+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Yanlış imza hakkında soru ve yorumlarınız?

Yanlış imza hakkında soru  ve yorumlarınız? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    53
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Yanlış imza hakkında soru ve yorumlarınız?

merhabalar öncelikle site yönetimi ve üyelerini saygıyla selamlıyorum.

ben 2 ayrı futbol-spor sitesinde adminlik yapan birisi olarak sitenizdeki düzeni beğendiğimi belirtmek isterim.

hukuk alanıma girmediğinden , bu tarz sorun ve tedirginliklerde çaresi kalıyorum o yüzden aklıma günlerdir takılan bir hususta danışma ihtiyacı hissettim. Ayrıca soracağım sorular içersinde kendi durumumum dışında genel bilgi almak istediğim konularda mevcut.

ben izmirdeki dairemi erken boşalttığım için emlakçıya anahtar teslim ederken benden evin anahtarlarını kendi isteğimle verdiğime dair bir yazı istedi . bende tedbirli davrandığımı düşünerekten aşşağıdaki örenkte olduğu gibi A4 bir kağıda "kiracısı olduğum.........kendi rızamla anahtarını teslim ediyorum" ad-soyad altına imza şeklinde bir kağıt teslim ettim . ama kağıdın geri kalan tarafı bomboştu!! (yani imzanın alt kısmı). emlakçıda çok güven birisi değildi ( kimseye güvenilmemesi gereken bir devirde)

örneği:

benim bu konuyla ilgili biçok sorum var:

1) kağıdın boş kısmına ilave yaparak bişeyler talep edebilir mi_?
    (başka bir şekilde sorayım: imza daima metnin altına mı atılmalıdır?)

2) farzedelim ki imza metinin altına değil kağıdın en altına atıldı o zaman aradaki koca boşluğa ekleme yapılabilir , "o kağıdı o şahıstan geri alamadığım taktirde veya kendisinin imha etiğini söylerse " , dışardan hükümsüz hale nasıl getirebilirim?

3) (imzanın en alta atıldığını ve olası kötü amaçla kullanacak kişinin en üstteki metin kısmını kestiğini var sayaraktan : bu tarz imzalar A4 dışında bir kağıda atıldığında yinede geçerliliği var mıdır)

4) genel soru : boş kağıda kazayla imza atılmış ve kötü niyetli kişi üzerini doldurmuş
    örnek:
    20.000 dollar nakit , 3 otomobil, 7 arsa , 2 jetski , 13 villa borcu var şeklinde ( iyi abrattım örneği)
    imzayı atan kişinin gelir düzeyine ve talep eden kişiyle olan ilişkilerine bakılmaksızın imza sahibi tüm bunları ödemekle yükümlü olur mu?

5) 4ncü soruma cevap "evet" ise Ülkemize bir insanın hayatı kırtasiyeden alınan 50 kuruşluk A4 100 kuruşluk tükenmez kalem ile oluşturulan basit bir el hareketi (imza) ile karartmak ve bunu meşru kılacak kadar . İnsan geleceği hayatı varlığı birikimi bu kadar ucuz mu_?

(yorumdur:benim fikrimce bu tarz 2 kişi arasındaki alacak imzaları basit bir el hareketiyle belirlenmemeli daima devlet kanalıyla memur-noter önünde gözetiminde olmalı üzerinde ilgili kurumların kaşesi mühürü olmayan devlet dairesinde noterde yapılmamış imzalı kağıtlar kabul edilmemeli! aksi taktirde çek-senet mafyaları , imzanın üzerini altını doldurup vatandaşı mağdur hale getren sahtekarların önü hiç bir zaman alınamaz)

(Yorum2: en azından ilk ve orta dereceli okullarda bu tarz imza nasıl verilir nasıl alınır nelere dikkat edilmelidir , gelecekte gençlerimiz basit bir kalem hareketiyle hayatlarını karartmasınlar diye apayrı bir ders en azından "vatandaşlık" dersi müfredatına eklenmelidir")

herkese saygılarımı sunuyorum
    sorularıma cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum

