T.C. .................. AİLE MAHKEMESİ
AİLE MAHKEMESİ
DURUŞMA TUTANAĞI
ESAS SAYI : ............./.....
CELSE NO : 2
CELSE TARİHİ : 11/06/2012
Belirli gün ve saatte celse açıldı.
Davacı BABA, Davacı Vekili Av. ................., Davalı Vekili Av. ...................., duruşmaya katıldı.
Davacı vekilinin beyan ve taleplerini içerir dilekçe sunmuş olduğu, bir sureti tebliğ yerine geçmek üzere davalı vekiline verildi.
Davalı vekilinin davacı vekilince sunulan ikinci cevap dilekçesinin süresi olmadığına dair dilekçe sunduğu , davacı vekilinin de beyanlarını içerir dilekçe sunduğu anlaşıldı , okundu dosyasına konuldu.
Davacı vekilinin tanık listesi sunduğu anlaşıldı, bir suretinin tebliğ edildiği , delil listesine ekli belgelere numara vermiş olduğu ancak ek 5 'in bulunmadığı anlaşıldı.
Davalı vekilinin 154 TL gider avansı yatırdığı ve vekalet harcı yatırdığı, makbuzlarını ibraz ettiği anlaşıldı.
Davacı vekilinden soruldu: dilekçelerimizi aynen tekrar ederiz, bir sonraki celse tanıklarımızı hazır edeceğiz, davalı yanın delil listesinde sunduğu kuyumcu kartına ilişkin beyanlarını içerir dilekçe sunuyorum dedi , sunduğu dilekçe alındı okundu dosyasına konuldu.
Davalı vekili : davacı vekilinin bu celse tarafımıza tebliğ edilen dilekçesi hakkında beyanda bulunmak üzere süre talep ederim , çocukla davacı baba arasında şahsi ilişki yargıtayda olan ..../.... esas sayılı dosyası üzerinde kurulmuştu . davacının talep ettiği süre çok uzundur, davalının baskısı nedeniyle kuyumcu vermiş olduğu kartta yazılı hususları inkar etmiştir, bu yöndeki beyanları kabul etmiyorum , dedi
G.D:
1- Tarafların bildirdiği tanıkların mahkememizin ..../.... esas sayılı dosyasının yargıtaydan dönüşünden sonra dinlenilmesine,
2- Mahkememizin ..../.... esas sayılı dosyanın yargıtaydan dövnüşünü beklenilmesine,
3- Tarafların tanık ve delil listesindeki delilleri mahkememizin ..../.... sayılı dosyası yargıtaydan döndükten sonra toplanılmasına,
4- Tarafların müşterek çocukları 2008 d.lu .....................'ün dava sonuçlanıncaya kadar davalı annesinin yanında bulundurulmasına, Tedbiren anne yanında bulundurulmasına karar verilen müşterek çocuk ile babanın farklı şehirde kalmaları durumunda eğitim durumunu engellememek koşulu ile her yıl 01-30 Temmuz tarihleri ve Dini Bayramların 1.günü saat: 10.00'dan ikinci günü saat: 10:00'a kadar; aynı şehirde yaşamaları halinde her ayın ilk ve üçüncü pazar günü sabah saat: 10:00'den takip eden gün akşam saat: 16:00'a kadar ve dini bayramların 1. günü saat: 10:00'dan ikinci günü saat: 10:00'a kadar baba yanına aldırılmak suretiyle şahsi ilişki tesisine,
5- Bu nedenle duruşmanın 15/10/2012 günü saat 09:00 bırakılmasına karar verildi. 11/06/2012
SORMAK İSTEDİĞİM SORULAR
1. Yukarıda kırmızı ile işaretlediğim karar doğru mudur? (Açmış bulunduğum boşanma davasında karşı tarafta ilk celse de boşanmayı kabul etmesine rağmen, kendisinin açtığı red edilen davanın yargıtaydan dönmesini beklemek doğru mu?) Hakimin bu konu ile ilgili takdir hakkı var mıdır? Nihayetinde ikimizde kabul ediyoruz.
2. Koyu siyah ile işaretlediğim müşterek çocukla ilgili şahsi münasebet konuları doğru bir karar mıdır? (Yani ben aynı ilde yaşarsam oğlumu tatile alıp götüremeyecek miyim? Bununla birlikte devlet memuruyum 1. ve 3. Pazar alıp Pazartesi saat 16:00'da nasıl bırakabilirim çocuğu pazartesi günleri çalışıyorum. Bu doğru mudur? İtiraz etmemize rağmen karşı tarafa bunu izah edemem diyip kararı yazdı. Karşı tarafla oturup konuşun eskisi gibi cumartesileri (onun açtığı davada böyleydi) alın şayet sorun çıkarsa düzeltelim. Ben zaten çocuğu doğru dürüst göremiyorum ki bir de eline koz verdim nasıl göreceğim şimdi çocuğu. Dava da 5 ay sornaya ertelendi gitti mi bir yaz tatili boşa.
3. Son husus olarak da karşı taraf temyiz dilekçesinde davayı genişletti. Yani şimdiye kadar hiç bahsetmediği bir konu ile (moda deyimle fiziksel şiddete de uğradım utandım anlatamadım diyor) yargıtaydan nasıl bir karar çıkar. benim açtığım davada kusurlu bile olsa tazminat talebi olabilir mi?