+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Maaşını alan çalışan almadım diye ihtar çekiyor

merhabalar,
    bizim bir aile şirketimiz var, 2000 senesinden beri yanımızda çalışan terzi bayan bir sabah işe gelmedi ve tel edip "bundan sonra işe gelmeyeceğini" bildirdi. gerçek sebebi bir akşam önce izin(1 gün) istemiş olması ve izin alamayışı. sonra da notere gidip "ocak ayından bu yana maaşının hesaplanıp kendisine ödenmediğini..... ödemenin yapılmasını, kıdem, ihbar tazminatları ile fazla mesai ve yıllık izin ücretlerinin hesaplanıp 10 gün içinde kendisine ödenmesini aksi halde dava açacağını..... iş akdini hakle nedenlerle tek taraflı fes ettiğini" bildiren ihtarı bize gönderdi. bütün maaşları gününde ve dakikasında kendisine ödenmiştir, 1 kuruş alacağı da yoktur. üstüne bizim mağazadan aldığı giyim ürünlerinden de borcu var. ilişki bugüne kadar hep iyi niyet üzerine kurulu olduğu için, maaş ödenirken hiç imza alınmadı. maaşı hep ödendi, vergi iadeleri hep ödendi (hatta zamanından önce ödendi), yıllık izinleri hep kullandırıldı. vergi iadeleri ödemelerinin hepsinde imzası var, bu seneki vergi iadesini 4-5 taksitte alması gerekirken paraya ihtiyacı olması nedeniyle hepsi birden tek seferde topluca ödendi. süre 30 nisanda bitiyor. ne yapmak gerekiyor? hukuken gözüken nedir? daha evvel böyle bir dava açılmış mıdır? bu tür davalar nasıl kararlarla bitmiş? siz benim yerimde olsaydınız ne yapardınız?

Hukuki NET Güncel Haber

Maaşını alan çalışan almadım diye ihtar çekiyor konulu yargıtay kararı ara
    Maaşını alan çalışan almadım diye ihtar çekiyor konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    93
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Merhaba,
    Ödememeniz durumunda dava açılacağı kesin gibi gözüküyor. Bu durumda, yani dava açıldığında işçinin kaç yıldır çalıştığı ve bugüne kadar böyle bir durum yaşanmadığı ve bu iyi niyet ilişkisinden kaynaklı olarakta maaş ödemelerinin ardından imza alınmadığı belirtilmeli,ayrıca ödenen maaş 400 milyonun altındaysa tanıkla bu durumun ispat edilebileceği kanaatindeyim. Ödenen hatta peşin ödenen vergi iadesi ödemelerine ait belgeler sunularak buradaki iyiniyet kanıtlanabilir. Bu arada çalışan işçlerinizin hiç birinden mi imza almıyorsunuz yoksa sadece bu şahsa özgü bir uygulama mı?Eğer hiç bir çalışandan imza alınmıyorsa maaşların imza alınmadan ödendiğini tanıkla ispat edebilirsiniz diye düşünüyorum.
    İmza alınmaması, bordroların imzalatılmaması büyük bir eksiklik,kötüniyetli çalışanlar karşısında sizi zor duruma sokabilir bu durum. Sizden aldığı giyimlerden borcu olduğuna dair herhangi bir belge varmı? İşçinin kötüniyetli olduğunu size olan borçlarını dahi ödemediğini,sizin iyinyetinizi suistimal ettiğini,izin verilmemesinden dolayı bu tür bir yola başvurduğunu tanıkla,ispat edebilirsiniz diye düşünüyorum.Selamlar..