Hukuki NET Güncel Haber

Yanlış imza hakkında soru  ve yorumlarınız? konulu yargıtay kararı ara
    Yanlış imza hakkında soru  ve yorumlarınız? konulu hukuk haber
    Konu philips tarafından (29-10-2008 Saat 12:29:21 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    5.751
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Tanımlı Re: yanlış İmza ? soru? ve yorum

Sayın Philips, imza atmak son derece önemli bir hukuki işlemdir. İmza yazılanı doğrular, onaylar. Yazınızın sonunda belirttiğiniz üzere ve ne tesadüftür ki siz bu yazıyı yazmadan biraz önce http://blog.hukuki.net adresinde insanlarımızın okumadan işlemler yaptığına dair eleştirileriniz gereğince konunun vatandaşlık derslerinde okutulması gerektiğine ben de inanıyorum. Kaldı ki sitemiz de bu konuda bir nevi kamu hizmeti görse de malesef bu tip ihmalkarlıklara engel olamıyoruz.

İmza hataya düşürülerek, tehdit ve baskı altında atılmıyorsa her zaman geçerlidir.

Sizin durumunuza gelince, imza yazdığınız metni kapsayacak şekilde olmadıkça sizi bağlamaz. Bu konudaki teamül imzanın metnin altına atılması gerektiğidir. Diğer bir deyişle, sizin imzaladığınız kısmın altına sizi hukuki sorumluluk altına sokacak ibareler yazıldığı takdirde geçersiz olup, bunları yazan ve kullananlar cezai yaptırımlar ile karşılaşır. Zira varolan bir varakayı değiştirmek veya onun tahrif etmek veya ekleme yapmak Türk Ceza Kanunu açısından suçtur.

İmza hakkında Genel Prensipler:
    1- İmzayı atan sonuçlarına katlanır,
    2- Boş kağıda imza atan sonuçlarına katlanır (Ancak kağıdın anlaşmaya aykırı şekilde doldurulduğunu yazılı belge ile ispat edebilir ise sorumluluktan kurtulur)
    3- Varaka (belge, not: evrak=belgeler) üzerinde irade beyanını bozacak veya olmayan bir irade beyanı yaratacak her türlü oynama resmi evrak veya özel evrakta sahtecilik suçunun konusudur, Türk Ceza kanununun ilgili maddelerince cezalandırılır. Üstelik bu sahte evrakları bilerek kullanmak da suçtur.

İmza konusundaki diğer forumlara da göz atmanızı öneririz: https://www.hukuki.net/forum/tags/index.php?tag=/imza/

Not: Sitemiz hakkındaki güzel sözlerinizden ötürü teşekkür ederiz.

Saygılar.
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

Nerede
    Ankara, Yenimahalle, Turkey.
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Yanlış imza ? soru? ve yorum

Sayın philips,

Çok önemli bir konuya temas etmişsiniz. Sayın admin çok güzel açıklamış, yorum istediğiniz için ben de 5. sorunuzla ilgili biraz yorum yapmaya çalışayım dedim.

Aslında herkesin istediği yere, istediği şekilde, boş kağıda bile imza atma hakkına sahip olması irade serbestisi ve sözleşme serbestisi ilkelerinin bir uzantısıdır. Kanun belirli şartlar gerçekleştikten sonra kişilerin fiil ehliyetine sahip olacağını düzenlemiştir. Fiil ehliyetine sahip olan kişi de kanunlara, hukuka aykırı olmamak koşuluyla her türlü hukuki ilişkiye girme yetkisine sahiptir. Esasında fiil ehliyetine sahip olmanın şartlarından biri de ayırtetme gücüne sahip olmaktır, yani iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı vs ayırt etme. Kanun bu kişilerin ne yaptığını, yaptığının hangi sonuçları doğurabileceğini, tutum ve davranışlarının nelere sebep olabileceğini anladığını, bildiğini kabul eder. Kişi bu yetiye sahip olabilir, ancak kişinin iradesi her zaman doğru işlemler yapma konusunda insanı yönlendirmez gibi bir durum kafanızı karıştırabilir. Bu noktada da iradeyi sakatlayan haller olması durumunda kanun kişiyi korur, adminin belirttiği gibi hile, tehdit, cebir, akıl-ruh sağlığı, taraflar arasındaki ekonomik veya sosyal eşitsizlik gibi durumlara özel hükümler düzenlenmiştir. Sizin de belirttiğiniz gibi, noter yada resmi memur önünde anlaşarak ve imza atılarak geçerliliği şart kılınmış işlemler de vardır.

