Bir arkadaşa banka breysel kredisi için ikinci kefil oldum.Kefillik sözleşmesi imzalandıktan sonra banka personeli tarafından kendi bilgisayarlarında borç almam ve kefillik için riskli müşteri olduğum ve kefilliğimin kabul edilmeyeceği söylendi adresimle ilgili belgenin daha sonra dosyaya verilmesi söylendikten sonra bende bankadan sözleşmeyi imzalayıp ayrıldım.Bana sözleşmenin bir nüshası ve ödeme planı verilmedi.Ancak bu sözleşme asıl borçlu kefiller banka şube müdürü ve personeli huzurunda değilde sadece ben ve banka personeli arasıda imzalandı.Daha sonra kefilliğimin banka tarafından kabul edildiğini ve asıl borçlunun borcunu ödemediğinden dolayı asıl borçlu ve kefillerin ödenmeyen borçla ilgili icra takibine girdiğini birinci kefilin işyerime gelerek bana bildirmesiyle öğrendim.Bana bu konuyla ilgili tebligat yapılmadı.
1-Kefilliğimin riskli olması ve bunun banka bilgisayar ekranında inceleme sırasında görünmesine rağmen kefilliğimin kabul edilmesi bana sözleşmenin bir nüshası ile ödeme planının verilmemesi kefilliğimin iptalinde bir etkisi olurmu
2-Tebligat sözleşmede yazdığım adresten farklı bir adres ve kişiye yapılmış ayrıca bankaya resmi bir adres belgesi vermedim usulsüz yapılan tebligata dosyada adresimi belirtir bir yazılı belgenenin olmaması kefilliğimin iptalini gerektirirmi bu halde icra takibi başlatılabilirmi
3-Asıl borçlu kefiller banka şube müdürü ve personelinin yokluğunda sadece kefil ve banka görevlisi arasında imzalanan sözleşme geçerli olurmu ve icra takibini kaldırırmı
4-Borçlu kendisini sıkıntıya düşüşüren bu usulsüzlüklerden dolayı manevi tazminat isteyebilirmi
Bunların dışında durumumla ilgili bu kefillikten kurtulabileceğim hukuki durumlar nedir Bankalar kefili borçlandırırken kefilin daha önceki olumsuz riskli durumunu bilgisayarlarında görmelerine rağmen neye dayanarak kefili bir imzayla borçlandırabiliyor.Bankaların insanları her şartta borçlandırması ve rahat hareket etmeleri bu kadar kolaymı Şimdiden Teşekkkürler sizlerin tecrübelerinize güveniyorum.