Merhabalar,

Denizciyim. Gemilerde uzakyol vardiya zabiti olarak çalışmaktayım. Benim sormak istediğim soru denizcilik bakanlığı tarafından çıkarılacak gemi adamları ile ilgili yeni bir yönetmelik ile ilgili.

Denizcilik bakanlığı gemi adamları hizmet sürelerinin değişimi ile ilgili yeni bir yönetmelik taslağı üzerinde çalışmaktadır. Şuan yürürlülükte olan yönetmeliğe göre 20 ay olan terfi süreleri 30 aya çıkartılacak. Şuan taslak aşamasındaki yönetmelik 2013 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Fakat bu yönetmeliğin benim gibi kişileride etkileyeceği söyleniyor. Ben uzakyol vardiya zabiti yeterliliğimi şuan'ki yönetmeliğin bana verdiği tüm haklar ile aldım. Yani benim 20 ay deniz hizmeti ile terfi edebileceğim yerde yeni çıkan yönetmelik ile birlikte bana 20 ay değil 30 ay deniz hizmeti yaparak terfi alabileceğim söyleniyor. Ben yeterliliğimi 2011 yılında aldım. Yeni çıkacak olan yönetmelik 2013 yılında çıkacak. Denizcilik otoritelerine sorulduğunda bu yönetmeliğin geçmişide kapsayacağı açıkça belirtiliyor. Kazanılmış haktan bahsettiğimizde ise aşağıdaki gibi bir cevap verilmektedir;

"Hukuken bir hakkın kazanılmış hak olabilmesi için kanunla verilmiş olması yeni bir mevzuat yürürlüğe girdiğinde o hakkın edinilmiş olması gerekmektedir. Oysa bu durumda daha edinilmemiş bir haktır"

Sorum;

Örneğin 01.01.2013 tarihinde çıkacak olan bir yönetmeliğin geriye dönük benim gibi kişileri etkilemesi mümkün mü ?

Ben deniz hizmetimi şuanki yönetmeliğe(20 ay hizmet) göremi yoksa yeni çıkacak olan yönetmeliğe(30 ay hizmet) göremi yapacağım ?

Şimdiden Teşekkür Eder, Kolaylıklar Dilerim.