İmza konusunda değinilmesi gereken bir konu da imza ile birlikte tarihin de yazılması gerektiğidir. Örneğin, ev sahibi ile kiracının kira sözleşmesini doldurduğu sırada kiracıya bir de tahliye taahhütnamesi imzalatılır çoğu zaman, ev sahibi istediği zaman kiracı evi boşaltmaya mecbur kalsın diye. Ancak kira sözleşmesinin yapıldığı anda imzalanan tahliye taahhütnamesi geçerli değildir. Bu nedenle tahliye taahhütnamesine tarih de yazılması isabetli olacaktır. Bunun gibi imzalanan her evrağa tarih yazılmalıdır, aksi halde tarih sonradan doldurulabilir, olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    53
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Yanlış imza hakkında soru ve yorumlarınız?

Sayın admin ve Başak ŞAHİN
    öncelikle ilginizden ve aydınlatıcı açıklamalarınızdan dolayı çok teşekkür ederim

konu başlığının genel "yanlış imza soru ve yorum" konu başlığına dönüştürülmesi , ve üyelerin sadece sorunlarını değil ayrıca birçok vatandaşımızın müzdarip olduğu bu konu ile ilgili yorum ve çözüm önerileri sunabilecekleri bi konu başlığına dönüştürülmesi son derece güzel bir uygulama olmuş.

Sayın Şahin

benim anlam veremediğim imza gibi ciddi bir işlemin nasıl olurda bireyler arasında bu denli serbest bırakılmasıydı! Sizde bunun sebebini devletimizin böyle ciddi uygulamayı bu denli serbest bırakmasının gerekçesini "irade ve sözleşme serbestesi" olarak açıkladınız.

Bence böyle bir serbeste olmamalı, bizim

1)Ülkemiz sosyal sınıflar arasında ciddi uçurumlar olan bir ülke
    2) Mafyaların çetelerin deyim yerindeyse ağalığı tabanca taşımayı sevenlerin bol olduğu ülke
    3) akla hayale gelemecek üçkağıtçılık , dolandırıcılıkların bolca yaşandığı bir Ülke malesef (örneklerini siz Hukukçular daha iyi bilirsiniz)

(bunlar eleştiri değil gözlemdir)

ve bireyler arasında (senede - boş kağıda) imza atmak gibi hayati önem taşıyan bir işlemin serbest bırakılmasının gerekçesi kesinlikle ve kesinlikle "serbeste" olmamalıdır.

Türk Hukuk Sistemi resmen bilmeyerek veya kamudan bürokrasiyi azaltmak için bireyler arasında insan aile hayatını yıkan bu işlemi serbest bırakmış

bana bu olayda sonra sayın admin ve çevremdeki bazı hukukçu arkadaşlarımdan tavsiyeler geldi:

bu tip durumlarda daima tarih atılır kağıda, karşıdanda imza alınır, o tarz kağıtların bir nüsahası fotokopi alınır gibi... vs

ben filoloji mezunu finans mastırı yapan bir T.C. Vatandaşı olarak nerden bileyim bu prosedürü , hayatımda kaç kere yapmışımki böyle bir işlem ölene dekte yapmam heralde.
    Ben Hukuk Fakültesi bitirmedim , Ailemde Savcı -Yargıç -Hakim -Avukat yok
    ilk ve ortada derceli okulda hiç bir öğretmende tahtada arkadaşlar senede boş kağıda kesinlikle imza atmayın uyarısında bulunmadı!!

