 kalır.
    Ancak pratikte arsayı tam 65 m2 olarak ayırmak mümkün olmaz.
    tahmin üzere bir senaryo üretelim:
    Sizde de 321 m2 tarla varmış, 40 küsür m2 si yola gitmiş ve 224 m2 arsa kalmış.
    Ama sizin çevirdiğiniz yer ve imar planına göre şartları sağlandığında arsanın 321 m2 olması gerekmiş.
    ama sizin hakkınız 224 olduğundan kalan kısmı ya komşunuzun ya belediyenin hissesi olur.
    Şu anda yapmanız gereken, kalan hisseyi komşunuzdan satın almak.
    Amcaoğlunuzla aranızdaki sorun ise bunun dışında bir şey.

Nerede
    ankara
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Muhtemelen o tarihte şuyulandırma (18.madde uygulaması) yapılmıştır.
    Yani "tarla" olan arazi, "arsa" vasfına geçirilmiştir.
    Bu aşamada arsanın %35 kadarı yol olarak ayrılır.
    Yani 100 metrekare bir arsanız varsa, bunun 35 metrekaresi yol için ayrılır ve size 65 m2 kalır.
    Ancak pratikte arsayı tam 65 m2 olarak ayırmak mümkün olmaz.
    tahmin üzere bir senaryo üretelim:
    Sizde de 321 m2 tarla varmış, 40 küsür m2 si yola gitmiş ve 224 m2 arsa kalmış.
    Ama sizin çevirdiğiniz yer ve imar planına göre şartları sağlandığında arsanın 321 m2 olması gerekmiş.
    ama sizin hakkınız 224 olduğundan kalan kısmı ya komşunuzun ya belediyenin hissesi olur.
    Şu anda yapmanız gereken, kalan hisseyi komşunuzdan satın almak.
    Amcaoğlunuzla aranızdaki sorun ise bunun dışında bir şey.
    Cevabınız için teşekkürler sanırım anladım.Fakat şöyle bir şey var bu arsayı babam alırken 321 metrekare olarak almış yani parasını ben 321 metrekare arsa alıyorum diye ödemiş cahillik olduğu için de tapuya bakmamış baksa da anlamamıştır zaten.Yani bu durumda bu arsayı bize satan babamın amcaoğlu suçlu değil mi ? o 97 metrekarelik arsayı biz zaten zamanında 321 metrekarenin içinde diye para vererek amcaoğlundan satın almışız şimdi para verip satın aldığımız arsayı yeniden para vererek tekrar mı satın alcaz ? bu durumda suçlu olan akrabamız değil mi ?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Acaba kendisi biliyor muydu durumu?
    Bence o da farkında değildi.
    Ben olsam amcaoğluna gider, durumu anlatır, bunu sen ödemelisin derdim. Olmadı ortak öderdim.
    Hukuksal açıdan yapılabilecek elle tutulur bir şey çıkacağı kanaatinde değilim.

Nerede
    ankara
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Acaba kendisi biliyor muydu durumu?
    Bence o da farkında değildi.
    Ben olsam amcaoğluna gider, durumu anlatır, bunu sen ödemelisin derdim. Olmadı ortak öderdim.
    Hukuksal açıdan yapılabilecek elle tutulur bir şey çıkacağı kanaatinde değilim.
    Ben de bilmiyorum diyor zaten kendisi ama ben inanmıyorum.Tamam babamlar cahillik etmiş tapudan falan anlamamışlar ama o akrabamız üniversite mezunu falan yani eğitim görmüş kişiler insan sattığı arsayı bilmez mi o yüzden ben inanmıyorum bilmediğine.Dİyelimki bilmiyor bu durumda yine ben mağdur oluyorum benim yerimde olsanız aldığınız arsaya tekrar para verip alır mısınız ? Ben şimdi kabul mu etmeliyim bu durumu ?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.775
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kabul edip etmemekte, yada amcanızın ogluna inanıp inanmakata elbette serbestsiniz. Satın alınan arsanın tapusunda, satın alındıgı tarihte yazıyormuş zaten dediğinize göre 224/321 şeklinde. Yani ödenen paranın ne için, ne kadarlık bir arsa payı için ödendiği açıkça belliymiş satış tarihinde.
    Resmi evraklar üzerinde yazanlara bakıldıgında , ortada bir suçlu yok, kusurlu var. Babanız,
    ne aldığına , parayı ne için ödediğine bakmadan -kontrol etmeden satın almış ve parasını ödemiş.
    Görünen , arsanın amcanızın oğluna ait olan kısmının tamamını almak için bir bedel ödenmiş ve o bedel karşılığında amcanızın oğluna ait olan kısmın da tamamı satın alınmış. Suç-kandırma bunun neresinde?

