+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 22 ileti bulundu.
    Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Şuan yargılaması devam edenler (1 yıl altı) Denetimli Serbestlikten nasıl faydalanacak?

Alıntı risingson rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kimse bu sitede kafasına göre akıl verip yol göstermemektedir. Firar Askeri Salt bir suçtur!! yargılanırken kişinin kendi başına davranıp hareket edip işlediği bir suç olarak madde 66 dan yargılanır.. izin tecavüzü ise Emre itaatsizlikte ısrar ve uzun süreli izin tecavüzünden firar olarak yargılanılır. İkisi asla aynı kapsamda değildir. firar eden bir kişi hem daha ağır ceza alır hemde tutuksuz yargılanma olasılığı çok düşüktür..

Firar ile ilgili en net açıklayıcı kanun maddesi : Firar suçu, sadece asker kişiler tarafından işlenebilen mütemadi bir suç niteliğindedir ve ilgilinin yetkili amirlerinden izin almaksızın görevi gereği bulunması gereken yerden ayrıldığı andan itibaren suçun işlenme süreci başlar ve dehalet (katılma) veya yakalanma ile de sona erer.

İzin Tecavüzü Temati suçtur emre bağlı olarak izin alınır ve verilen emir geri dönüş zamanınıda belirtmektedir eğer belirlenen zamanda geri dönüş yapılmazsa emre itaatsizlik edilmiş olur ve ilk açılacak dava emre itaatsizlikte ısrar olacaktır.
    Yorumları yaparken daha saygılı olmakta her zaman fayda vardır...
    Risingson, bahse konu üyenin yazış tarzını asla desteklememekle birlikte sende bir yerlede hatalı konusuyorsun, ona dikkat cekmek isterim!

Sankim Firar suçunu tek taraflı idamlık bir suçmuş, izin tecavüzünü ise taksirli hafif bir suçmuş gibi betimliyorsun. Yanlışsın!
    Netekim bilirsin ki 6 günü dolduran bir zat 7. günden itibaren FİRAR suçunu işler. 6 gün içinde izin tecavüzüdür, Disiplin Mah.nce yargılanır, 7. günü geçirdiği an Askeri Mahkemeliktir kovuşturma. Öyle Emre itaatsizlik gibi bir durum söz konusuda değildir... Milleti yanıltmayın lütfen!

Son sözü her iki madde için Anayasa Mahkemesi söyleyecektir...

Hukuki NET Güncel Haber

Şuan yargılaması devam edenler (1 yıl altı) Denetimli Serbestlikten nasıl faydalanacak? konulu yargıtay kararı ara
    Şuan yargılaması devam edenler (1 yıl altı) Denetimli Serbestlikten nasıl faydalanacak? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    228
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Şuan yargılaması devam edenler (1 yıl altı) Denetimli Serbestlikten nasıl faydalanacak?

Tartışmaya gerek yok arkadaslar hersey ortada firar sucu izinsiz yapılan bir eylemdir izin tecavüzü izinden dönmemek aynı maddeden ceza vermesinin amacı caydırıcı olmaktır tekrar tekrar edilmemesi acısından yoksa firarda izin tecavüzcüde öyle aman aman bir suc değildir izin tecavüzü ne su an için af geldi ama tek seferlik tekrarı yapılırsa eski cezayıda yatar firar sucunda gelmesini isterdim benimle aynı durumda olan arkadasım firar eylemi yaptıgı için yasadan faydalanamadı

- - - Updated - - -

Tartışmaya gerek yok arkadaslar hersey ortada firar sucu izinsiz yapılan bir eylemdir izin tecavüzü izinden dönmemek aynı maddeden ceza vermesinin amacı caydırıcı olmaktır tekrar tekrar edilmemesi acısından yoksa firarda izin tecavüzcüde öyle aman aman bir suc değildir izin tecavüzü ne su an için af geldi ama tek seferlik tekrarı yapılırsa eski cezayıda yatar firar sucunda gelmesini isterdim benimle aynı durumda olan arkadasım firar eylemi yaptıgı için yasadan faydalanamadı

Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı didi77 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ''hersey ortada firar sucu izinsiz yapılan bir eylemdir, izin tecavüzü izinden dönmemek ''
    Ya güldürmeyin beni gece gece arkadaş! Sen komutanına dilekçe mi sundun izin tecavüzü yapmadan önce ''komutanım müsaade ederseniz, izniniz olursa izin sürem bitince hiç dönmeyeceğim, firar gibi bir şey edeceğim, arz ederim.'' şeklinde?