Peki:
    - Bu ülkenin yüzde kaçı Hukuk fakültesi bitirdi veya Hukuk bürosunda çalışmakta?

-Bu ülkede kaç kişi Hukukçu veya ailesinde Hukukçu var

-Bu ülkede kaç birey okulda öğretmenlerince bu ciddi konuda ikaz edildi_?

cevap : yüzdelik oranlar kaba hesaplamayla %2 hatta %4 bile yoktur.

Bir diğer hususa gelirsek

Bu tarz imzaların noter memur gözetiminde kamu binalarında gerçekleşmesi önerim/düşüncem

eğer sayın şahinin dediği gibi bazı işlemler noter huzurda gerçekleşebiliyorsa bu senet-boşkağıt -sözleşme gibi önemli evrakların imza işlemide noter huzurunda gerçekleştirilebilir, ki olması gerekende budur . Böyle olması gerektiğini bilmek veya önermek için Hukukçu , Hukuk eğitimi almış olmak gerekmez .

örneğin: umumi vekalete atılan imza ile boş kağıda atılan imza arasındaki önem-tehlike farkını açıklayabilecek olan var mı ? daha doğrusu bir farktan bahsetmek doğru mu?

Aslında istense çıkarılacak olan kanunla (TBMM çıkarıyor heralde) bu tarz işlemler noter- memur huzurunda gerçekleştirme şartı getirilebilir , dolandırıcılığın, çek-senet mafyacılığın, köylü dolandırmanın, kapı kapı dolaşıp fakir fukara yaşlı bayanlara tencere tava satma ayağıyla senet imzalatanların önü direk kesilmiş olur! Sadece bunların önünü kesmekle kalınmaz : Aileler dağılmaz yıkılmaz, kış kıyamet günü eve gelen hacizle aile ve çocuklar dışarda donmaz, borç intiharları büyük ölçüde azalır, dolandırıcıdan intikam amacıyla işlenen cinayetler biter .... say say bitmez

bir imza serbestesinin bir ulusta meydana getirdiği sosyal felaketin örneklerini görüyoruz . Bu saymış olduğum olumsuz vakalar (haciz cinayet cinnet intihar)
    basit bir kalem hareketinin sonucudur.

anlattıklarımı çok güzel örnekleyen bir varsayım:

ben internetten devlet su işlerinin amlemini indirip printerden bastırayım
    ona vesikalık resmimi yapıştırıp 1 ytl ye kaplatayım
    takım elbise giyip deri çanta alayım elime
    o kaplattığım sahte kartı yakama asıp bir ilçenin köyüne gideyim
    herhangi veya bikaç hatta tüm köyün kapısını tek tek çalıp şöyle uydurayım:
    teyze amca mrb ben ankara su işlerinden geliyorum çeşmenden su akıyo mu akıyosa şuraya (senede veya boş kağıda ) imza at desem

benim giyimime , diksiyonuma , elimdeki çantama , yakamdaki kimliğe kanıp " devletin memurudur" diye kanıp o köyün %95 nının imzasını alabilirim . (köy hayatını yakından bilen biriyim)

köye gerek yok ben bu kadar imzayı metropol bir şehrin varoş mahallesindede toplarım.

Ve hak talep edebilirim traktör veya arazilerini ellerinden alabilirim zavallı masum insanların ! Bu kadar basit mi yani bunca insanın hayatı, mal varlığı ?
    benim bu örneğimin benzerlerini Arena gibi T.V. Programlarında izlemiyor muyuz_?

örnek2
    gerçekten olmuş bir örnek (kısmen)
    insanların boş dururken bazı alışkanlıkları vardır
    kimisi tırnak yer kimisi kalem çevirir elinde vs
    evime ders çalışmaya gelen arkadaşımın da boş durduğunda yaptığı bir alışkanlığı vardır(çevrenizdede vardır belki) boş gördüğü yerlere imza atar ad-soyad şeklinde

ve bu arkadaşım dalgınlamaya boş kağıda defalarca ad-soyad şeklinde tükenmez kalemle imzasını attı
    (buraya kadar gereçekten olmuş örnek bundan sonrası kurgu)
    kurgu : varsayalım o arkadaşım attı boş kağıda imzalarını ve lavoboya gitti bende o ara o kağıdı sakladım , o gidince üstünü doldurdum ve borçlandırdım kendime!

buyrun size 2 örnek 2side benim kurgum ama merak etmeyin benzerleri çoğu kez T.V. programlarından izlediğimiz kadarıyla gerçekleşmiş vakalar

İnsan Aile Toplum Hayatı Bu kadar basit olmamalı .