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın ozalp; probleminizi konularına göre cevaplamaya çalışacağım;
    1) Biz bazan işçiler bazan da işverenler adına dava takip eden avukatlar olarak bu durumla çok sık karşılaşıyoruz. Ne yazık ki bir çok işveren gibi siz de yanlış bir iş yapmışsınız. Şunu kesinlikle unutmayın; para ödemeleri ancak alacaklının aldığına dair imzasını taşıyan bir belge ile kanıtlanabilir. İş hukukunda işçi alacaklarının kanıtlanması da bu şekildedir. Son zamanlarda yerleşen ve iş hukukunda da kabul edilen bir başka ispat şekli ise işçinin banka hesabına yaıtırıldığının kanıtlanmasıdır. Anladığım kadarı ile siz bu konuda işçiye imza attırmadan ödeme yapmışsınız. Banka hesabına da ödeme yapılmamış. Bu durumda; dururmun aleyhinize olduğunu üzülerek söyleyebilirim. Siz işçinin imzasını taşıyan bir belge sunmadığınız sürece işiniz zor. Bu hususun tanıkla ispatlanacak bir konu olmadığını da hemen hatırlatırım.
    2) Yine iş hukukundaki yasal düzenleme ve yerleşik Yargıtay kararlarına göre; senelik izinlerin kullanıldığını ancak işçinin imzasının taşıyan izin defteri veya izin kullandığına dair eşdeğer bir belge ile kanıtlamanız gerekir. Şayet izin yerine ücreti ödendi ise bu durumda da işçinin imzasını taşıyan ödeme belgesi sunbmanız gerekir. Bu husus da tanıkla kanıtlanamaz.
    3)Vergi iadesi ile ilgili ödemelerde imza var diyorsunuz ki; imza varsa bu konuda bir hak iddia edemez.
    Bu açıklamalar büyük ölçüde sizin aleyhinizedir. Ancak belki ileride işinize yarar ümidi ile lehinize olabilecek iki hususu belirteyim:
    a) Yargıtay'ın bazı kararlarında işçinin uzun süre maaş almadan çalışmış olması iddiası, hayatın olağan akışına uygun bulunmamaktadır. Şayet işçi dava açarsa bu kararlardan yararlanmanız gerekir diye düşünüyorum.
    b) İş hukukunda "yemin" delili uygulaması az olmakla birlikte son çare olarak denenebilir. Bu yemin konusu tamamen karşı tarafın vijdanına kalmış bir konudur. Siz karşı tarafa (işçiye) yemin etklif ederseniz, işçi de bu ödemeleri almadığına dair yemin ederse davayı kaybedersiniz. Bazı kişiler yemin etmekten korktukları için; yemin etmekten kaçınırsa bu ödemeleri almış sayılır ve siz kazanırsınız. Tabi bugünkü ortamda doğru yemin edecek adam bulmak da zor.
    Selamlar.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

... Bu arada çalışan işçlerinizin hiç birinden mi imza almıyorsunuz yoksa sadece bu şahsa özgü bir uygulama mı?..
    hiçbir çalışandan maaş ödemesi sırasında imza alınmıyor, zaten biz küçük bir şirketiz, bugüne kadar aynı anda en fazla 4 çalışanımız oldu.

... Sizden aldığı giyimlerden borcu olduğuna dair herhangi bir belge varmı?
    hayır yok, zaten şu andaki borcu çok abartılı bir rakam değil, 60ytl. daha 15 gün önce 280 ytl'lik kabanı indirimle 125ytl'ye aldı, yarısını verdi yarısı kaldı. alışveriş tarihi çok yakın, inkar etmez herhalde.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

şu anda bir çalışanımız daha var, mağazada şatış görevlisi olarak çalışıyor. tam bir senedir bizimle çalışıyor, terzimize yaptığımız ödemeleri biliyor, yıllık iznini kullandığını hem gördü hem biliyor, aldığı ürünleri de biliyor. onu şahit olarak kullanmak istesem de ssklı bir çalışan değil, bu kızımız da bizimle çalışıyor, o şahittir dersem bu sefer başım ssk ile derde girer gibi geliyor, yada bizim uyanık terzi bu sefer de sskya şikayet eder, ne de olsa amacı can yakmak.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

19 nisan 2006 sabahı tel açıp "işe gelmeyeceğini" söylemişti, bugün 6. işgünü, bugün "ihbarsız 3 gün üstüste işe gelmemesiyle" ilgili olarak harekete geçmek gerekiyor sanırım. harekete geçmezsek karşı tarafın 3 gün üstüste sebepsiz işe gelmemesinden doğan haklarımız elden gidiyor diye duydum. doğru mudur?

