Şirket ortağım olan babam, devlet tarafından belli şartları sağladığı gerekçesi ile faaliyet gösterdiğimiz alanda yetki belgesi aldı ve bu alanda imza yetkisine sahip oldu. Babamın yoğun olduğu bir dönemde babam adına bu belgelerden bir kısmını imzaladım. Hakkımda resmi belgede sahtecilik, babam hakkında ise suça iştirak etmek konularından dava açıldı.
Düzenlenen tüm belgeler, tüm şartlara uygundur, herhangi bir kişinin maddi kazancı veya zararı yoktur.
Konunun şartları açısından, evrak resmi evrak mıdır veya babam kamu görevlisi midir gibi konularda bizden şikayetçi olan müfettişlerin dilekçesinde belirttiği tereddütleri bulunmaktadır. Ayrıca, daha sonra aynı şartları sağladığım için ben de yetki belgesi sahibi oldum.
TCK 211(1) fıkrasında gerçeğe uygunluk 1/2 oranınca hafifletici sebep olarak gösterilmiştir. Yine aynı şekilde hazırladığım evrak muteber evrak kabul edilmiş ve birden fazla tekrarlanmış durumdadır. Cezanın iki yıl ve daha az olarak tayin edilirse sanırım ertelenecek.
Bu konuda görüşleriniz nedir teşekkür ederim.

- - - Updated - - -

Bunlara ek olarak resmi evrakta sahtecilik suçu ani bir suç olduğu için iştirak mümkün olmadığı, attığım imzanın babamın imzasından farklı olması sebebiyle aldatıcılık kabiliyetinin olmadığı, babamın kamu görevlisi sayılmadığı için savcının davayı ağır ceza yerine asliye cezada açması gibi konularda fikriniz nedir?