+ Konuyu Yanıtla
23 / 101 Sayfa İlkİlk ... 3131415161718192021222324252627282930313233435363738393 ... SonSon
221 den 230´e kadar toplam 1006 ileti bulundu.

Konu: Bedelli askerlik çıkmasını isteyenler!

Bedelli askerlik çıkmasını isteyenler! Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Bedelli askerlik çıkmasını isteyenler!

Gösterdiğiniz yazıyı bir meslektaşım yazmış olsa da, çoğu bölümüne katılmam mümkün değil. Bilgi eksikliği veya yanlış alıntılama mevcut olabilir. Örneğin Anayasa'nın Vatan hizmeti başlıklı 72. maddesi yanlış yorumlanmıştır.

MADDE 72. – Vatan hizmeti, her Türkün hakkı ve ödevidir. Bu hizmetin Silahlı Kuvvetlerde veya kamu kesiminde ne şekilde yerine getirileceği veya getirilmiş sayılacağı kanunla düzenlenir.

1111 sayılı kanun "Madde 1 - Türkiye Cumhuriyeti tebaası olan her erkek, işbu kanun mucibince askerlik yapmağa mecburdur." der.

Yine 1111 sayılı kanun incelendiğinde değişiklik yapılmayan madde neredeyse yok gibidir. Dolayısıyla kanunun ilk metninin bulunması ve tartışılması gerekmektedir.

Hukuki NET Güncel Haber

Bedelli askerlik çıkmasını isteyenler! konulu yargıtay kararı ara
    Bedelli askerlik çıkmasını isteyenler! konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şimdi değerli dostlar ;

Ben sizlere karşı bir yazı yazmadım. Sadece yol gösterici düzenleme yapmaya çalıştım. Buna bu kadar alınganlık yapmaya ve savunma ve saldırıya geçmenin anlamı ve mantığı yok.

Eşitlik kavramı öyle basit bir kavram değildir ve burada bunu tartışmanın anlamı yoktur. Kanun önündeki eşitlik esastır. O bile yanlış uygulanıyor yurdumda derseniz bir şey demem kanayan yaradır ''o' ayrı bir mesele.

Askerlik sürelerinin niteliklere göre eşit olduğu bir gerçektir ve tartışılamaz. Aynı koşullarda aynı şartlara haiz kişilerin eşitliğinden söz edilir. Kanun koyucu şart ve koşul getirerek bunlar arası eşitlikten bahsetmiştir. Bu eşitlik yaş sağlık eğitim konum duruma göre betimlenmektedir. Ha doğru mudur ? O ayrı bir tartışma konusu olabilir ama yeri burası değildir. Dolayısı ile burada ki kanun eşitliğini kabul etmek zorundayız. Kaldı ki konunuz askerlik sürelerinin neden dört değişik sürede olduğu değildir.

Demek istediğim aslında şuydu. Beğenirsiniz beğenmezsiniz bilemem.

Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik sosyal ve staretejik konum gereği Güçlü bir ekonomi, sağlam bir sosyal yapı ve modern güçlü bir profesyonel bir ordu gerekmektedir.

Halihazırda içinde bulunulan derin ekonomik kriz ülke ekonomisini alt üst ettiği gibi sağlam sosyal yapıyı da bozmakta buda her yönden ülkenin geleceği için onanmaz yaralar açmaktadır.

Böyle bir ortamda hem sosyal yapıyı korumak hemde ekonomimize ve TSK mıza katkıda bulunmak üzere koşulları tarafınızdan belirlenecek bir bedelli askerliği düzenleme gerektiğine inanmaktayız. Bu sayede hem profesyonel orduya geçiş çalışmaları hızlanacak, hem ekonomiye sıcak ve dönüşümsüz para girişi olacak hemde krizden ailelerin etkilenmesi asgariye indirgenmiş olacaktır.

Yukarıda arz edilen durum muvahecehesinde bedelli askerlik çıkarılması hususunu

Arz ederiz.