Bakın burada erlerin sorunundan ziyade subay-astsubayın bu konudaki sorunu esas. Yani benim yorumlarım o husus bağlar, bu konuda anlaşalım bi. Sanırım siz erbaş-er'lik görevinizi yaparken firar edip (Pardon pardon, izinli uzun süreli izin tecavüzü) gitmişsiniz. Benim görüşlerim sizi bağlamamaktadır, yanlış anlaşılma olmasın lütfen!

Ayrıca da değerli arkadaşım; tartışma yok zaten, burada fikir istişaresi yapılıyor. Şu olay her türlü karineye aykırıdır, etik değildir: ''Benim suçum çok hafif bir suç, o suçla aynı ölçekte ama banane banane benimki hafif o ağır, o daha suçlu olsun ben azıcık suçlu olayım''
    Zira bakıldığında olay aynıdır: Birinde dönmesi gereken zamanında dönmemek (KASTEN), birinde çıkıp gitmek (KASTEN). Yok adam kaza filan geçirir, haklı yönden kısa bir süreliğine izin tecavüzü yapar bunu anlarız. (Zaten kanunda da 6 güne kadar esneklik ondan sağlanmış) Ama sen git temelli dönme, al sana 7. günden itibaren firar! Burada kelime oyunu yapmanın lüzumu yok bence!

Bu tarz bir yaklaşım yakışıksız bir yaklaşımdır... İtirazım bunadır, sende gittin tartışmadan çıkardın yani olayı... Kaldı ki er-erbaş firarı ayrı, rütbeli personelin firarı bi parça ayrıdır (Firar ediş biçimi açısından. Biri tekrar gelir gün sayar, birinin doldurması gereken 15/10 sene mecburi hizmet süresi vardır. Hakim bu 2 olguya ayrı yaklaşır). Yani benim söylemlerim er-erbaş statüsünü bağlayıcı değildir, onuda tekrar aksettireyim...

Sonuç olarak; 66-1/a Firar maddesi de, 65.Madde de Anayasa Mah.'ne aynen izin tecavüzü gibi Askeri Yargıtayca taşınmış. Sanırım ona da bir düzenleme gelecek. Merak edenler Anayasa Mahkemesi gündem kararlarını sitesinden takip etsinler. Bırakalım az suçlu-çok suçlu kavramlarınıda Yüksek Yargı karar versin!
    Başlığımın ismini tekraren hatırlatmama gerek var mı bilmiyorum; Denetimli Serbestlik'ten Yararlanma Hk.!
    Başlığıma lütfen belirtilen kriterlerdeki yorumcular yorumda bulunursa sevinirim, aksi halde yazılmazsa sevinirim. Gerekirse de kapatılsın!
    İyi geceler...
    Konu desende_asi tarafından (09-10-2012 Saat 02:18:38 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Ekleme