Diğer yandan, satın alma amacıyla açabileğiniz dava izaleyi şuyu davasıdır. Yani ortaklıgı bitirme davası. Dava sonucu arsa açık arttırma ile satışa çıkar. En yüksek rakamı ödeyen de satın alır.
    Aynı davayı , payı az olsa da diğer komşunuzun da açma hakkı vardır. Yani üzerinde sizin eviniz var , yıllardır yaşıyorsunuz diye bir satın alma önceliğiniz de yok. Komşunuz daha yüksek bedel teklifinde bulunursa o alır, sizin payınıza düşen kısmın bedelini öder. Yada o gün arttırmaya katılan herhangi biri daha yüksek bedeli teklif ederse, o alır, hem size hem komşunuza hisseleri oranında değerlerini öder.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı muzaffer 8 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar.Öncelikle konuyu yanlış bir bölüme açtıysam çok özür diliyorum.Ben daha yeni üye oldum ve sitenin tam olarak ne olduğunu çözemeden bulduğum yere konuyu yazdım sanırım.Kusura bakmayın fakat acil bir cevap gerekiyor çünkü büyük ölçüde hakkım yenilmiş ve ben bunu kaldıramıyorum yardımcı olabilecek birisi vardır belki diye sizlere danışayım dedim.Babam yaklaşık 15-16 sene önce babamın amcasının oğlundan bir arsa satın almış 321 metrekarelik bir arsa alıyorum diye almış fakat cahillik işte tapuya falan bakmamış nasıl olsa akrabamız bir terslik olmaz diye düşünmüş.Ben bu hatayı çok önceden de farketmiştim fakat o zamanlar çok küçük olduğum için babam benim söylediklerimi dikkate almamıştı tapunun sağ üst köşesinde 321 metrekare yazıyor fakat aşağıdaki açıklamada 224/321 gibi şu an sayıları tam olarak hatırlamıyorum ama böyle bir şey yazıyor hisse alınmıştır yazıyor.Ben de bunu 321 in 224 metrekaresi alınmış heralde diye düşündüm ve araştırdım sorduk birkaç yere ve gerçekten de öyle çıktı.Babam amcaoğluna yaklaışk 15 sene önce çok yüklü bir miktar para ödemiş burayı 321 metrekare diye almış fakat bu arsada dediğim gibi hisse varmış yaklaşık 97 metrekarelik bir alan bizim alt komşumuzunmuş alt komşumuzun da bundan haberi yok.O akrabamızla görüştük burayı senden 321 metrekare diye aldık arsanın neredeyse 3 te 1 i başkasının falan dedik adam benim yapabileceğim bir şey yok ben de bilmiyordum dedi işin içinden çıktı.Bu çok saçma o 97 metrekare yer için alt komşumuza dava açıp tekrar o arsanın parasını ödememiz mi gerekiyor ? Lütfen birisi yardımcı olsun alt komşumuza mı dava açmamız lazım akrabamıza mı ? Sizce dava ile bu iş sonuçlanır mı ? Konuyu anlatamamış olabilirim şu an gerçekten çok sinirli ve üzgünüm yıllardır bu arsaya ev yaptık uğraştık tüm paramızı buraya yatırdık göz göre göre arsamız elimizden gidiyor konuyu anlayamayan birisi varsa belirtsin yeniden ayrıntılı yazarım fakat lütfen birisi bize yardımcı olsun yol göstersin.Sizce ne yapmalıyız ?
    Muzaffer bey
    size bir ata sözünü hatırlatmama müsaade ediniz, açmazsan gözünü açarlar gözünü deyimi günümüzde dahi çok oluyor.
    Bu gün yapılabilecek olanı en ayrıntılı bir şekilde, sayın Erdoğan Kırcalı bey izah etmiş, benim ilave edebileceğim iki tavsiyem olabilir, 1. Kadastro tesbiti 2. arsada hakkıolanla anlaşın derim. Müteahhitzede Mustafa tatlıcı.