Ben olsam açıkça böyle bir dilekçe yazar bunu her yere bombardıman ederdim. Demek istediğim buydu. Ne mehmet ahmet ağa ne evli bekar kargaşası ne doktor avukat gibi meslek kargaşası kimseye dokunmayan herkesi kucaklayan bir yazı... Rencide olmadığı gibi karşı çıkma nedenini de asgariye indirmektedir. Umarım buna da ilginç eleştiriler yapmaz daha düzgün yapıcı olursunuz...

Ha özel bir dip not yaşım ve konumum nedeniyle bedelli askerlik normal askerlik beni bağlamıyor.. Sadece ülkemi ve askerimi seven bir kişi olarak katkıda bulunuyorum. Tabiiki askeriye ile olan özel ilgim konumuz dışı
    Konu commodore1tr tarafından (11-12-2008 Saat 01:45:05 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ankara
    İletiler
    84
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı commodore1tr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Şimdi değerli dostlar ;

Ben sizlere karşı bir yazı yazmadım. SAdece yol gösterici düzenleme yapmaya çalıştım. Buna bu kadar alınganlık yapmaya ve savunma ve saldırıya geçmenin anlamı ve mantığı yok.

Eşitlik akvramı öyle basit bir kavram değildir ve burada bunu tartışmanın anlamı yoktur. Kanun önündeki eşitlik esastır. O bile yanlış uygulanıyor yurdumda derseniz bir şey demem kanayan yaradır o ayrı bir mesele.

Askerlik sürelerinin niteliklere göre eşit olduğu bir gerçektir ve tartışılamaz. Aynı koşullarda aynı şartlara haiz kişilerin eşitliğinden söz edilir. Kanun koyucu şart ve koşul getirerek bunlar arası eşitlikten bahsetmiştir. Bu eşitlik yaş sağlık eğitim konum duruma göre betimlenmektedir. Ha doğru mudur ? O ayrı bir tartışma konusu olabilir ama yeri burası değildir. Dolayısı ile burada ki kanun eşitliğini kabul etmek zorundayız. Kaldı ki konunuz askerlik sürelerinin neden dört değişik sürede olduğu değildir.

Demek istediğim aslında şuydu. Beğenirsiniz beğenmezsiniz bilemem.

Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik sosyal ve staretejik konum gereği Güçlü bir ekonomi, sağlam bir sosyal yapı ve modern güçlü bir profesyonel bir ordu gerekmektedir.

Halihazırda içinde bulunulan derin ekonomik kriz ülke ekonomisini alt üst ettiği gibi sağlam sosyal yapıyı da bozmakta buda her yönden ülkenin geleceği için onanmaz yaralar açmaktadır.

Böyle bir ortamda hem sosyal yapıyı korumak hemde ekonomimize ve TSK mıza katkıda bulunmak üzere koşulları tarafınızdan belirlenecek bir bedelli askerliği düzenleme gerektiğine inanmaktayız. Bu sayede hem profesyonel orduya geçiş çalışmaları hızlanacak, hem ekonomiye sıcak ve dönüşümsüz para girişi olacak hemde krizden ailelerin etkilenmesi asgariye indirgenmiş olacaktır.

Yukarıda arz edilen durum muvahecehesinde bedelli askerlik çıkarılması hususunu

Arz ederiz.

Ben olsam açıkça böyle bir dilekçe yazar bunu her yere bombardıman ederdim. Demek istediğim buydu. Ne mehmet ahmet ağa ne evli bekar kargaşası ne doktor avukat gibi meslek kargaşası kimseye dokunmayan herkesi kucaklayan bir yazı... Rencide olmadığı gibi karşı çıkma nedenini de asgariye indirmektedir. Umarım buna da ilginç eleştiriler yapmaz daha düzgün yapıcı olursunuz...

Ha özel bir dip not yaşım ve konumum nedeniyle bedelli askerlik normal askerlik beni bağlamıyor.. Sadece ülkemi ve askerimi seven bir kişi olarak katkıda bulunuyorum. Tabiiki askeriye ile olan özel ilgim konumuz dışı
    Efendim kesinlikle size müteşekkirim bomba sizden mail bombardımanı bizden...

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şimdi gördüm konunun içine ATATÜRK te dahil edilmiş. Atatürk dendiğinde benim bakışlarım değişir dalarım.