İletiler
    228
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

gece gece güldürecek bir sey yok ortada yazdıklarımda tek yer yanlış deyil sen kendin yorumluyorsun sadece ve istersen sana savcının mütelasını falan yollayım oku ne diye yargılamıs ne diye ceza kesmiş olayı er erbaş diyerek içini boşaltıp subay astsubay olarak bakıp devam diyorsun peki astsubay kardeşim neden cezan o zaman er erbaşla aynı ? pardon diyerek dalgamı gectin kendince izin tecavuzu işte ben demiyorumki yasa diyor uzun kısa sonucta izin tecavuzu kabul et bunu sende astsubay olurken ilerde firar ederim diyemi sözleşme yaptın ne mantık yaa izine ayrılırken yok ben dönmeyecem diye yazmışmışım kelime oyunu bizler yapmıyoruz yasa koyucular diyor kasten adam öldürmek diye bir olay varsa cinayetin kasteni yada bilmeden yapılanı oluyorsa arkadaşım FİRAR VE İZİN TECAVÜZÜDE var demektir ayrıca izin tecavuzu bilerek kimse yapmaz insanız başımıza izinde ne gelecegini bilemeyiz ben kendi adıma konusacam dönmem diyerek gitmedim zincirleme olaylar oldu dönemedim ben tartışma derken kötü anlamda demedim ayrıca emre itaatsizlik nerden cıkardın bana mahkemede ayrıca emre itaatsizlik yaptın demedi umarım yazdıklarını tekrar oku biraz anla olayları ayrıştırmaya kalkma sonucta binbaşıda olsan er de olsan firar yada izin tecavuzu yaptıysan cezalar aynı ayrım yapmadan birbirmize yardımcı olmak icin formları kullanıyoruz

Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Didicim;
    1- Senin assubay kardeşin değilim, üslûbuna lütfen dikkat et,
    2- Ben Tsk'ya girdiğimde 14 yaşındaydım, hak ve fiil ehliyetim bile yoktu,
    3- Sen er iken bile sabredememişsin, bırakta 15 seneye tabi insanlar bazı şeylere başkaldırabilsin,
    4- Savcının mütelası (Doğrusu mütalâa olacak bu arada) her kişiye göre değişir, her suça göre değişir, sabit bir metni yoktur,
    5- Sen bildiğin gibi devam et, yalnız başkalarının fiillerini kafanıza göre değerlendirip durmayın, itiraz bunadır,
    6- Emre itaatsizlik kelimesini risingson iddia etmişti, ona istinaden demiştim, sanırım kaçırdın!
    7- Seninle tartışıp kısır bir döngüye girmek gibi niyetim asla yok, olmazda bu dakikadan sonra, işin gerçeği umrumda da değil bu.
    8- Hakkında hayırlısı olsun, umarım en kısa zamanda kurtulursun. Hoşçakal...

- - - Updated - - -

Didicim;
    1- Senin assubay kardeşin değilim, üslûbuna lütfen dikkat et,
    2- Ben Tsk'ya girdiğimde 14 yaşındaydım, hak ve fiil ehliyetim bile yoktu,
    3- Sen er iken bile sabredememişsin, bırakta 15 seneye tabi insanlar bazı şeylere başkaldırabilsin,
    4- Savcının mütelası (Doğrusu mütalâa olacak bu arada) her kişiye göre değişir, her suça göre değişir, sabit bir metni yoktur,
    5- Sen bildiğin gibi devam et, yalnız başkalarının fiillerini kafanıza göre değerlendirip durmayın, itiraz bunadır,
    6- Emre itaatsizlik kelimesini risingson iddia etmişti, ona istinaden demiştim, sanırım kaçırdın!
    7- Seninle tartışıp kısır bir döngüye girmek gibi niyetim asla yok, olmazda bu dakikadan sonra, işin gerçeği umrumda da değil bu.
    8- Hakkında hayırlısı olsun, umarım en kısa zamanda kurtulursun. Hoşçakal...

İletiler
    228
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Zaten tartışacak durum yok ortada uslubuma oldukça dikkat ettim rahat ol bu tür bakış açısıyla zaten bir yere varamazsın cümle düzeltmene gerek yok edebiyat formunda değiliz ben kurtuldum çok şükür acısınıda çektim inşallah tek bir gün yatmadan kurtulursun benim iletime cevap yazma konu kapandı hoşçakal

- - - Updated - - -

Zaten tartışacak durum yok ortada uslubuma oldukça dikkat ettim rahat ol bu tür bakış açısıyla zaten bir yere varamazsın cümle düzeltmene gerek yok edebiyat formunda değiliz ben kurtuldum çok şükür acısınıda çektim inşallah tek bir gün yatmadan kurtulursun benim iletime cevap yazma konu kapandı hoşçakal

Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Cevap: Şuan yargılaması devam edenler (1 yıl altı) Denetimli Serbestlikten nasıl faydalanacak?