İrde serbestesi denen uygulama var oldukça Devletimiz her türlü imza yetkisini kendi kontolüne almadığı müddetçe ülkemizde (İntihar, cinayet, dolandırıcılık, üzüntüden kalp krizi , soğukta dışarı atılma, ailelerin dağılması ..) gibi sosyal felaketlerin sayısı her geçen gün dahada artacaktır

Saygılarımı Sunuyorum
    Konu philips tarafından (29-10-2008 Saat 16:09:16 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    53
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

forumdaki "yanlış imza ile " ilgili diğer üye arkadaşların açmış olduğu konu başlıklarına göz attım .

basit bir kalem hareketinden dolayı nekadar çok mağdur insan var , Türk Adalet Sistemindeki bu boş kağıda -senede imza uygulamasının mahkemece kabul görmesi öyle saçma öye tutarsız bir kanundur ki Afrikadaki ilkel kabileler bile yok artık böyle saçma kanun bizim kabile kurallarımızda bile yok derler resmen .

işin en zorlaştırıcı kısmı geri dönüşü mümkün kılınamanın imkansız olması :

örneğin :
    Kredi kartınızı kaybedersiniz eyvah başkaları kullanıyodur napçam şimdi_? demenize gerek yok bir telefonla kredi kartınız iptal edilebiliyor.

örnek 2 :
    faturalı hattı olan cep telefonunuzu kaybedersiniz eyvah bulan kişi amerikadaki teyzesini arayıp faturmaı şişirir napcam şimdi? diye endişelenirsiniz

çok basit kullandığınız operatörün müşteri hizmetlerini arayarak sim kartınızı "geçici olarak servis dışı " yaparak başkaları tarafından kullanılıp faturanızın kabarmasını engelleyebilirsiniz

örnek 3
    nüfuscüzdanınızı kaybedersiniz , polisten veya jandarmadan kaybettiğinize dair tutanak yazdırır yerel bir gazeteyede "kimliğimi kaybettim hükümsüzdür" ilanı verirsiniz

güzel önlemler

gelelim senet- boş kağıt örneğine

farkında olmadan cahillikten tecrübesizlikten dalgınlıktan toyluktan boş kağıda veya senede imza attık veya imzalı bir senedimiz kayboldu çalındı hepimiz insanız ve insanlık hali)

bunu nasıl hükümsüz hale getircez ? devlet babanın cevabı: Hiçbir şekilde !!
    neymiş ?
    boş senede olan imza açık bonoymuş
    imza atan sonucuna katlanırmış

sim kartı kredi kartını nüfuz cüzdanı ehliyeti hükümsüz hale getirebiliyoruzda senet-boş kağıtları nasıl getiremiyoruz onlara neden aynı önleyici sistemleri koymadın ?
    çok mu zor? bununla ilgili bir kanun düzenleme çıkarmaktan bu kadar mı aciz devletimiz_?

bu neye benzer : XXX-Cell müşteri hizmetlerini ararım :

müşteri: sim kartımı kaybettim napamam gerekiyor

müşteri hizmetleri yetkilisi: sim kartını kaybeden sonucuna katlanır

cevabı almamız ne kadar saçma ise

birisine kazayla kaptırdığımız senet veya imzalı boş kağıdın önceden farkettiğimiz halde tedbir almak istediğimiz halde hükümsüzleştirelememesi
    inanın bir o kadar Saçma ve Ahmakçadır.
    Konu philips tarafından (29-10-2008 Saat 20:08:57 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı philips rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    birisine kazayla kaptırdığımız senet veya imzalı boş kağıdın önceden farkettiğimiz halde tedbir almak istediğimiz halde hükümsüzleştirelememesi inanın bir o kadar Saçma ve Ahmakçadır.
    Bu senet veya boş kağıda üstünü doldurmadan imza atmak daha saçma ve ahmakça değil mi?