Ben değerli yönetici Emrah Yavuzcan gibi kibar olamayacağım. İlgili linkte verilen yazıyı yazan avukat resmen şaçmalamış. Sadece basit bir örnek vermek istiyorum sonra bu konuyu anlatacağım .

Değerli Avukat 1980 Anayasasının 72. maddesini yorumluyor onuda yanlış yorumluyor o ayrı... Ama farzı kabul yapalım ve doğru diyelim. İyi de sormazlar mı adama Bu anayasa maddesine dayanarak 1927 de nasıl uygulama yapılır ?? 80 Anayasasının çıkacağını 1927 de biliyorlar mıydı da öyle bir uygulama yaptılar ? Kaldı ki öyle bir şey de yoktur... Yani avukat efendi saçmalamış. Askerlik kanunu 1927 de çıkmıştır, 80 anayasasıda atıfları yaparken muhtemelen bu kanunu göz önene almaktaydı.

şimdi konumuzun aslına dönersek gerçek anlamda bedelli askerlik yedi kere çıkmıştır bahse konu on kanımca ya özel kanunları ya da muşrutiyet döneminde ki üç bedelli kanununa dayanmaktadır. Çok büyük bir ihtimalle askerlikte ki devam usulüyle meşrutiyet te ki üç bedellidir bu bedelli konumu.

1923 te Türkiye Cumhuriyeti 29 Ekimde resmen ilan edildikten sonra yaklaşık 1912 den beri süregelen savaşlarda sona ermiştir. 24 Temmuz 1923 Lozan Barış Anlaşması savaşın sonudur. Zaten Cumhuriyetin ilanının 1923 e sarkma nedeni de budur.
    26 Temmuz 1923 ten sonra terhisler başlamıştır. İşin ilginci 1911 de askere gelip şehit gazi olmadan 1923 te terhis olanlar da vardır. Bu terhis olanlardan bir kısmı nereye gideceğini bilememiş yaklaşık dört sene ciddi sorun oluşturmuştur. Bu dönem baş gediklinin Astsubay a dönüşüm sürecidirde...

1924 1927 süreci her açıdan olduğu gibi askerlik açısından da kargaşa ve yapılanma sürecidir ülkemiz için. Askerlik süreleri de ilginçtir. PİYADE VE NAKLİYE : 1,5 YIL ; TOPÇU SÜVARİ HAVAİYE, SANAYİ, OTOMOBİL, KITAAT-I FENNİYE VE MIZIKA : 2 YILJANDARMA 3 YIL;DENİZ BEŞ SENE..

İşte 1927 ye gelindiğinde durum böyle bir garabettedir. İşin daha da ilginci bu sürelerin tam başlangıç bitiş tarihlerini tam olarak bilende yoktur. Her ne kadar düzenli kayıt tutulsada sekiz senedir askerliğe devam edenlerede rastlanmaktadır. Tam böyle bir ortamda yapılanan Türkiye ve yapılanan TSk nın kanunları çıkmaktadır . Ve 21 Haziran 1921 günü 1111 sayılı askerlik kanunu kabul edilir. Bu kanuna göre de askerlik süreleri PİYADE SINIFINDA (VE HİZMET SÜRESİ BİR BUÇUK SENEDEN FAZLA OLAN SINIFLAR HARİCİNDEKİLERE) BİR BUÇUK YIL;MIZIKA 2 YIL; JANDARMA 2,5 YIL ; BAHRİYE 3 YIL olarak belirlenir. Ancak gene bir sorun vardır tam kaydı olmayanlar ve yeni askere gelecekler...

Aynı yıl Türkiye'mde okur yazar oranı erkeklerde yüzde yedi kadınlarda binde üçtür. Hariciye dahiliye başta olmak üzere bakanlıklar boştur. Hastahanelerde ( zaten çok az ) doktor , okullarda okutman ve öğretmen yoktur. Tam bir kargaşa vardır.