Tövbe Yarabbim, arkadaşım sen akşam akşam piyangodan mı çıkıyorsun ya benim başıma? NE ceza alacağım seni ne ilgilendirir? Yada yargılamam? Beraatim vs.? Sanane tüm bunlardan?

Bu forum kurallarında da, günlük yaşamda da Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uymak zorundasın! Uymak içinde tabi önce bilmek zorundasın bu kuralları! Neyse, bak başlığıma yazıp duran sensin, son kez laftan anlayacağını ümit ediyorum ve bir daha yazacaksan veyahut zat-ı alimle bir problemin varsa özel mesaj yolu ile bana ulaşmanı tavsiye ediyorum! Cidden sıktın yani...

İletiler
    228
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Senin arkadaşın deyilim ben Kendi kendine kurgu yapıyorsun ::)) saygılı ol diyorsun yazdıkların baştan aşağı saygısızca piyango gibi sokak jarbonu ağızlar sonra kalkıyorsun ne ceza alacağından banane sordummu sana ne ceza aldın diye temenni ettim yatma diye onuda geri alıyorum o halde sen karar verecek merci degilsin benim bilgi düzeyime laf edecek burası genel konu yazdım yazarımda seninle ne işim olacakki seninle problemim olsun sıkan sensin olmayacak yerden iş çıkarıyorsun ne özelden ulaşacam burdan yazarım sen yazdığın sürece susarsan bende susarım sende anladın iyice burası sinirini stresini ilerde yaşayaçaklarını düşündükte çıldırıp saga sola kızma benden büyüksen saygısızlığım olursa özür dilemesinide biliriz küçüksende yapacak şey basit büyüklerine daha saygılı ve sabırlı olmam
    Konu didi77 tarafından (09-10-2012 Saat 23:01:57 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cool Cevap: Şuan yargılaması devam edenler (1 yıl altı) Denetimli Serbestlikten nasıl faydalanacak?

Evet, doğrudur benim arkadaşım filan deyilsin didiş, hadi güle güle o zaman.

İletiler
    228
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Saygılı ol didiş falan terbiyesizlik sınırlarını iyice aştın cümle düzeltip ders veren kişiye bak bir daha didiş falan sakınnnnnnn

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

firar eden kisi denetimden faydalanirmi

corum acık ceza evinde mahkum asker icin denitimlikten nasil yararlanlr

firar denetimliden faydalanirmi

firar edene denetim varmi

bir yildan az ceza alanlar denetim serbeslikten nasil yararlanir

acikcezaevinden firar eden tekrar faydalanirmi

bıryılınaltındacezaalan

1 yilin altindaki cezalar

firar eden mahkuma denerimli serbestlik

izin tecavuzu isleyen mahkumun denetim serbeslihi yanarmi

https:www.hukuki.netshowthread.php99289-suan-yargilamasi-devam-edenler-1-yil-alti-Denetimli-Serbestlikten-nasil-faydalanacak

infazi yananlar

firar edenler denetimli serbestlik

sartli tahliye firar olan kisi faydalanirmi

acik cezaevindenfirar eden mahkum denetimli serbestlikten yararlanbilirmi

denetim serbestlige devam ederken ayni suctan yakalanmanin cezadisabikalilar denetimli serbeslikten faydalanabilirmisahis 2 kere denetimli serbestlikten yararlanirmiinfazi yananlar denetimli serbestlikten faydalanabilecekmiyeni ckan dnetmli serbeslikten firar eden mahkum faydalanirmiacikcwzaevindwn firar eden bir mahkum yeni yasadan faydalanirmidenetmli serbesligin 2 yil olmasi firar eden mahkum faydalanirmifirar eden bir mahkumun dnetmlisi yanarmi13aylik mahkum denetimli serbestlik ten faydalanirmidenetimli serbestlikten nasil yararlanilir
Forum