Herkese iyi akşamlar dilerim.Öncelikle uzun zamandır siteyi takip edemiyordum internet üzerinde fazla vakit geçirmediğimiden dolayı ancak dün başıma gelen bir olay dolayısıyla burada siz değerli hukukçularımızın bilgisne başvurma ihtiyacı hissettim.Sorularımı cevaplayan cevaplamayan herkese teşekkürlerimi şimdiden iletirim.
Benim sorunum bundan yaklaşık 1 yıl önce aldığım arabam ile ilgili.Ben şu an kullanmakta olduğum aracı ötv indiriminin geldiği gün olan 17 Martta almıştım.Ancak arabayı alırken üzerinde orjinal teybi olan Blaupunkt marka cd çaları yerine Sony marka bir cd çalar takılı idi.Satıcı fabrikasyon teyplerin çabuk bozulduğunu dolayısı ile bunu taktıklarını söylemişti ve ben o dönemde aradığımda donanımda aynı model arabadan başka bulunmadığı için almıştım.
Dün aracımı kelebek camını kıran hırsızlar güneş gözlüğü mont gibi şeylerin yanında bu teybide çaldılar ve ben kaskolu olan aracımı sigorta şirketi ile anlaşmış olan başka bir yetkili servise götürdüm.Bana bunun orjinal teyp olmadığını ve ayrıca ses düzeninde fabrikasyon değil sonradan yapıldığını söylediler.Ancak sigorta şirketi ile sıkı pazarlığım sonucu müşteri memnuniyeti kapsamında değiştireceklerini taahhüt ettiler.Aynı zamanda bu orjinal cd çalar ile aracımda takılı olan teybin fiyat farkının yaklaşık 1 milyar civarında olduğunu ancak alırken liste fiyatı üzerinden yapılan satışa yansıtılmadığını öğrendim.
Benim sorularıma gelince ;
1.Ben burada gizli ayıp nedeniyle mi Tüketici hakem heyetine ve ya sınırı aşıyorsa mahkemesine başvurmalıyım?
2.Burada satıcı bu teybi satarken daha iyi olduğu için bunu taktıklarını söylediği ve bununla bir tekeffül durumuna girdiği için bu yolu mu tercih etmeliyim?
3.Yoksa satıcının bu konuda herhangi bir bilgi vermeyerek pasif bir hile ile benden fazla kazanç elde ettiği için iradeyi sakatlayan hallerden hile nedeniyle mi mahkemeye başvurmalıyım?
Bunlardan hangisinden daha kesin ve daha çabuk bir sonuç alacağımı bilemedeğimden sizlere sormak istedim.Teşekkürler...