Tedbir imza atmadan önce alınır. Tedbir üstünü pişman olmayacak şekilde doldurmadan imza atmamaktır.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    53
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sdt23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu senet veya boş kağıda üstünü doldurmadan imza atmak daha saçma ve ahmakça değil mi?

Tedbir imza atmadan önce alınır. Tedbir üstünü pişman olmayacak şekilde doldurmadan imza atmamaktır.
    yazımdan alıntı yaptığın için alıntı yaptığın kısma hitaben haklısın

ama yazılarımı okuduysan:
    köylülerin ve eğitimsiz insanlarımızın kandırılması (sosyal sınıf farkları),
    hukuki bilgisizlik
    tecrübesizlik
    sonradan jeton düşmesi
    18 gibi daha kişiliği oturtamamış çağdaki bireylerin imzalarının geçerli sayılması
    okullardaki yetersiz eğitimsizlik (sana kaç tane vatandaşlık veya inkılap tarihi öğretmenin seni bu konuda orta bilmemkaçtayken ikaz etti söyler misin?)
    T.V. trafik kazaları önleyici eğitim belgeseli gibi kaçtane "imzalarınıza dikkat eğitim belgeseli " yapılmış ve izledin_?
    vs vs

insanın ölüm kalım gibi acil işleri çıkıyo ülkemizdeki bitmek tükenmek bilmeyen bürokrasinin arasında sıkıştırılıveriliyor şurayada imza burayada imza o panikle gidiyor

sonuçta ortalama bir vatandaş hayatında kaç kere senede veya boş kağıda imza atma gibi bir durumla karşılaşıyor . Her ay her yıl yaptığı birşey değilki

özetle : İnsandır hata yapabilir

ve yapılan yanlış imza hatası trafikte hatalı yanlış sollama ile gelen ölüm kadar geri dönüşsüz bir hale getirilmiş Türk Hukuğunca

altı üstü bir kalem hareketi hangi insan tanımadığı sevmediğine çoluğun çocuğun rıskını vermek kar kıyamet soğuğunda sokakalarda kalmak ister ??

bankalarda bile yanlış hesaba yatırdığınız parayı dilekçeyle geri alabiliyorsunuz
    yanlış bir bürokrasi işlemi olduysa , yine bürokrasiyle iptal edilir olur biter.

devletin bu konuda basit ötesi bir yasa çıkararak mağdurluğu , cinayetleri , mafyacılığı önlemesi bu kadar mı zor _?

hem senin dediğin gibi herkes direk boş senede kağıda imza atmıyor, zorla attırılıyor, hazır imzalı senedi çalınıyor vs
    Bunun bir şekilde Geri dönüşü sağlanmalı! Sosyal felaketler herzaman artar , ülkedeki çek senet olaylarından kaynaklanan suç istatistiklerine bir bak derim

tekrarlıyorum :
    Bireyin bürokratik hatası yine birey tarafından bürokrasi ile düzeltilmeli. Bunun aksi demokrasiye aykırıdır!!

yani o senetler boş kağıtlar dışardan hükümsüz hale getirilebilmeli

Saygılar

İletiler
    446
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs down Cevap: Re: Yanlış imza hakkında soru ve yorumlarınız?

