Merhaba. Öncelikle böyle bir platformu hazırlayanlara teşekkür ediyorum. Uzun süredir forumda arama yapıyorum ama ilgili bir konu bulamadım.

Küçük bir bahçeli ev için Sulh Hukuk Mahkemesinde aleyhimize açılmış bir tapu iptal davası var. Uzun süredir devam eden mahkeme 3 Mayıs 2012tarihine gerçekleşmek üzere kadastro tespiti için keşif kararı vermişti. Yapılan keşfin raporları kadastro tarafından, mahkemenin karar vereceği 15 Mayıs 2012 sabahı mahkemeye teslim edildi. Dolayısıyla içeriği görme şansımız olmadı. Duruşmada Hakim görevsizlik kararı vererek, dosyanın Asliye Hukuk Mahkemesine gönderilmesine karar verdi. Bize tebligat geleceğini, itirazımız olursa cevap verecek kadar zamanımız olacağı söylendi.

Kadastro raporunu sonradan incelediğimizde ne belgelerin, ne de şahitlerin beyanlarının dikkate alınmadığını, adanın ve parsellerin kurşun kalemle rastgele bölünerek, tamamen aleyhimize bir rapor düzenlendiğini fark ettik.

Kadastroya 30 günlük itiraz süresi, keşif tarihinden itibaren geçerli ise 3 günlük sürem kalmış oluyor. Ancak kadastro, mahkeme tarafından görevlendirildiği için itiraz süresi var mıdır ve ne zaman başlar bilemiyorum. Sulh Hukuk Mahkemesi de görevsizlik kararı verdiği için nereye itiraz edeceğimi de bilemedim. Şimdi dosya Asliye Hukuka yeni gönderildiği için cevaben dilekçe mi yazmalıyız yoksa Kadastro Mahkemesine müracaat ile yeni bir mahkeme mi açmalıyız? Asliye Hukuk Mahkemesi karar vermek için bizden dilekçe kabul eder mi yoksa dosyada göreceği raporlara göre mi karar verecek? Şimdiden teşekkürler...