İşte böyle bir ortamda çıkmıştır askerlik kanunu gerçi ciddi bakıldığında askere gelecek nüfusta yok gibidir ama olması gerekene adım atılmıştır. Hukukun MÜLGA dediği daha sonra kaldırılacak geçici maddeler konulur. Bazıları gizlidir. Bazıları devrim kanunlarına atıf yapar bazıları da özel geçici kanunla oluşturulur. Bunların en önemlileri şunlardır

Sakarya ve Başkomutanlık Meydan Savaşı'na katılmak için okulunu yarım bırakıp gelenlerin durumuna bakılmaksızın terhisi ve okullarına kaldıkları yerden devamı ,

Ailesinde tek çocuk kalan ve ailesinde şehit olan çocuğun askere alınmaması ,

Özellikle öğretmen ve doktor olanların askerliğini işlerine devam ederek yarı maaşle yapmaları ve haftada bir gün erlere ders vermeleri ,

Okur yazar olanlardan hariciye de çalışanların ve eğitici olanların askerliği böyle devam etmeleri

gibi. Şimdi bunlar bedelli askerlikse evet bizzat ATATÜRK çıkarmıştır ilk bedelli askerliği. Hemde öyle bir çıkarmıştır ki İlk asker celbi 1928 in mart ayında olmuştur....

Kıssadan hisse ATATÜRK döneminde bedelli askerlik çıkmamıştır. Tam tersine tüm Türkiye ASKER dir. Askere gelenlerin bedel ödeyecek durumları yoktur bırakın bedeli kendi içmeye ayranları yoktur. Güzel ülkem fakirlik içindedir. Boşuna mı devlet pazen don için Sümerbank ı kurmuştur... Ne bedellisi. Zengin olan parası olan o devirde utanıyormuş....

Yıl 1928 Gazi Paşa Anadolu'yu dolaşmaktadır. Mersin 'in Mut köyüne gelir .(şimdi ilçe ) ufacık bir okul ve gencecik bir öğretmen karşılar ATATÜRK ü . Atatürk bir isteği olup olmadığını sorar öğretmene... Öğretmen Başını önüne eğer '' Çok şükür paşam sayenizde yoktur ama benide askere alsaydınız silah tutsaydım.'' Atatürk gülümser elini genç öğretmenin omzuna koyar. '' Çocuk, sen en büyük ordudasın eğitim ordusunun bir neferisin ve geleceğin komutanlarını yetiştiriyorsun, bundan büyük hizmet olur mu?'' der... O gün bugündür eğitmenlerimiz toplu oldukları yerlerde ''Eğitim ordusunu'' temsil ederler...

İşte Atatürk zamanı bedelli buydu....

İletiler
    36
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

commodore yazdığın yazıyı okudum ;

Öncelikle Atatürk konusunda dalmana gerek yok emin ol sen ne kadar Atatürkçüysen bende o kadar Atatürkçüyüm. Dalmamız gereken biri varsa oda Can Dündardır neyse şimdi konumuz bununla alakalı değil

Benim Atatürkü söylememdeki neden şudur eğerki Gazi bu işi yapmışsa ki bence yapmıştır onuda açıklayacağım yani bu kötü bir şey değildir. Biz bedelli istiyoruz diye linç etmek isteyenlere söylenmek istenen bir mesajdır Atatürkde bedelli çıkarmış derken.

Gelelim yasaya bu yasa 1927 yılında yazılmış ve kabul edilmiş. ilk halinde'de bu bedelli askerlik var. Sonuçta bu yasa yazılmış ve onaylanmış. 1923-1938 yıllarındada Gazi Cumhurbaşkanı olduğuna göre yasayı gazi onayladı. Ben şuna inanmıyorum. Herkes o dönemde fakirdi. Her dönemin zengini vadır. o dönemdede emin olun askerliği bedelli yapmak için bizim gibi nedenleri olan insanlara bedelli çıkmıştır. Araştırmama devam ediyorum. Çıkmış çıkmamış emin olun neyse onu yazarım buraya.

Commodore kardeşim ordu ile alakalıyım demişsin. Şöyle söyleyeyim benimde oldukça bir alakam var. Özellikle Deniz Kuvvetleri. İnan bana bende kendimi tutuyorum yazacak o kadar çok şey varki.

Ancak dilekçe örneği için teşekkür ederiz. Gerçekten çok güzel olmuş. Dışarıdan böyle fikirler ve yazılar gelmesi çok güzel.Tekrar eline sağlık bu konudaki fikirlerine her daim açığız.

