Site ye yeni üye oldum öncelikle herkese selamlar...

Burada yazacağım benimde merak ettiğim, ayrıca benim gibi bu konuyu merak edenlenlere de ışık tutacağını düşünüyorum.
CEZA DAVALARINDA;

1-Yerel mahkemede davası görülen bir dosya kişinin ceza almasıyla sonuçlanmış ve temyiz yolu açık olarak dosya kapanmıştır.
2- Dosya yargıtaya temyiz için başvuru yapılmış
3- Doğru sebepler gösterilmediği için yargıtay kararı onamış ve yerel mahkemeye göndermiş dolayısıyla kişinin infazı çıkmıştır.
4- Karar düzeltme(tashih-i karar) için yargıtay a dilekçe verilmiş ve yargıtay gösterilen sebebi veya sebepleri kabul etmiştir.

Karar düzeltme sebepleri:
Karar düzeltme sebepleri 4 tanedir. Bunun dışındaki bir sebepten dolayı karar düzeltme yoluna başvurulamaz.

1.
Temyiz dilekçesi ve –kanuni süresi içinde verilmiş olması şartiyle
-karşı tarafın cevap dilekçesinde ileri sürülüp hükme etkisi olan itirazların
kısmen veya tamamen cevapsız bırakılmış olması.

Temyiz sırasında ileri sürülmüş olan itirazların cevapsız bırakılması halinde, karar düzeltme talebi mesmudur. Bu nedenle yargıtayın karar
düzeltme talebini kabul edip esas hakkında incelemeye geçmesi gerekir.

Yargıtay karar düzeltme talebinin esası hakkında yapacağı bu incelemede, temyiz incelemesi sırasında cevapsız bırakmış olduğu itirazları kararını
etkileyecek nitelikte bulmazsa, karar düzeltme talebini reddeder. Ancak yargıtay bu ret kararında evvelce cevapsız bırakmış olduğu itirazların her
biri hakkında gerekçe göstermek zorundadır.
Temyiz talebi farkedilmeden temyiz itirazları tamamen cevapszı bırakılan tarafın başvuracağı yol karar düzeltme yolu değil temyiz yoludur.

2.Yargıtay kararında birbirine aykırı fıkralar bulunması: Bunlar arasındaki çelişkinin giderilmesi için karar düzeltme yoluna başvurulur.

3.Yargıtayda temyiz incelemesi sırasında hükmün esasını etkileyen belgelerde bir hile veya sahteliğin ortaya çıkması. Bu hile veya sahteliğin hükmün esasını etkileyecek nitelikte olması gerekir.

4.Yargıtay kararının usul ve kanuna aykırı bulunması:Yargıtay temyiz edilen hükmün usul ve kanuna uygun olduğu halde onu bozmuş
veya usul ve kanuna aykırı olan bir hükmü oanamış ise yargıtayın böyle bir kararı usul ve kanuna aykırıdır. Bu nedenle böyle bir yargıtay kararına
karşı da karar düzeltme yoluna gidilebilir.

Yargıtay, aleyhine karar düzeltme yoluna başvurulan kararının yanlış olduğu kanısına varırsa usul ve kanuna aykırılık sebebine dayanarak, karar düzeltme talebini kabul edip eski kararını değiştirebilmektedir. Oysa o sebep temyiz incelemesi sırasında ileri sürülmüş ve yargıtayca reddedilmiştir. Bu hali ile, karar düzeltme yolu uygulamada sanki ikinci bir temyiz yolu olmaktadır.

1-Bundan sonraki süreç nasıl işler yargıtay ne yapar?
2-Adalet bakanlığına kadar giden bir durum hangi koşullarda oluşur? Karar düzeltme dilekçesi kabul edilmesine rağmen Adalet bakanlığına kadar gitmeyi gerektiren bir durum oluşur mu?

Çoğu insana yardımı dokunacağını düşünüyorum.
iyi tatiller iyi çalışmalar

Herkese saygılarımı sunarım...