Merhaba,

Durumum şöyle; kız arkadaşım Türkiye'de burslu yabancı uyruklu öğrenci olarak okudu. Şimdi de burada bir firma kendisine sponsor oldu. Yaklaşık 65 çalışanı mevcut ve bir bilişim firmasi. Kendisi için başvuru yapacaktık ancak çalışma bakanliğini aradıktan sonra oradaki bir çalışan "Türkiye'de burslu eğitim görmüş yabancı uyrukluların çalışma izni başvuruları reddediliyor" dedi. Bu durumun bizi şüpheye düşürmesinin ardından aynı yeri tekrar aradım bu defa farklı bir kişi ile konuştum o kişi de "Böyle bir durum yok, önemli olanın firmanın geçerli bir gerekçesinin olup olmaması" dedi. Bu kadar bilgi karmaşası içerisinde en iyi durumunun evlenerek çalışma iznini firma sponsoru olmaksızın almamız olduğuna karar verdik. Çalışma iznini bu şekilde "İstisnai Çalışma İzni" başvurusu ile alacağımızı yabancicalismaizni.gov.tr sitesindeki şu yazıdan çıkarttık.

1. Türk vatandaşı ile evli olanlar; Bir Türk vatandaşı ile evli olan eşiyle Türkiye’de evlilik birliği içinde yaşayan yabancılardan; ikamete ilişkin süre koşulu aranmaksızın Türkiye’de kanuni olarak bulunanlar, doğrudan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvurarak “istisnai çalışma izni” isteyebilirler. Ancak, evli kalma süresi “üç yılı” doldurmadan evliliğin sona ermesi veya evliliğin aile birliği kurmak amacıyla yapılmadığının belirlenmesi durumunda (formalite evlilik gibi), çalışma izin belgesi geçerliliğini kaybeder.
Ancak evlenmeden önce yine de bir çalışma izni başvurusu yapsak da çalışma izni olumsuz sonuçlanırsa evlenme yoluna gitsek diye düşündük daha sonra. Bu durumun "İstisnai Çalışma İzni"ni almamizda problem çıkarip çıkaramayacağını öğrenmek için tekrar Çalışma Bakanlığı'nı aradik. Ancak Çalışma Bakanlığı'ndan "İstisnai Çalışma İzni diye bir durum yok, yabancı uyruklu kişi Türk vatandaşı ile evli olsa dahi bir firmanin ona sponsor olmasi gerekiyor ancak Türk vatandaşı ile evli olmasinin değerlendirmeye olumlu katkı yapar ama en önemli kriterin firmanın yabancı istihdamına gerekçesinin geçerli olmasi" dedi. Bu cevaptan sonra kafamız iyice karıştı. Bu konuyla ilgili en iyi yanıtı hukukçulara sorarak alabileceğimizi düşündük. O sebeple de bu forumda sorunumuzu paylaşmaya karar verdik.

Şimdi bu durumda öncelikle sormak istediğim şu; Yabancı uyruklu bir kişinin Türk vatandaşı ile evlenmesi durumunda ne çalışma iznini direkt(İstisnai Çalışma İzni adı altında), bir firma sponsorluğu gerekmeden, alabiliyor mu, alamıyor mu?

Eğer alabiliyorsa evlendikten ne kadar süre sonra bu çalışma iznine başvuru yapabilir ve nasil bir yol izlemesi gerekir?

Çalışma izni başvurusu bir defa reddedildikten sonra, evlenerek "İstisnai Çalışma İzni" başvurusu yapmamız bu iznin çıkmasına olumsuz bir etki yapar mı?

Uzun zamandır bu konu üzerinde araştırma yapıyorum ancak net bir bilgiye bir türlü ulaşamadım. Bunun içine Yabanci Çalışma İzni web sitesi ve Çalışma Bakanlığı dahil. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.