Bu arada yaşınızı bilmediğim için kardeşim diye hitap ettim. Bizden yaşça büyüksünüz diye tahmin ediyorum. Umarım buna alınmamışsınızdır.
    Konu buraks79 tarafından (11-12-2008 Saat 02:45:24 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    40
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı commodore1tr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İktidar milletvekillerine mail atarken bence bu kısmı biraz yumusatalım.
    Çünkü sayın başbakanımız tv ye her çıktığında bunun aksini söylüyor.

Nerede
    ankara
    İletiler
    84
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

commodore1tr beyfendinin örnek verdiği dilekçeyi bugün mail olarak gönderdim.
    Sayın Başbakanımız'a
    Sayın Başbuğ'
    Sayın Unakıtan'a
    Sayın Gündoğdu'ya
    Maillere hız verelim arkadaşlar Hava Kuvvetleri,K.K.Komutanlığı,J.Genel.K uzman erbaş alıyor başvurularda buay ve ocak ayı içinde son yani ordu modernizasyona gidiyor sayı belli değil müracata göre diyor.Bu belkide bedelli askerliğe bir ışık 30 yaşındaki insan yerine 26 dan gün almamış asker alımı yapılıcak.Kimbilir belki aniden bedelli çıkar..

İletiler
    37
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sevgili forum üyeleri, olabildiğince fazla mail gondermemiz gerekiyor basbakanlığa ve genelkurmay'a.Cok talep oldugu kanaatine vardırmamız lazım.istatistıklere gore yaklasık 400 bın kişi bu uygulamayı beklıyor.Genelkurmay inatla ihtıyac fazlası yok dıyor, sahsen ben ınanmıyorum ıhtıyac fazlası olmadıgını.

Nerede
    Antalya- World Of Wonders
    İletiler
    61
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı delikan42 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    commodore1tr beyfendinin örnek verdiği dilekçeyi bugün mail olarak gönderdim.
    Sayın Başbakanımız'a
    Sayın Başbuğ'
    Sayın Unakıtan'a
    Sayın Gündoğdu'ya
    Maillere hız verelim arkadaşlar Hava Kuvvetleri,K.K.Komutanlığı,J.Genel.K uzman erbaş alıyor başvurularda buay ve ocak ayı içinde son yani ordu modernizasyona gidiyor sayı belli değil müracata göre diyor.Bu belkide bedelli askerliğe bir ışık 30 yaşındaki insan yerine 26 dan gün almamış asker alımı yapılıcak.Kimbilir belki aniden bedelli çıkar..
    delikan arkadaşım sende olmasan kim bize böyle bilgiğ verecek bilemiyorum. arkadaşım peki bizim gibi bedelli isteyen kişilerin msn ortamında toplanmasını sağlayabilir miyiz ? bilmiyorum siz böyle birşey yapıyor musunuz ?

İletiler
    36
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar ;

postmix arkadaşım elbette toplanıyoruz konuşuyoruz özellikle msn'den tartışıp yeni haberleri biribirinize veriyoruz ancak malum buradan mail adresi ve link veremiyoruz. Bu nedenle af ile ilgili bir sitede yazışıyoruz. Ancak bu demek oluyor oraya gelin yok öyle bir şey. Zaten oraya yazdıklarımızı burayada yazıyoruz.

Bizim esas amacımız bu konu ile ilgili bir dosya hazırlayıp herkesin durumunu anlattığı bu dasyayı Başbakanlığa iletmek iadeli taahütlü olarak. Bu dosyadan bu konu ile ilgili herekese göndermek istiyoruz. Özelliklede Memursen başkanı Ahmet GÜNDOĞDU'ya. Belki Başbakana ulaştırma konusunda sıkıntı olabilir ama Memursen başkanı mutlaka görür ve iletir düşüncesindeyim.

+ Konuyu Yanıtla
23 / 101 Sayfa İlkİlk ... 3131415161718192021222324252627282930313233435363738393 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

askerlikte evlilere yararlar

bedelli askerlik silah altındakiler

evlilere bedelli askerlik

bedeli askerlik.yasi23

Forum

İlgili Hukuk terimleri