Alıntı philips rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    yazımdan alıntı yaptığın için alıntı yaptığın kısma hitaben haklısın

ama yazılarımı okuduysan:
    köylülerin ve eğitimsiz insanlarımızın kandırılması (sosyal sınıf farkları),
    hukuki bilgisizlik
    tecrübesizlik
    sonradan jeton düşmesi
    18 gibi daha kişiliği oturtamamış çağdaki bireylerin imzalarının geçerli sayılması
    okullardaki yetersiz eğitimsizlik (sana kaç tane vatandaşlık veya inkılap tarihi öğretmenin seni bu konuda orta bilmemkaçtayken ikaz etti söyler misin?)
    T.V. trafik kazaları önleyici eğitim belgeseli gibi kaçtane "imzalarınıza dikkat eğitim belgeseli " yapılmış ve izledin_?
    vs vs

insanın ölüm kalım gibi acil işleri çıkıyo ülkemizdeki bitmek tükenmek bilmeyen bürokrasinin arasında sıkıştırılıveriliyor şurayada imza burayada imza o panikle gidiyor

sonuçta ortalama bir vatandaş hayatında kaç kere senede veya boş kağıda imza atma gibi bir durumla karşılaşıyor . Her ay her yıl yaptığı birşey değilki

özetle : İnsandır hata yapabilir

ve yapılan yanlış imza hatası trafikte hatalı yanlış sollama ile gelen ölüm kadar geri dönüşsüz bir hale getirilmiş Türk Hukuğunca

altı üstü bir kalem hareketi hangi insan tanımadığı sevmediğine çoluğun çocuğun rıskını vermek kar kıyamet soğuğunda sokakalarda kalmak ister ??

bankalarda bile yanlış hesaba yatırdığınız parayı dilekçeyle geri alabiliyorsunuz
    yanlış bir bürokrasi işlemi olduysa , yine bürokrasiyle iptal edilir olur biter.

devletin bu konuda basit ötesi bir yasa çıkararak mağdurluğu , cinayetleri , mafyacılığı önlemesi bu kadar mı zor _?

hem senin dediğin gibi herkes direk boş senede kağıda imza atmıyor, zorla attırılıyor, hazır imzalı senedi çalınıyor vs
    Bunun bir şekilde Geri dönüşü sağlanmalı! Sosyal felaketler herzaman artar , ülkedeki çek senet olaylarından kaynaklanan suç istatistiklerine bir bak derim

tekrarlıyorum :
    Bireyin bürokratik hatası yine birey tarafından bürokrasi ile düzeltilmeli. Bunun aksi demokrasiye aykırıdır!!

yani o senetler boş kağıtlar dışardan hükümsüz hale getirilebilmeli

Saygılar
    philips doğru diyorsunda ozaman ben birisiyle senet yaparım alırım adamın parasını eee ynalışlıkla attım. bunuiptal edin diye bi sistem olmaz.
    gece 4de nerde bulacaksın noteri. 2 şahıs mal alıp satıyo yada borçlanıyo. dağda birinden odun aldın. şehre gidip noterde senetmi imzalayacaksın.
    saçma bence. asıl imzalı kağıt hükümsüz hale getirilirse ülkemizde dolandırıcılığın önü alınmaz.

normal doldurulan belgeleri bile sonradan doldurulmuş deyip iptal ettirrrim ben örnek veriyorum ozaman.
    zaten imzada düz yazı değildir. imza kişiye özeldir. yazısal kimlik onayıdır. imza olmadan hiç birşey olmaz.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

yanlış imza atmak

gelir vergisi icin memura a4kagidina imza atmak

gelir vergisi icin a4 kagidina imza atmak dogrumu

yanlis imzalar

kıta kanaat formu yanlış yere imza

yanlis imza atmak

zorla altan imza kabul mu

www.hatali.imzakiraci kaseli imzali senetli tahlisimavda yoklama tutanaginda yanlis yere imzazorla attirilan imza yerine karalamaher yere imza atmak dogrumuresmi evrak imza alta atilirsaimzasi yanlis seneteve trafik gelince alirken imza stilir mihttps:www.hukuki.netshowthread.php47110-Yanlis-imza-hakkinda-soru-ve-yorumlarinizsozlesmede sehven imza attim yanina dogrusunu attimkarar defyerine yanlis yere imza atmakyanlis yere imza atinca ne yapmalimza ismin ustumu altina mi atiliryanlis imzayanlis imza karalamaimza yerine karalamamemur imza foyu yanlis imzadeftere yanlis imza atmak
Forum