Nerede
    ankara
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kabul edip etmemekte, yada amcanızın ogluna inanıp inanmakata elbette serbestsiniz. Satın alınan arsanın tapusunda, satın alındıgı tarihte yazıyormuş zaten dediğinize göre 224/321 şeklinde. Yani ödenen paranın ne için, ne kadarlık bir arsa payı için ödendiği açıkça belliymiş satış tarihinde.
    Resmi evraklar üzerinde yazanlara bakıldıgında , ortada bir suçlu yok, kusurlu var. Babanız,
    ne aldığına , parayı ne için ödediğine bakmadan -kontrol etmeden satın almış ve parasını ödemiş.
    Görünen , arsanın amcanızın oğluna ait olan kısmının tamamını almak için bir bedel ödenmiş ve o bedel karşılığında amcanızın oğluna ait olan kısmın da tamamı satın alınmış. Suç-kandırma bunun neresinde?

Diğer yandan, satın alma amacıyla açabileğiniz dava izaleyi şuyu davasıdır. Yani ortaklıgı bitirme davası. Dava sonucu arsa açık arttırma ile satışa çıkar. En yüksek rakamı ödeyen de satın alır.
    Aynı davayı , payı az olsa da diğer komşunuzun da açma hakkı vardır. Yani üzerinde sizin eviniz var , yıllardır yaşıyorsunuz diye bir satın alma önceliğiniz de yok. Komşunuz daha yüksek bedel teklifinde bulunursa o alır, sizin payınıza düşen kısmın bedelini öder. Yada o gün arttırmaya katılan herhangi biri daha yüksek bedeli teklif ederse, o alır, hem size hem komşunuza hisseleri oranında değerlerini öder.
    cevabınız için teşekkürler de bazı şeyler hala anlaşılmamış sanırım.suç kandırma bunun neresinde demişsiniz de babam kardeşi gibi gördüğü insana güvenmiş 321 metrekarelik bir arsanın tamamını satın alıyorum diye para vermiş fakat satın aldıktan sonra öğrenilmiş arsada hisse olduğu.neyse sanırım bu 18.maddeyle alakalı bir durummuş onu da hallettik.akrabamızdan para alıp o parayla o hisseyi de satın alacağız.cevaplarınız için teşekkürler.

- - - Updated - - -

mustafa bey bu konuyu buraya dalga geçin diye yazmadım benim gözüm açık zaten 20 sene önce babam kandırılmış yani benim gözümün açıklığıyla bir alakası yok ben öyle ayrıntıya dikkat etmeyen birisi olsam zaten farkedilmezdi bu olay.neyse olay tatlıya bağlandı akrabamızdan yaklaşık 200 bin lira alıp arsayı diğer hissedardan satın alacağız cevabınız için teşekkürler.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

arsamda belediye hissesi var

https:www.hukuki.netshowthread.php102490-Kendi-tapulu-arsamda-hisse-cikti

arsada belediye hissesitapuda belediye hissesitapulu arsamda belediye hissesi varbelediyeler arsadan hisse payı alıyor muarsamda icra var ne yapabilirimbizim tapulu evimiz yeni imar degisikligiyle baskasinin hissesi ciktiarsamda hazine varkendi evimizde baskasinin hissesi varimar plani ile evimizde yeni ortaklar cikyibelediyeden arsamdaki hissesini almak istiyorumkendi tapumda hisse ciktiarsamda belediye yolu varimarli arsam baskadinin adina cikiyorbenim tapumda baskasini 7 metre arsasi varpara verip tapulu arsa aldin yillar sonra senin tapulu arsnin bir miktari baskasinin adina yaziliyor boyle sey olurmubizim tapulu evimiz yeni imar degisikligiyle baskasinin hisesi ciktitapulu arsada baskasinin hissesi varsabir arsada maliyenin hissesiTapulu evimde belediye hissesi arsamda belediye hissesi vakendi arsamda belediye hissesi varbelediyeden arsadaki hissesini almak istiyorumhazine hissesi ortaklik bitirme
Forum