Merhaba,

Öncelikle başımdan geçen olayı sizlere anlatmak istiyorum.

Ben yurt dışına çıkarken vize almak için özel seyahat sağlık sigortası yaptırmıştım. Burada geçirdiğim deri hastalığı yüzünden 10 gün boyunca düzenli uyuyamadım. Ayrıca bulaşıcı bir hastalık ve tedavi edilmezse geçmeyecek olan bir hastalıktır. Ben de doktora gittim. Gitmeden önce sigorta şirketimi aradım ve bana dilekçe, muayene reçetesi, hastalığın tanımı, ilaç faturası, makbuzu gibi şeylerin gönderilmesi, ve eğer ayakta bir tedavi ise büyük ihtimalle kabul edileceğini söylediler.

Ben de buna güvenerek doktora gittim. 21 euro muayene ücreti çıktı. Bana doktor bir ilaç yazdı. İlaçta 158 euro. Ben eczaneye gittim ve aldım ilacı. Sonra gerekli olan dilekçemi yazdım, bütün belgeleri 11 mayıs tarihinde yolladım. 21 mayıs tarihinde ise beni aradılar ve hastalığımın acil olmadığını söyleyerek ödeme yapamayacaklarını söylediler. Bana bu dedikleri çok saçma geldi. Çünkü hem bulaşıcı, hem uyku düzenimi alt üst etti, hem de kendiliğinden geçen bir hastalık değil. Ben de buna itiraz dilekçesi yazacağımı söyledim. Ve dilekçede hastalığımı detaylı olarak anlattım. Dün beni tekrar aradılar, ve sadece muayene ücretinin ödeneceğini, ilaç parasını ödenmeyeceğini söylediler. Sebepleri de eczaneden alınan ilaçların ödenmediğini, sadece doktor tedavi sırasında ilaç sürerse onun ödenebileceğini söylediler. Bu dedikleri bana daha da saçma geldi. Ben ilacı almadan nasıl tedavi olabilirim. 1 günlük bir süreç değil. İlacı 1 hafta boyunca kullanmam gerekti.

Benim yazdığım dilekçeye ise " biz doktor beye sorduk, doktor da şaşırdı ancak 'ben olsaydım ödemezdim' dedi " dediler.

Şimdi yazdıkları ve dedikleri çok saçma.

Çünkü; önce hiçbir şey ödenmeyeceğini, sonra itiraz edince sadece muayene ücretinin ödeneceğini söylediler. Ancak doktor da ilaç parasının istenirse ödenebileceğini ima etmiştir.

Ayrıca, ben sigorta kapsamında ilaçlarında ödeneceğini sitelerinde buldum:

http://www.hdisigorta.com.tr/pdf/HDI...gortasi_GS.pdf

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ani rahatsızlık ve hastalıklara ilişkin tıbbi tedavi teminatı
Sigortalı’nın, bu poliçe kapsamında aniden hastalanması veya yaralanması durumunda, Şirket; hastane, ame-
1liyat ve tedavi masrafları ile, ilgili doktorun yazdığı ilaçların masraflarını poliçe limitleri dahilinde öder.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

sitelerinde aynen böyle yazıyor.

Ben şimdi ne yapmalıyım?

Tüketiciler derneğine mi başvurmam gerekli?
Dava açmam mı gerekli?
Şu an halen yurt dışındayım, bunlarla nasıl ilgilenmem gerekir?

Bir de benden faturaların aslını kendilerine yollamamı istiyorlar. Ben şimdi böyle bir şey yapmayı istemiyorum, çünkü ellerine geçince o makbuzu ve faturayı yok edebilirler. Ve benim kanıtlayacak hiçbir şeyim olmaz.

Ne yapmam gerekiyor?

Teşekkür ederim.