Merhabalar,

Özel sektörde faaliyet gösteren bir firmada çalışıyorum. Firma ile yapmış olduğum sözleşmede belirsiz süreli iş sözleşmesi yazmasına karşın yine aynı sözleşme içerisinde fesihin sınırlandırılması başlığı altında 3 yıl içinde taraflardan herhangi birinin iş akdini sona erdirmesi durumunda, feshi gerçekleştirenin 6 aylık brüt maaş cezası ödemesi gerekir diye bir madde var. Öncelikle böyle bir sözleşme şekil olarak geçerli midir? Bildiğim kadarıyla belirli süreli sözleşmelere cezai şart uygulanabilirken, belirsiz süreli sözleşmelere uygulanamıyor. Ben çalışan olarak yaklaşık 14 ay çalıştığım bu işyerinden özellikle yöneticimin bana olan olumsuz davranışlarından dolayı ayrılmak istiyorum ve bu tazminatı da ödemek istemiyorum. Çünkü hem cezai şartın fahiş olduğunu düşünüyorum (herhangi bir eğitim verilmedi) hem de yöneticinin olumsuz tavırları nedeniyle böyle bir karar alıyorum. Size hukuki yollara başvurduğumda nasıl bir netice alabilirim? Son olarak ihbar tazminatı da ödemek zorunda mıyım, çünkü sözleşme karma/melez olduğundan dolayı belirsiz duruyor.

Teşekkürler

- - - Updated - - -

Cevap verecek kimse yok mu?