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın ozalp;
    Daha önceki cevabımda ayrıntılı izah ettiğim üzere; ücret ödemeleri ve senelik izin konusunun tanıkla ispatı mümkün değildir. Ama siz yazdığım bu cevabı sanki okumamışsınız gibi; hala tanıktan medet umuyorsunuz. Üstelik tanık olarak göstermek istediğiniz kişi ise sizin yanınızda çalışan bir işçi ve bu işçinin de sigortada kaydı yok. Yılların tecrübesi ile verilmiş bu cevabın sizin için bir önemi yoksa size "kolay gelsin" demekten başka bir şey diyemiyorum. Selamlar.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın ozalp;
    Daha önceki cevabımda ayrıntılı izah ettiğim üzere; ücret ödemeleri ve senelik izin konusunun tanıkla ispatı mümkün değildir. Ama siz yazdığım bu cevabı sanki okumamışsınız gibi; hala tanıktan medet umuyorsunuz. Üstelik tanık olarak göstermek istediğiniz kişi ise sizin yanınızda çalışan bir işçi ve bu işçinin de sigortada kaydı yok. Yılların tecrübesi ile verilmiş bu cevabın sizin için bir önemi yoksa size "kolay gelsin" demekten başka bir şey diyemiyorum. Selamlar.
    Sayın Abbas Bey,
    yazdıklarınızı büyük dikkatle okuduğumdan emin olabilirsiniz. ama düşünün bir kere, ben karşı tarafa iyi niyet göstermişim, o karşılığında ne yapıyor, üstelik haklıyken tamamen %100 haksız duruma düşürülüyorum, üstelik bu haksızlığı devlet ve yasalar eliyle bana uygulayacak. böyle anlarda insan herşeyden medet ummak istiyor. çok moral bozucu bir konu. bir haftadır uyku uyumadığımı ve bu olayı içime sindiremediğimi söylememe sanırım gerek yok. baktığınızda kesinlikle mağdur benim, yasalar ve uygulayıcıları tamamen karşı taraftan ve onun kötü niyetinden yana.
    sizler burada sorulara yanıt veren bilgi dolu insanlarsınız, ben de sizlerin bilgilerinden faydalanmak için buradayım, sorunumla ilgilenen ve cevap veren herkese teşekkür ederim. sizlerin bilgi ve tecrübeleri, benim için elbette ki kıymetli, cevaplarınız için tekrar teşekkürler.
    ama hukukta sevmediğim bir durum var ; bu örnekte olduğu gibi hukuk zaman zaman bütün gücü ile kötü niyetin arkasında yer alıyor ve insanlara zulmedilmesinin yolunu açıyor. sizin başınıza mesleğinizden dolayı böyle şeyler gelmemiş olabilir ama biz sıradan insanların başına gelmekte. benim saflıktan dolayı yapmadıklarımı saymak benim moralimi azaltır, tutunabileceğim konuları açmak , bu konularda detaya girmek hem moralimi hem de umudumu artırır.
    umudumu artıracak fikirlerin bu foruma yazılması dileğiyle.
    selamlar
    özcan özalp

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Özalp;
    Sıkıntınızı ve sorununuzu gayet iyi anlıyorum. Gerçekten de insanın hem haklı olup, hemde haksız çıkması tabi ki insanı üzer ve adalete güven kalmaz. Para alacaklarında ispat; ancak alacaklının imzasını taşıyan bir belge ile olur. İşçi alacaklarında da bu böyledir. Ama bizim ülkemizde çok yaygın bir uygulama olarak kayıt dışı işlemler vardır. Kayıt dışı işçi çalıştıtmak da bunun bir başka boyutudur. Ben kayıt dışı işçi çalıştıranları da kınamak istemiyorum. Çünkü sistem insanları kayıt dışılığa yönlendiriyor. İşçi çalıştırmanın vergi ve sigorta ile ilgili ağır yükünü bildiğimden bu insanları da mazur görüyorum. Sistem, şayet kaldırılıabilir makul bir yük getirse bir çok kişi kayıt dışı işçisini kayıt altına alacaktır eminim. Ama bizdeki bir çok küçük işyerlerinde kayıtlı (sigortalı) işçisine dahi imzasız ödeme yapan işverenler var. İmzasıız ödeme yapmak borcu urtadan kaldırmaz. ücretini alan kötü niyetli işçi ileride bunları tekrar alabilir. Bu duruma düşmemek için mümkün olduğunca kayıtlı iş yapmak gerekir.
    Para alacaklarının tanıkla ispatı mümkün olsaydı durum daha kötü olurdu. Çünkü, piyasada bol miktarda bulunan yalancı tanıklarla bir çok insan borç altına sokulabilirdi. Bu nedenle para ödemelerinde tanığın geçersiz olması isabetli ve evrensel bir düzenlemedir. Saygı ve selamlarımla.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

bugün karşılıklı biraraya geldik, oturduk konuştuk ve aramızda anlaştık, karşılıklı alacak ve borcumuz olmadığı konusunda birbirimizi ibra ettik, bitti çok şükür bitti.

abbas bey ve berrin hanım, sizlere yardımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.

hiçkimsenin de haklı iken haksız duruma düşmemesini/düşürülmemesini diliyorum. anlaşılan hukuksal durumlara karşı daha hassas ve dikkatli olmak ve tedbiri elden bırakmamak gerekli.

sorunsuz günler dileğiyle

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: